۲ شهریور, ۱۳۹۸

یرقان چیست؟ و همه چیز در مورد آن

 • 2 سال قبل
 • 0

یرقان

یرقان چیست؟ و همه چیز در مورد آن

یرقان

یرقان

یرقان یا زردی که سبب زردی پوست و غشای مخاطی میشود که این موضوع در افراد سفید پوست خود را بیشتر نشان میدهد. این بیماری ناشی از افزایش مقدار بیلی روبین در خون است. احساس یخ زدگی یکی از نشانه های فرآیند این بیماری است.

بیلیروبین محصولی منفی ست که در اثر تخریب طبیعی روزانه گلبول های قرمز در بدن ایحاد می شود. مولکول هموگلوبین در این فرآیند به دو نیم تقسیم می شود، بخش هام آن تحت تغییر شیمیایی به بیلی روبین تبدیل می شود. به طور معمول، کبد متابولیزه می شود و بیلی روبین را در قالب صفرا دفع می کند. با این حال، اگر در این متابولیسم طبیعی و یا تولید بیلی روبین اختلالی ایجاد می شود، و امکان ایجاد بیماری زردی یا یرقان وجود دارد.

علل ایجاد یرقان چیست؟

یرقان ممکن است از طریق روش های متفاوتی و طی پروسه های مختلفی به فرد منتقل شود. با شناسایی مشکلات ناشی از متابولیسم طبیعی بیلی روبین و / یا دفع ادرار، می توان زردی و یا یرقان را تشخیص داد. پری – هپاتیک (قبل از صفرا در کبد ایجاد می شود) زردی در این موارد به علت افزایش سریع تخریب گلبول های قرمز (همولیز) است که توانایی کبد را به میزان زیادی کاهش می دهد و در نتیجه موجب از بین رفتن بیلی روبین خون می شود.

بیماری هایی که با افزایش میزان تخریب گلبول های قرمز خون مرتبط هستند عبارتند از:

 1. مالاریا
 2. بیماری سلول های داسی شکل
 3. اسپرهاتوز
 4. تالاسمی
 5. کمبود گلوکز ۶-فسفات دهیدروژناز (G6PD)
 6. داروها یا سایر سموم و اختلالات خود ایمنی

زردی یا یرقان کبد (مشکل در داخل کبد ایجاد می شود) ناشی از عدم توانایی کبد برای متابولیزه کردن بیلی روبین است. عبارتند از:

 1. هپاتیت (معمولا ویروسی یا الکل)
 2. سیروز
 3. داروها یا سایر سموم
 4. سندرم کریگل
 5. سندرم گیلبرت
 6. سرطان

به نام زردی انسدادی، ناشی از شرایطی است که باعث تخلیه طبیعی بیلی روبین همولتیک در قالب صفرا از کبد به روده می شود.

علل زردی انسدادی عبارتند از:

 1. سنگهای صفراوی در مجاری صفراوی
 2. سرطان (سرطان پانکراس و کیسه صفرا / مجرای صفراوی)
 3. استریکترهای کانالهای صفراوی
 4. کلانژیت
 5. ناهنجاریهای مادرزادی
 6. پانکراتیت
 7. انگل
 8. حاملگی و زردی نوزادان

زردی نوزادان

زردی نوزاد ممکن است ناشی از چندین شرایط مختلف باشد، گرچه اغلب نتایج فیزیولوژیکی طبیعی در مورد زردی کبد نوزاد به دلیل کبد نابالغ نوزاد است. حتی اگر در این شرایط معمولا بی ضرر باشد، نوزادانی که میزان بیلیروبین زیادی در کبد خود میسازند به این بیماری دچار می شوند، و ممکن است آسیب های مغزی شدیدی (kernicterus) را وارد نماید. زردی نوزادان شایع ترین بیماری است که نیاز به ارزیابی پزشکی دارد. بعضی از علل شایع زردی نوزادان عبارت اند از:

زردی فیزیولوژیک این شکل زردی معمولا در روز دوم یا سوم زندگی نوزادان ظاهر می شود. این شایع ترین علت زردی نوزادان است و معمولا یک وضعیت گذرا و بی ضرر است. زردی ناشی از ناتوانی کبد تکامل نیا فته  نوزاد در فرآوری بیلی روبین از تجزیه سریع سلول های قرمز خون است که در این سن رخ می دهد.

روش های پیشگیری و در مان یرقان 

همان طور که گفته شد این بیماری با صفرا بسیار رابطه ی تنگا تنگی دارد . به همین دلیل  قطع و کم کردن شیرینی جات قنادی و غذا های پرچرب . سرخ کردنی ها و غذا های پر ادویه و انواع  بستنی و مواد نشاسته دار  میتواند شما را از این بیماری کاملا دور نگه دارد .

دفع صفرا از بدن به دچار نشدن به این بیماری کمک شایانی میکند و ما باید غذا هایی استفاده کنیم که دفع صفرا را از بدن برای ما راحت و راحت تر کند .

غذا هایی مانند: آش، آبگوشت، سوپ جو و آلو در غذا می تواند به دفع صفرا کمک کند .

روزانه یک یا دو لیوان شربت عسل و اب لیمو میل کنید . مصرف میوه هایی مانند شاتوت . مصرف زیاد اب و مایعات . میتواند به دفع بیشتر و بهتر صفرا از بدن کمک کند .

ابمیوه هایی مانند خیار سبز و کاهو و البالو . و انار و هندوانه بسیار موثر است و حتی شما برای اینکه این مواد نامبرده اثر درمانی بیشتری داشته باشد شیر خشک و ترنجبین را به ترکیب اب میوه اضافه کنید .

علائم بیماری یرقان

۱ . زرد شدن پوست و چشم ها

۲ . تیره بودن ادرار

۳ . کم رنگی مدفوع

۴ . احساس درد شدید در معده

۵ . خستگی مفرد

راه های در مان یرقان

منبع : لینک

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره