۲۶ تیر, ۱۳۹۸

کم کاری تیروئید‌ وتشخیص و درمان آن

  • 2 سال قبل
  • 0
کم کاری تیروئید‌
کم کاری تیروئید‌،تشخیص و درمان آن

تشخیص کم کاری تیروئید‌ ( هیپوتیروئیدی)
 از آنجایی که کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی  در زنان مسن بیشتر شایع است، بعضی از پزشکان توصیه می کنند که سالانه، زنان مسن در معاینات پزشکی برای تشخیص این مشکل حتما مورد بررسی قرار گیرند.بعضی از پزشکان همچنین توصیه می کنند که بهتر است زنان باردار، برای تشخیص هیپوتیروئیدی یا کم کاری تیروئید، آزمایشاتی را انجام دهند.

به طور کلی، ممکن است پزشک شما در صورتی که احساس خستگی مفرط می کنید یا اخیرا پوست خشک، یبوست و افزایش وزن داشته اید و قبلا با  مشکلات تیروئید یا گواتر دست و پنجه نرم کرده اید، تست های کم کاری تیروئید را برایتان تجویز نماید.

 آزمایش خون جهت تشخیص کم کاری تیروئید بر اساس علائم و نتایج آن،سطح TSH و گاهی سطح تریروکسین هورمون تیروئید را اندازه گیری می کند. سطح پایین تیروکسین و سطح بالای TSH ،نشان دهنده تیروئید کم کار است و این بدین دلیل است که هیپوفیز برای تحریک غده ی تیروئید جهت تولید هورمون، TSH بیشتری آزاد میکند. در گذشته، پزشکان تا زمانی که علائم ،نسبتا پیشرفت نکرده بودند، قادر به تشخیص کم کاری تیروئید نبودند اما امروزه با استفاده از آزمایش TSH،قادر به تشخیص اختلالات تیروئید بسیار زودتر از موعد مقرر و اغلب قبل از تجربه علائم، می باشند‌.

 از آنجایی که آزمون TSH بهترین آزمایش تشخیص کم کاری تیروئید است، پزشک شما احتمالا  در وهله ی اول ،TSH را بررسی می کند و سپس در صورت نیاز، آزمایش هورمون تیروئید را تجویز می نماید. تست TSH ،همچنین نقش مهمی در مدیریت کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی دارد. اطلاعات موجود در آنها به پزشک  کمک می کند که دوز مناسب دارو،  در ابتدا و در طول درمان را تعیین کند.

علاوه بر این، آزمونهای TSH برای کمک به تشخیص یک بیماری به نام hypothyroidism subclinical مورد استفاده قرار می گیرد که معمولا نشانه های خاصی ندارد.در این حالت، سطح تیروتیدرونین و تیروکسین خون به میزان نرمال است اما TSH بالاتر از حد معمول نشان داده می شود.

 

درمان کم کاری تیروئید
برای درمان کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی ،معمولا استفاده روزانه از لووتیروکسین، هورمون تیتروئین تروئید (Levothroid، Synthroid)، تجویز می شود. این دارو خوراکی سطوح هورمون کافی را بازسازی می کند و علائم و نشانه های کم کاری تیروئید را محو می سازد.

یک یا دو هفته پس از شروع درمان، متوجه خواهید شد که احساس خستگی کمتری دارید. این دارو همچنین به تدریج با افزایش سطح کلسترول خون ، ممکن است باعث افزایش وزن شود.
درمان با  قرص لووتیروکسین معمولا در تمام طول عمر ادامه دارد، اما به منظور تغییر دوز دارو، ممکن است پزشک هر ساله سطح TSH را بررسی کند.

 برای تعیین دوز مناسب لوتویروکسین در ابتدا، پزشک به طور کلی سطح تست TSH را پس از ۲ تا ۳ ماه بررسی می کند.
مقدار بیش از حد هورمون می تواند عوارض جانبی مانند: افزایش اشتها ،بیخوابی ،تپش قلب را ایجاد نماید.
 اگر بیمار  مشکل عروق کرونر یا کم کاری تیروئید شدید داشته باشد، پزشک ممکن است شروع به درمان با مقدار کمتر دارو کرده و به تدریج دوز آن را افزایش دهد.جایگزینی هورمون پیشرونده به قلب اجازه می دهد  که با افزایش متابولیسم تنظیم شود.
لووتیروکسین باعث ایجاد عوارض جانبی در هنگام استفاده در دوز مناسب و نسبتا کم می شود.همچنین، اگر احساس کردید که حالتان بهتر است به هیچ عنوان مصرف دارو را متوقف نکنید،با این کار، مطمئن باشید علائم کم کاری تیروئید به تدریج باز خواهد گشت. بعضی از داروها، مکمل ها و حتی برخی از غذاها ممکن است بر توانایی شما برای جذب لووتیروکسین تأثیر بگذارد. اگر زیاد ، سویا مصرف می کنید یا یک رژیم غذایی با فیبر بالا دارید و یا داروهای دیگر، حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید.در صورت مصرف

مکمل های آهن یا مولتی ویتامین های حاوی آهن؛ کلستیآمینین ؛
هیدروکسید آلومینیوم که در برخی از آنتی اسیدها یافت می شود ؛
و مکمل کلسیم،

این موارد را به اطلاع پزشک خود برسانید.
 
برای تشخیص کم کاری تیروئید، حتما به پزشک مراجعه کرده و از مصرف خودسرانه ی دارو و خود درمانی به شدت بپرهیزید.

کم کاری تیروئید‌

محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

کم کاری تیروئید‌

منبع

کم کاری تیروئید‌

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره