۲ شهریور, ۱۳۹۸

کاملترین غذا از دید متخصصان چیست ؟

  • 1 سال قبل
  • 0

کاملترین غذا از دید متخصصان

با توجه به اطلاعات زیادی که درمورد مواد مغذی وجود دارد، کمی چالش برانگیز میشود که آیا مواد مغذی مورد نیاز روزمره ی شما به بدنتان میرسد یا خیر. در حقیقت، برخی از منابع بیش از۹۰ ماده ی مغذی مورد نیاز را لیست کرده اند که رعایت کردن یک رژیم متعادل را پیچیده میکند.
با این وجود، رساندن مواد مغذی مورد نیازتان به بدن نباید کار پیچیده ای باشد. در واقع، با آگاه بودن از تعدادی خاص از مواد مغذی، داشتن رژیم غذایی سالم با انبوهی از مواد غذایی مفید کار ساده است.
تقسیم بندی مواد مغذی به دو دسته ی ضروری و غیرضروری، رژیم غذایی شما را ساده تر میکند و رسیدن شما به سلامتی مطلوب را تسهیل میبخشد. اما چه چیز هایی مواد مغذی هستند، و درکل مواد مغذی چه کارایی دارد؟

کاملترین غذا از دید متخصصان

کاملترین غذا از دید متخصصان

 

کاملترین غذا از دید متخصصان و مواد مغذی چیست؟

طبق تعریف رسمی فرهنگ لغت، “به موادی اطلاق میشود که نیاز های اصلی برای رشد و ادامه ی حیات را فراهم می آورد”.
این تعریف طیف گسترده ای از مواد مغذی کوچک، اسیدهای چرب، آمینواسیدها و دیگر موارد که بدن شما برای فعالیت، بقا و پیشرفت نیاز دارد را شامل میشود. اکثر این مواد از طریق مواد غذایی که میخورید، مینوشید و یا در رژیم غذای شماست، به بدن شما می رسد.

به هر حال، این تعریف از مواد مغذی، تفاوتی بین ماده ی مغذی ضروری و غیر ضروری ایجاد نکرد. درحالی که هزاران مواد غذایی خاص وجود دارد که هرکدام خصلت و مزیت خود را دارد، تعداد اندکی از این مواد مغذی وجود دارند که باید آن را در مصرف روزانه خود لحاظ کنید.

کاملترین غذا از دید متخصصان

کاملترین غذا از دید متخصصان

 

۱۱ مواد غذایی که بدن شما به آن احتیاج دارد و کاملترین غذا از دید متخصصان :

۱٫ کربوهییدرات ها: جدا از نسبت دادن کربوهیدرات ها به ناسالم و چاق کننده بودن آن ها، کربوهیدرات ها برای فعالیت روزمره ی بدن شما ضروری اند.این ماده ی مغذی به گلوکز ها تقسیم میشود که سوخت اصلی بدن و مغز شماست. گلوکز ها نه تنها سوخت بدن را تامین مینند بلکه میزان قند خون را نیز ثابت نگه میدارند و با جلوگیری از شکسته شدن پروتیین ها حجم عضلات را حفظ میکنند.
همچنین بعضی از سالم ترین غذاهای جهان در زیرشاخه ی کربوهیدرات ها قرار میگیرند. به عنوان مثال،میوه ها و سبزیجات حجم زیادی از مواد مغذی مثل ویتامین ها،مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند.
۲٫ پروتیین ها:
شکی در آن نیست که پروتیین ها برای سلامتی ضروری هستند.راه رسیدن به شکل گیری عضلات تا به وجود آوردن آنزیم و هورمون های جدید در بدن، مصرف پروتیین است.
پروتیین ها از بلوک های مستحکمی که به آن “آمینو اسید” میگویند،ساخته شده است که این ها نیز از واحد های کوچک تری که به آن ها “پپتید” میگویند، به وجود آمده اند.
بهترین راه اطمینان دریافت کافی پروتیین، لحاظ کردن غذاهایی است که در آن پرتیین وجود دارد،مثل گوشت،تخم مرغ،لبنیات،مغزیجات و حبوبات است.
۳٫ چربی:
همانند کربوهیدرات ها، چربی غذایی نیز بخاطر مرتبط بودن آن با چربی بدن شهرت خوبی ندارد.
چربی ماده ی مغذی ضروری میباشد که انرژی میدهد، جذب بیشتر ویتامین ها را افزایش مییدهد و از بخش های مختلف بدن شما در برابر آسیب محافظت میکند.
به هرحال،برخی از چربی ها از دیگر چربی ها بهترند. به عنوان مثال چربی ترانس(چربی اشباع شده) نوعی از چربی ها هستند که در غذاهای طبخ سریع و کوتاه یافت میشوند. این چربی ها به طرز شدیدی خطر ابتلا به امراض قلبی را افزایش میدهد و باید از مصرف آن تحت هر شرایطی خودداری کرد.
چربی اشباع نشده از طرفی دیگر از قلب محافظت میکند و به بهتر شدن امراض قلبی کمک میکند.
منابع سالم چربی شامل مغزیجات،آووکادو، ماهی غزل آلا، روغن زیتون، بذرکتان و دانه ی بادام است.
لحاظ کردن مقدار اندکی از این غذاها در یک روز چربی مورد نیاز بدن شما برای محافظت دربرابر ببیماری را فراهم میکند.

کاملترین غذا از دید متخصصان

کاملترین غذا از دید متخصصان

 

۴٫ آب:
بدن انسان بدون غدا درمدت زمان طولانی ای دوام می آورد.در واقع، با توجه به تحقیقات متعدد صورت گرفته گزارشاتی می دهند که بدن انسان بدون غذا و تحت نظر پزشکی میتواند ۳۶۲ روز دوام بیاورد. اگر چه بتوان مدت زیادی بدون غذا دوام آورد اما بدون آب تنها چند روز میتوان زندگی کرد.
بخش عظیمی از بدن انسان را آب تششکیل میدهد که حدود ۵۵ تا ۷۵ درصد وزن بدن را شامل میشود.
این ماده نقش موثری در خروج دفع از بدن، هضم غذا، تنظیم دمای بدن و بخش عظیمی ازهر سلول بدن شما را دارد. دی هیدراته شدن بدن(کم شدن آب بدن) باعث به وجود آمدن علایمی چون خشکی پوست، سرگیجه، خستگی، تپش قلب، و درصورت عدم توجه منجر به مرگ میشود.
۵٫ ویتامین ها:
مطمینا درمورد اهمیت ویتامین ها مثل اسید فولیک، ویتامینC و ویتامین Aشنیده اید؛پس نباید تعجب برانگیز باشد که ویتامین ها جزو مواد مغذی قلمداد میشوند.
مدل های مختلفی از ویتامین ها با فعالیت های متفاوت در بدن وجود دارند،اما همه ی آن ها برای بهبود بخشیدن به سلامت بدن کار میکنند.
به عنوان مثال ویتامین A برای سلامت پوست و چشم شما،درحالی که ویتامینK در قوی تر کردن استخوان ها و کلاته شدن خون(انعقاد) کاربرد دارد.
تفاوت اندکی در میزان ویتامین ها در بدن آقایان و بانوان وجود دارد اما درکل ویتامین های مورد نیاز بدن شما عبارتند از:
ویتامینA ، ویتامینC ، ویتامین K، ویتامین D، ویتامین B، ویتامین E
بهترین راه برای جذب ویتامین ها استفاده از غذاهای سالم و رژیم غذایی متعادل به همراه مقدار زیادی از میوه و سبزیجات است. مولتی ویتامین ها نیز درصورت داشتن رژیم غذایی محدود،میتوانند مفید باشند.
۶٫ مواد معدنی:
مثل ویتامین ها، مواد معدنی نیز برای بهبود فعالیت بدن، سالم نگه داشتن آن مهم هستند و هرکدام از این مواد نقش خاص خود را ایفا میکنند.
به عنوان مثال آهن، ماده ای مهم برای تولید خون، فسفر برای استحکام استخوان و دندان و منیزیم ماده ای حیاتی برای بیش از ۳۰۰ واکنش بدن به کار میرود.
مواد معدنی ای که بدن شما احتیاج دارند عبارتند از:
سدیم، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، فسفر، کلسیم کلرید و..
این مواد معدنی از طریق غذاها به دست می آیند، پس داشتن رژیم غذایی مانع کمبود این مواد در بدن میشود و این اطمینان حاصل میشود که مواد معدنی مورد نیاز دریافت شده است.
۷٫ کلسیم:
احتمالا کلسیم را مهم ترین ماده ی مغذی برای سلامت استخوان میدانید و این درست است.با این وجود مواد غذایی متعددی برای استحکام استخوان وجود دارد و بیش از ۹۹ درصد کلسیم بدن در استخوان و دندان ها یافت میشود.
این ها تنها مزیت کلسیم ها نیستند. کلسیم برای انقباض ماهیچه ها، فعالیت های عصبی و جریان خون در بدن مناسب است.
کلسیم به صورت طبیعی در فراورده های لبنی، سبزی برگی ها،حبوبات سفید، و بعضی از گوشت ماهی ها مثل ساردین و قزل آلا یافت میشود. لحاظ کردن این مواد غذایی در رژیم غذایی روزانه ی خود ساده ترین راه برای دسترسی به نیاز کلسیم در یک روز است.

از دیگر مواد غذایی مفید برای بدن میتوان به سدیم، پتاسیم، امگا۳ و ویتامین D اشاره کرد.

منبع : لینک

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره