۲ شهریور, ۱۳۹۸

پیمان شکنی وخیانت میان زوجین

  • 2 سال قبل
  • 0

پیمان شکنی و خیانت

 پیمان شکنی و خیانت میان زوجین
امروزه با گستردگی فضای مجازی، پیمان شکنی و خیانت میان زوجین نیز افزایش یافته و حتی دامنه ی آن به شهرهای کوچک هم رسیده است. مهمترین دلیل خیانت در خانم ها، ارضا نشدن نیازهای عاطفی است و پس از آن ارضا نشدن نیازهای جنسی و دیگر عوامل که موجب می گردد فرد وارد یک رابطه ی فرا زناشویی شود.

 

در واقع پیمان شکنی زناشویی یکی از واقعیتهای تلخ هر زمان و به خصوص دوران معاصر و متاسفانه یک پدیده ی کم و بیش رایج است. پیمان شکنی، نقض یک طرفه ی تعهدات متقابل زناشویی است که برخی آسیب های روانی را هم برای زوج مورد خیانت واقع شده بهمراه می آورد اما این مطلب به این معنا نیست که پیمان شکنی، پایان قطعی یک زندگی مشترک است. نگاهی بر دستاوردهای روانشناسی بالینی نشان می دهد که امروزه بسیاری از زوج درمانگران معتقدند که تقریبا دو سوم از زوج هایی که به دلیل پیمان شکنی دچار آسیب در ارتباط شده اند، می توانند با طی یک دوره درمان به بهبودی قابل قبولی دست یابند.

 

البته اینکه آیا یک فردی که به اعتماد وی خیانت شده، بتواند بعد از پیمان شکنی همسر خود ،مجدداً به وی اعتماد کند و به زندگی مشترک با او ادامه دهد به عوامل بسیاری بستگی دارد مانند نظام ارزشهای فردی، توانایی وی در عفو و گذشت، و اینکه آیا فردی که مرتکب پیمان شکنی شده است، واقعاً خواستار جلب اعتماد مجدد همسر خود می باشد یا خیر. بازسازی اعتماد، تنها جلب اعتماد همسر به شیوه ی کلامی و یا رفتاری نیست، بلکه علاوه بر اینها موارد شامل جلب اعتماد عاطفی آنهاست که معمولاً  دشوارترین بخش بازسازی اعتماد است.

 

اگر که احساس می کنید در یک قدمی خیانت قرار دارید و یا گرفتار آن شدید، نگران نباشید و با مراجعه به متخصصان مربوطه و همراهی همسرتان، می توانید دوباره به زندگی مشترک خود برگردید و آن را از نو بسازید.

 

منبع: دکتر مجتبی یارمحمدی

( روانشناس، زوج درمانگر،سکستراپ،مشاور ازدواج و طلاق و مدرس مهارت های زندگی در کلینیک آوان)

 

جهت ارتباط با دکتر مجتبی یارمحمدی و دریافت نوبت و یا پرسش سوال در مورد این مطلب (پیمان شکنی و خیانت میان زوجین) ، در قسمت نظرات ، با ما در میان بگذارید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره