۲ شهریور, ۱۳۹۸

پوکی استخوان ، علائم و علل آن

  • 2 سال قبل
  • 0

پوکی استخوان

 

پوکی استخوان،علائم وعلل آن

پوکی استخوان باعث می شود که استخوان ها سست و شکننده شوند ، به طوریکه کشش و یا حتی تنش های خفیف مانند خم شدن یا سرفه باعث ایجاد شکستگی در آنها می گردد .شکستگی های مرتبط با پوکی استخوان معمولا در لگن، مچ دست یا ستون فقرات رخ می دهد. استخوان، بافت زنده ای است که به طور مداوم شکسته و  سلول های جدید،جایگزین آن می شود. پوکی استخوان زمانی اتفاق می افتد که ایجاد استخوان جدید با حذف استخوان قدیمی ادامه پیدا نکند.
پوکی استخوان بر مردان و زنان در تمامی نژادها، تاثیر می گذارد. اما زنان سفید پوست و آسیایی – به ویژه زنان مسن که در معرض یائسگی هستند – بیشترین خطر ابتلا به پوکی استخوان را دارا می باشند. داروها، رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، می توانند به جلوگیری از دست دادن استخوان یا تقویت استخوان های ضعیف کمک نماید.

 

علائم پوکی استخوان کدامند؟
معمولا علائم در مراحل اولیه بروز نمی کنند اما هنگامی که استخوان ها توسط پوکی استخوان تضعیف شده باشند، ممکن است علائم و نشانه هایی ظاهر شوندکه عبارتند از:

درد پشت ناشی از شکستگی مهره ستون فقرات
کوتاه شدن قد در طول زمان
خمیدگی و انحنای ستون فقرات( گوژپشتی)

 

 علل پوکی استخوان در افراد کدامند؟
 استخوان ها پیوسته در حال بازسازی خود هستند، استخوان جدید ساخته شده و  قدیمی ها از بین می رود. استخوان ها در دوران جوانی، بسیار سریع تر خودشان را ترمیم می کنند و تراکم یا توده استخوانی به سرعت افزایش می یابد. اکثر افراد در اوایل دهه ۲۰ ، به حداکثر تراکم استخوانی در بدن خود دست می یابند. با افزایش سن، توده استخوانی سریعتر از آنچه ایجاد شده است، از دست می رود.
ریسک ابتلا به پوکی استخوان تا حدودی بستگی به میزان تراکم استخوانی افراد در دوران جوانی دارد. هر چه تراکم استخوانی بیشتری داشته باشید، احتمال کمتری می رود که در دوران پیری، مبتلا به این عارضه شوید.

 

 عوامل خطرساز ابتلا به پوکی استخوان
تعدادی از این عوامل که می توانند احتمال ابتلا به پوکی استخوان را در فرد افزایش دهندعبارتند از: سن، نژاد،سبک زندگی، و شرایط مصرف دارویی و درمان های پزشکی.

برخی از عوامل خطر پوکی استخوان که از کنترل فرد خارج است.از جمله:

جنسیت:احتمال ابتلای زنان به پوکی استخوان نسبت به مردان بسیار زیاد است.
 سن: افراد مسن بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند.
نژاد: در سفیدپوستان آسیایی، احتمال ابتلا به پوکی استخوان بسیار زیاد است.
سابقه خانوادگی: اگر یکی از والدین و یا خواهر و برادر، مبتلا به پوکی استخوان باشند،دیگر افراد خانواده نیز در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند، به خصوص اگر مادر یا پدر دچار شکستگی لگن شده باشند.
سایز بدن: افرادی که سایز بدنشان کوچک است،خطر ابتلا به پوکی استخوان آنها را تهدید میکند زیرا معمولا تراکم استخوانی در افراد کوچک بدن، پایین است و این میتواند عاملی خطرساز شود.

سطح هورمون در بدن
 پوکی استخوان در افرادی که برخی هورمورن ها در بدن آنها، کم و یا بیش از حد ترشح می شود، بیشتر شایع است. از جمله ی این هورمون ها عبارتند از:
هورمون های جنسی :با کاهش سطح هورمون های جنسی، استخوان ها کم کم تضعیف می شوند. کاهش میزان استروژن در دوران یائسگی خانم ها،یکی از قویترین عوامل خطر برای توسعه پوکی استخوان است. مردان با افزایش سن،کاهش تدریجی تستوسترون را تجربه می کنند. درمان هایی که برای سرطان پروستات، باعث کاهش سطح تستوسترون در مردان و در سرطان سینه که موجب کاهش میزان استروژن در زنان می شود، به احتمال زیاد روند از دست دادن تراکم استخوان را تسریع می بخشد.
 مشکلات تیروئید: ترشح بیش از حد هورمون تیروئید می تواند باعث از دست رفتن تراکم استخوان گردد. اگر پرکاری تیروئید دارید و یا برای درمان کم کاری تیروئید خود، هورمون تیروئید مصرف می کنید، امکان ابتلا به پوکی استخوان در شما افزایش می یابد.
غده های دیگر در بدن: پوکی استخوان نیز تحت تاثیر غده پاراتیروئید و غده فوق کلیه نیز می باشد.

رژیم غذایی
مصرف کم کلسیم:احتمال می رود افرادی که در رژیم غذایی خود از کلسیم کمتری استفاده می کنند، بیشتر دچار پوکی استخوان شوند. کمبود کلسیم در طول عمر در گسترش عارضه ی پوکی استخوان نقش دارد. مصرف کم کلسیم باعث کاهش تراکم استخوان و افزایش خطر شکستگی آن می شود.
 کمبود وزن: محدود کردن شدید مصرف غذا و کمبود وزن، استخوان را در مردان و زنان ضعیف می کند.
جراحی دستگاه گوارش: جراحی برای کاهش اندازه معده و یا حذف بخشی از روده ،جذب کلسیم را در بدن محدود می سازد.

استروئیدها و داروهای دیگر
استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید خوراکی یا تزریقی، مانند پردنیزون و کورتیزون،در روند بازسازی استخوان تداخل ایجاد می نماید. پوکی استخوان همچنین با داروهای مورد استفاده برای مبارزه یا پیشگیری از:
 تشنج
ریفلاکس معده
 سرطان
رد پیوند
نیز مرتبط است‌.

شرایط پزشکی
خطر ابتلا به پوکی استخوان در افرادی که مشکلات خاص پزشکی دارند نیز بیشتر است. از جمله:
بیماری سلیاک
 بیماری التهاب روده
 بیماری های کلیوی یا کبدی
سرطان
 لوپوس
میلوما چندگانه
آرتریت روماتوئید

 

سبک زندگی
برخی عادت های بد می توانند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهند. برخی از آنها عبارتند از:
کم تحرکی: افرادی که زمان زیادی را در حالت نشسته هستند خطر ابتلا به پوکی استخوان را بیشتر از افرادی که فعالیت بیشتری دارند، در خود افزایش می دهند. تمرینات ورزشی روزانه و منظم برای استخوان ها فوق العاده مفید است. پیاده روی، پریدن، رقصیدن و وزنه برداری می تواند فوق العاده برای استحکام استخوان ها مثمر ثمر باشند.
مصرف بیش از حد الکل: مصرف بیش از حد الکل، خطر ابتلا به پوکی استخوان را در افراد افزایش می دهد.
استفاده از دخانیات: نقش دقیق دخانیات در پوکی استخوان به وضوح مشخص نشده است اما نشان داده شده است که مصرف دخانیات موجب ضعیف شدن استخوان ها می گردد.

 

محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره