۲۰ آذر, ۱۳۹۷

نشانه ها و علل ایست قلبی

  • 1 سال قبل
  • 0

ایست قلبی

نشانه ها و علل ایست قلبی

نشانه ها و علل ایست قلبی
از ایست قلبی به عنوان نارسایی احتقانی قلب نیز یاد می شود و زمانی رخ می دهد که عضله قلب،خون را پمپاژ نمی کند.پس از این عارضه فرآیند انتقال خون به مغز و سایر اندام ها متوقف می شود. در واقع شرایط خاصی همچون تنگ شدن و انسداد سرخرگها در قلب (بیماری عروق کرونر) و یا فشار خون بالا، قلب را  برای پمپاژ ،ضعیف ساخته و زمینه را برای ایست ناگهانی قلبی فراهم می آورد.

درمان این عارضه می تواند علائم و نشانه های نارسایی قلبی را بهبود بخشد و به فرد کمک  می کند تا عمر طولانی تری داشته باشد.
 تغییر سبک زندگی – مانند ورزش، کاهش مقدار نمک در رژیم غذایی، کنترل استرس و کاهش وزن- می تواند کیفیت زندگی این افراد را بهبود بخشد. یکی از راه های جلوگیری از نارسایی و ایست ناگهانی قلبی، کنترل شرایطی است که باعث نارسایی قلب مانند بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، دیابت یا چاقی می گردد.

نشانه ها و علائم ایست قلبی
ممکن است علائم مزمن و یا حاد باشند. علائم و نشانه های نارسایی قلبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
نفس تنگی
خستگی و ضعف
تورم  در پاها و مچ پا
ضربان قلب سریع یا نامنظم
کاهش انرژی به هنگام ورزش
سرفه مداوم یا همراه با خلط سفید یا خونی
افزایش نیاز به ادرار کردن در شب
تورم شکم  (آسیت)
افزایش ناگهانی وزن از انسداد مایعات
نداشتن اشتها
تهوع
عدم تمرکز یا کاهش هوشیاری ناگهانی
 ضعف شدید
 درد قفسه سینه
 

 چنان چه این علائم را در خود حس کردید هر چه سریع تر به نزدیک ترین مرکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید و یا با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورتی که هر کدام از موارد ذیل را متوجه شدید، هر چه سریع تر اقدامات لازم را انجام دهید:
 درد قفسه سینه
 بی نظمی یا ضعف شدید ضربان قلب
 سریع یا بی قاعدگی در ضربان قلب همراه با تنگی نفس

درد قفسه سینه
 غش کردن ناگهانی
کاهش ریت تنفس
سرفه های پی در پی

 اگر چه این علائم و نشانه ها ممکن است به علت نارسایی و ایست قلبی باشد، اما بسیاری از علایم احتمالی دیگری نیز وجود دارد، از جمله دیگر بیماری های خطرناک قلبی و ریه.

علل ایست ناگهانی قلبی
 یکی از علل شایع ایست قلبی در بزرگ‌سالان، بیماری‌های عروق کرونری قلب است. ممکن است این افراد تا قبل از ایست قلبی، هیچ گونه علامت و یا نشانه‌ای را تجربه نکرده باشند.

عوامل ارثی در خطر ابتلاء به ایست ناگهانی قلب (اما عمدتا بصورت غیر اختصاصی) نقش دارند. آنها توجیهی برای استعداد ارثی ابتلاء به بیماری کرونری قلبی را بیان می‌نمایند.بیماری آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌ قلب‌) کرونری شایعترین اختلال ساختاری همراه با مرگ ناگهانی قلبی است.

بیماریهای عروق کرونری قلب ، سکته قلبی ، کاردیومیوپاتی قلب (بیماری عضله قلب)، بیماریهای التهابی قلب ، بیماریهای دریچه‌ای قلب و بیماریهای مربوط به سیستم انتقالی  و نامنظمی‌های‌ ضربان‌ قلب می‌توانند باعث ایست قلبی شوند‌.

ایسکمی یا خونرسانی ناکافی قلب ، نارسایی قلب، شوک،اختلالات الکترولیتی نظیر هیپوکالمی(کمبود پتاسیم) ،اسیدوز و فقدان‌ اکسیژن ،اثرات داروهای آریتمی‌زا ، سم‌های قلبی مانند کوکائین و مواد مخدر تزریقی‌ ، مسمومیت با دیگوکسین (حتی‌ افزایش‌ خفیف‌ غلظت‌ این‌ داروی‌ قوی‌ در خون‌ می‌تواند ریتم‌ قلب‌ را دچار اختلال‌ کند.)

تداخلات دارویی (مثلا داروهای دیورتیک‌ (ادرارآورها) می‌توانند باعث‌ کاهش‌ پتاسیم‌ خون شوند. اختلال عملکرد پیس (باطری) قلبی نیز از عوامل موثر در عملکرد قلب و در نتیجه ایست قلب و مرگ ناگهانی هستند.  

اصطلاح “حمله قلبی” اغلب به اشتباه برای توصیف “ایست قلبی” به‌کار می‌رود. اگرچه حمله قلبی ممکن است موجب ایست قلبی و مرگ ناگهانی فرد شود، اما این اصطلاح “دقیقا” به این معنا نیست. حملات قلبی توسط انسداد و توقف جریان خون به قلب بروز می‌کند، اما ایست قلبی ناشی از اختلال در عملکرد سیستم الکتریکی قلب است.

 

محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره