۲ شهریور, ۱۳۹۸

نحوه استفاده از سرترالین و فواید آن

  • 2 سال قبل
  • 0

نحوه استفاده از سرترالین

نحوه استفاده از سرترالین و فواید آن :

 

نحوه استفاده از سرترالین

نحوه استفاده از سرترالین , نحوه استفاده از سرترالین , نحوه استفاده از سرترالین , نحوه استفاده از سرترالین , نحوه استفاده از سرترالین

نام تجاری:  زولوفت “Zoloft”

نام عمومی : سرترالین “Sertraline”

فواید سرترالین

سرترالین برای درمان افسردگی، حملات پانیک، اختلال وسواس فکری، اختلال استرس بعد از اتفاق یا سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی (فوبیای اجتماعی) و حالت شدید سندرم پیش از قاعدگی (اختلال قبل از قاعدگی) استفاده می شود.

 

نحوه استفاده از سرترالین , نحوه استفاده از سرترالین

 

این دارو ممکن است حالت خلق و خو، خواب، اشتها و میزان انرژی شما را بهبود بخشد و همچنین موجب بالا رفتن علاقه شما به زندگی روزمره نیز شود.این دارو همچنین سبب کاهش ترس، اضطراب، افکار ناخواسته و تعداد حملات پانیک نیز می گردد. برخی افراد که به تکرار کارهای خود معتاد هستند را نیز آرام می کند. برای مثال؛ بارها چیزی را چک می کنند و یا دستهایشان را بارها میشوند و یا چیزی را بارها میشمارند. که البته در مواردی  این افراد به وسواس دچار هستند. سرترالین به عنوان یک مهار کننده بازجذب سروتونین انتخابی (SSRI) شناخته شده است. این دارو به بازگرداندن تعادل یک ماده طبیعی خاص (سروتونین) در مغز کمک می کند.

نحوه استفاده از سرترالین “ Sertraline “

به یاد داشته باشید که زمانیکه نیاز به استفاده از این ماده دارید حتما از داروساز و یا پزشک خود برای نحوه استفاده از این ئدارو کمک بگیرید.

قبل از مصرف، این دارو باید با مایعات دیگر مخلوط شود. درست قبل از مصرف، دقت داشته باشید که با استفاده از قطره چکان دارو را با اندازه و دوز مناسب استفاده کنید. از یک قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسبی را به شما نشان ندهد و یا به اشتباه دوزی را مصرف نمایید    . دوز را با نصف فنجان (۴ اونس / ۱۲۰ میلی لیتر) آب، زنجبیل، لیمم، لیموناد و آب پرتقال مخلوط کنید. تمام مخلوط را بلافاصله بنوشید برای مخلوط کردن این دارو از مایع دیگر استفاده نکنید. مخلوط ممکن است کمی کدر باشد که طبیعی و بی ضرر است. به هیچ عنوان این دارو را از پیش آماده نکنید و داخل چیزی آنرا نگه دارید، به محض اینکه مخلوط را آماده کردید، آنرا میل کنید.

این دارو خوراکی ست و حتما باید توسط پزشک  تجویز بشود روزی یکبار  صبح و شب مصرف می گردد.

اگر مصرف این دارو برای مشکلات پیش از قاعدگی باشد، ممکن است پزشک این دارو را هر روزدر طول یک ماه یا فقط ۲ هفته قبل از دوره تا زمان شروع دوره برای شما تجویز کند.

دوز سرترالین براساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ شما به درمان است. برای کاهش خطر عوارض جانبی، پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا استفاده از این دارو را در دوز کم شروع کنید و به تدریج دوز آن را افزایش دهید. دستورالعمل های دکتر خود را با دقت دنبال کنید. این دارو را به طور مرتب برای به دست آوردن بهترین نتایج مورد استفاده قرار دهید. برای رسیدن به این موضوع بسیار مهم است که زمان استفاده از این دارو در یک زمان مشخص در طول روز باشد.

مهم است که حتی اگر احساس خوبی داشته باشید، مصرف این دارو را ادامه دهید. مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. در صورت توقف ناگهانی این دارو بعضی از این شرایط ممکن است بدتر شوند. همچنین ممکن است نشانه هایی مانند نوسانات خلقی، سردرد، خستگی، تغییراتی در خواب و احساسات کوتاه مانند شریان الکتریکی را تجربه کنید. برای کاهش عوارض جانبی، باید به تدریج دوز مصرفیتان را کاهش دهید. هر بار علائم جدید یا بدتر را گزارش دهید.

نحوه استفاده از سرترالین , نحوه استفاده از سرترالین
نحوه استفاده از سرترالین , نحوه استفاده از سرترالین

منبع : لینک

نحوه استفاده از سرترالین

مترجم : میترا کرمانیان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره