۲۷ خرداد, ۱۳۹۸

ناخن و۱۳ نکته قابل تشخیص از روی ناخن

  • 2 سال قبل
  • 0
ناخن

ناخن

 

۱۳ مشکل بدن که از طریق ناخن‌ها میشه فهمید

اگه به ناخونتون نگاه کنید یه قسمت سفید در بیس اون مشاهده می کنید که به اون‌ها اصطلاحا moon یا lunulae گفته میشه. هر گونه تغییری در این قسمت نشانه موارد خیلی خاصی میتونه باشه. برای مثال ممکنه با تغییر رنگ این قسمت شما متوجه بیماری و یا حتی دیفرمه شدن و یا همون بدریخت و زشت شدن ناخن‌های دستهاتون بشید.

در صورتیکه lunulae ناخن شما سیاه و یا خاکستری بشه شما نیاز دارید که بلافاصله به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

مشاهده تغییر lunulae در ناخن

در صورتیکه تغییری در lunulaeناخن انگشت کوچکتون (که خیلی ریز هستش و یا گاهی اصلا به چشم نمیخوره) احساس کردید، نشانه تغییری در عملکرد کلیه‌ها، روده کوچک و قلب هستش. برای مثال؛ بزرگ بودن لانولا ناخن نشان دهنده فشارخون بالاست.

در مورد لانولا انگشتی که در اون حلقه میندازید هم باید بگیم که شکل زیبا اون نشانده غدد لنفاوی و سیستم تناسلی تنظیم شده ست. کمرنگ شدن لانولا این انگشت این موضوع رو به ما متذکر میشه که در گوارش و هضم غذا دچار مشکل هستیم.

انگشت وسط به عملکرد مغز و دستگاه قلبی و عروقی متصل هستش. فقدان و عدم وجود lunulae در این انگشت هم نشاندهنده مشکلات قلبی و عروقی و فشارخون بالاست.

بروز مشکل در این قسمت از ناخن انگشت اشاره شما نشان دهنده اختلال در عملکرد پانکراس و بیماری‌های مربوط به گوش، حلق و بینی هستش.

لانولا موجود در ناخن شصت هم با عملکرد شش‌ها و طحال رابطه مستقیمی داره. این قسمت در این انگشت باید بزرگتر از سایر انگشت‌ها باشه و با وجود مطالبی که در ابتدا گفتیم پس باید در افراد سیگاری خیلی کمرنگ و کوچیک باشه.( چون همونطور که میدونیم افراد سیگاری ریه‌های سالمی ندارند.) و یا بزرگتر بودن این قسمت از حالت عادی نشونه فشار خون بالا (Arterial hypertension) هستش.

بزرگ بودن بیش از حد لانولا

بزرگ بودن بیش از حد lanulae ناخن( به گونه ای که تقریبا یک سوم ناخن رو در بربگیره) نشانه اختلالات قلبی و عروقی، تپش قلب و یا تپش نامنظم قلب، و فشار خون پایین هستش.

به یاد داشته باشید که این حالت بیشتر در افرادی مثل ورزشکاران و افرادی که با فعالیت‌های فیزیکی روزانه سروکار دارند اتفاق میافته. حتی گاهی بزرگ شدن لانولا میتونه به دلیل بالا بودن استرس باشه.

کوچک بودن بیش از حد لانولا

کوچک بودن لانولا ناخن به حدی که در کوتیکول ناخن گم بشه، نشانه فشار خون پایین و اختلال در گردش خون هستش. ممکنه نشانه ضعف سیستم ایمنی بدنتون، متابولیسم یا سوخت و ساز بدن و کمبود آهن و ویتامین ب ۱۲ باشه.

در صورتیکه لانولا ناخن شما با خطوط اریب به طور واضح از سایر قسمت‌های ناخن جدا شده باشه، اختلال در سطح قند خون شما رو هشدار میده یا خطر ابتلا به دیابت رو بهتون گوشزد میکنه.

ناخن‌های بدون لانولا

اصلا به این خاطر که هیچ لانولایی رو ناخن‌های خودتون و بچه‌هاتون نمیبینید نگران نباشید. معمولا روی ناخن بچه ها به مرور زمان بوجود میاد. در مورد بزرگسالان هم باید گفت که گاهی به دلیل ساختار فیزیولوژیک بدن افراد این قسمت از ناخن‌ها دیده نمیشوند.

البته به خاطر داشته باشید که فقدان لانولا ممکنه به دلیل مصرف داروهای مدرن امروزی و همچنین مشکلات در گردش خون، غده تیروئید و دوباره فقدان آهن و ویتامین ب ۱۲ باشه.

تغییر در رنگ لانولا ناخن

تغییر در رنگ این قسمت ها میتونه به دلیل خستگی شدید بدن باشه، حتی مشکلات جذب مواد مغذی رو هم بهمراه داره.

لانولا سفید نشانه سلامت و طبیعی بودن وضعیت بدن و ناخن های شماست.

لانولا بنفش رنگ نشانه اختلال در گردش خون موجود در مغز و فقدان اکسیژن در بافت های بدن است. حتی ممکنه فرد با این ویژگی دچار سردرد و سرگیجه باشه.

لانولا صورتی (قرمز) نشانه فعالیت فیزیکی کم و مشکلات مربوط به شش‌هاست.

لانولا سیاه که وخیم ترین نوع آن است نشانه وجود مواد سمی مثل فلزات سنگین در بدن است.

منبع

محقق و مترجم : میترا کرمانیان

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره