۲ شهریور, ۱۳۹۸

مکمل کلسیم می تواند موجب ابتلا به زوال عقل شود

  • 2 سال قبل
  • 0

مکمل کلسیم

مکمل کلسیم می تواند موجب خطر ابتلا به زوال عقل در زنان شود

مکمل کلسیم

مکمل کلسیم

 

تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف کلسیم می تواند روی سرعت جریان خون به مغز تاثیر بگذارد. یک مطالعه جدید نشان می دهد مصرف مکمل های کلسیم با امید جلوگیری از پوکی استخوان ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را در بانوان افزایش دهد.

به نظر می رسد که مصرف مکمل کلسیم به ویژه در خانم ها طی رخدادی در بدن موجب تضعیف جریان خون به مغز (بیماری عروق مغزی)و سکته مغزی شود.  پژوهش ها می تواند علت و اثر این نظریه را ثابت کند، یافته ها نشان دادند خطر زوال عقل و فراموشی در زنانی که تجربه ی سکته مغزی داشتند و مکمل های کلسیم مصرف می کردند در مقایسه با خانم هایی با سابقه سکته مغزی که مکمل استفاده نمی کردند،۷برابر بیشتر بود.

همچنین خطر ابتلا به زوال عقل در زنان دارای ضایعات سفید مغزی با مصرف مکمل های کلسیم، در مقایسه با زنان مبتلا به ضایعات ماده سفید که مکمل مصرف نمی کردند ۳ برابر بیشتر  بود. ضایعات در بافت ماده سفید مغز شواهدی از یک سکته مغزی خفیف و یا برخی مسائل دیگر که منجر به ایجاد موانع در رسیدن جریان خون به مغز هستند می شود.

برخی متخصصان توصیه کرده اند که سالمندان باید ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰میلی گرم کلسیم در روز برای جلوگیری از پوکی استخوان مصرف کنند اما پژوهش های دیگر نشان داده اند که مکمل های کلسیم ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته را در زنان بالا ببرد.

این یافته ها تنها برای مصرف مکمل های کلسیم در نظر گرفته می شود و به نظر می رسد برای مغز تاثیر کلسیمی که از مواد غذایی جذب می شود متفاوت از مکمل ها عمل می کنند. کلسیم جذب شده از طریق غذا ها نه تنها برای مغز  ایمن هستند بلکه از سلول های آن نیز محافظت می کنند .

مطالعه ی حاضر در سال ۲۰۰۰ که شامل اطلاعات گرفته شده از ۷۰۰  خانم ۷۰ تا ۹۲ ساله که مبتلا به زوال عقل نبودند آغاز شد ، و پژوهشگران وضعیت سلامت زنان را برای مدت پنج سال زیر نظر گرفتند.

شرکت کنندگان انواع آزمون ها را در آغاز و پایان مطالعه انجام دادند از جمله تست مهارت های حافظه و تفکر. محققان همچنین در شروع مطالعه از ۴۴۷ شرکت کننده سی تی اسکن مغزی گرفتند که نشان داد ۷۱ درصد این زنان ضایعات ماده سفید داشتند

در آغاز مطالعه در مجموع۹۸ زن ازمکمل های کلسیم استفاده می کردند، و ۵۴ نفر از آنها تجربه سکته مغزی داشتند. در طول مطالعه، ۵۴  زن سکته مغزی و ۵۹ خانم دیگر مبتلا به زوال عقل شدند.

در ابتدا، تیم تحقیقاتی دریافت که در زنانی که مکمل های کلسیم مصرف می کردند احتمال ابتلا به زوال عقل نسبت به زنانی که مکمل را مصرف نمی کردند ۲ برابر بیشتر بود. با این حال، تجزیه و تحلیل دقیق تر از داده های تحقیق اذعان دارند که این ریسک در زنان با نشانه هایی از بیماری عروق مغزی – یا سکته مغزی- قلبی و یا نشانه ای از آسیب ماده سفید در مغز کاهش یافته است.

محققان در مورد این موضوع که چرا مکمل های کلسیم ممکن است این نقش را داشته باشند اطمینان کامل ندارند. اما در واقع کلسیم نقش مهمی در مرگ سلولی ایفا می کند. آنان بر این باورند که سطح بالایی از کلسیم در خون ممکن است با ایجاد تحریک در سلول های عصبی سبب مرگ زودرس آن ها شود. کلسیم اضافی نیز به نحوی ممکن است روی عروق خونی در مغز تاثیر می گذارد.

کلسیم همچنین می تواند روی مواد شیمیایی مغز تاثیرگذار باشد و کلسیم بیش از حد ممکن است انبوهی از رخدادها که منجر به نابودی سلول مغز شود را ایجاد نماید.

پژوهشگران توصیه می کنند :ما نیاز به ترکیبی از مواد مغذی داریم نه فقط یک ماده مغذی خاص برای مثال، کلسیم باید با فسفر و منیزیم همراه باشد تا همه اثرات خود را روی بافت های مختلف بگذارد، و به احتمال زیاد تنها یک ماده مغذی خطر زوال عقل را افزایش می دهد نه ترکیبی از آن ها البته مطالعات بیشتری برای نتیجه گیری قطعی در این مورد نیاز است.

پوکی استخوان یک مشکل اساسی و فراگیر برای سالمندان است، و این مسئله مصرف مکمل های کلسیم را با ارزش تر می کند و پزشکان باید عوارض جانبی تجویز آن را هم مدنظر داشته باشند.

منبع : لینک

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره