۵ تیر, ۱۳۹۸

موارد مصرف داروی آتورواستاتین و عوارض آن

  • 2 سال قبل
  • 0

آتورواستاتین

آتورواستاتین

موارد مصرف داروی آتورواستاتین و عوارض آن

آتورواستاتین را همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش کلسترول بد و چربی (مانند LDL، تری گلیسیرید) و افزایش کلسترول خوب  HDL)  ) در خون مصرف می کنند. این دارو متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده تحت عنوان “استاتین ها” می باشد.

نام تجاری : لیپیتور

نام عمومی : آتورواستاتین

 

موارد مصرف آتورواستاتین

آتورواستاتین با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد اثر خود را میگذارد. کاهش کلسترول بد و تری گلیسیرید و افزایش کلسترول خوب ،خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته مغزی  و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر داشتن رژیم غذایی مناسب (مانند رژیم کم کلسترول / کم چرب)، تغییرات دیگر در شیوه زندگی که میتوانند به تاثیراین داروها کمک کنند عبارتند از: ورزش، کاهش وزن در صورت اضافه وزن و ترک سیگار.برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

نحوه استفاده از اتورواستاتین کلسیم

قبل از شروع مصرف آتورواستاتین و هر بار که دوباره قصد مصرف آن را داشتید، در صورت وجود راهنمای اطلاعات بیمار، آن را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را از طریق دهان یا بدون غذا یا همراه با غذا طبق دستور پزشک خود، معمولا یک بار در روزمصرف کنید.

دوز این دارو بر اساس وضعیت پزشکی، پاسخ به درمان، سن و سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید، تعیین میشود. حتما در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) با پزشک و داروساز خود صحبت کنید.

در هنگام استفاده از این دارو، از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد. گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول مصرف میکنید (رزین های پیوند اسید صفرا مانند کلستیرامینین یا کلستیپول) مصرف میکنید، اتوورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید. این داروها می توانند با اتورواستاتین واکنش نشان دهند و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

برای دریافت بیشترین فایده از این داروها، آن ها را به طور منظم استفاده کنید. به یاد داشته باشید هر روز آن را در همان زمان مصرف کنید. مهم است که مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس میکنید حالتان خوب است.

بسیار مهم است که از دستور پزشک خود در مورد رژیم غذایی و ورزش پیروی کنید. این دستور ممکن است تا ۴ هفته طول بکشد تا از مزایای کامل این دارو برخوردار شوید.

 

عورض جانبی  مصرف داروی آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که فواید آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

تعداد بسیار کمی از افراد با مصرف آتورواستاتین ممکن است دچار مشکلات خفیف حافظه یا سردرگمی شوند. در صورت بروز این عوارض نادر، با پزشک خود صحبت کنید.استاتین ها به ندرت ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند. در مورد مزایا و خطرات آن با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (که به ندرت می تواند به شرایط بسیار جدی تحت عنوان رابدومیولیز و میوپاتی اتوایمی منجر شود). در صورت بروز هر یک از علائم زیر در طول درمان فورا به پزشک خود بگویید، و اگر پس از توقف این دارو توسط پزشک، این علائم همچنان ادامه داشته باشند، بلافاصله پزشک خود را مطلع سازید: درد / حساسیت / ضعف عضلانی (به ویژه تب یا خستگی غیرمعمول)، علائم نارسایی کلیه (مانند تغییر مقدار ادرار).

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه هر یک از عوارض جانبی ننادر اما جدی زیر شدید، به پزشک خود اطلاع دهید: قرمزی چشم / پوست، ادرار تیره، درد شدید معده / شکم، تهوع و استفراغ مداوم.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک زیر شدید، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید: بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

اگر متوجه بروز عوارض دیگری که در بالا ذکر نشده است شدید، باپزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

عوارض آتورواستاتین

قبل از مصرف آتورواستاتین، اگر به آن حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید، به پزشک بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر باداروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به خصوص سوابقی همچون: بیماری کبد، بیماری کلیوی.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

افراد مسن ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص عوراض عضلانی، داشته باشند.

این دارو در دوران بارداری نباید استفاده شود. آتورواستاتین ممکن است به جنین آسیب بزند. بنابراین، هنگام مصرف این دارو مهم است که از بارداری جلوگیری شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید و در مورد استفاده از روش های قابل اطمینان برای کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های کنترل وزن) در هنگام مصرف این دارو صحبت کنید. اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شده باشید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر وارد می شود یا نه. با توجه به خطر احتمالی به نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی داروی آتورواستاتین

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شمارا تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش میدهند. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید تهیه کنید (از جمله داروهای تجویزی / بدون نسخه و محصولات گیاهی) و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تایید پزشک خود دارو را شروع یا متوقف نکنید و دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند عبارتند از: جمفیبرزیل، تلاپرویر، تیپراناویر و ریتوناویر.

سایر داروها می توانند بر حذف آتورواستاتین از بدن شما تاثیر بگذارند، که ممکن است عملکرد آتورواستاتین را نیز تحت تاثیر قرار دهند. نمونه هایی از چنین داروهایی شامل: کلشیسین، تلی تریرومایسین، ضد قارچ های خاص آزول (مانند اتراکونازول، کتوکونازول، پوزاکونازول) و برخی داروهای دیگر می باشند.

 

توجه

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

آزمایشات آزمایشگاهی و / یا آزمایشات پزشکی (مانند سطح کلسترول / تری گلیسرید خون) باید به صورت دوره ای انجام شوند تا پزشک پیشرفت بیماری یا عوارض جانبی را بررسی کند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکات مهم

آتورواستاتین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید.  تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

محقق ومترجم: مریم نعمتی زاده

منبع

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره