۳۱ مرداد, ۱۳۹۸

موارد احتیاطی سرترالین که باید جدی بگیریم !

  • 2 سال قبل
  • 0

موارد احتیاطی سرترالین

موارد احتیاطی سرترالین که باید جدی بگیریم !

موارد احتیاطی سرترالین

موارد احتیاطی سرترالین , موارد احتیاطی سرترالین , موارد احتیاطی سرترالین , موارد احتیاطی سرترالین

قبل از مصرف سرترالین، اگر به آن حساسیت و یا آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال (مانند لاتکس) باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

موارد احتیاطی سرترالین , موارد احتیاطی سرترالین

 

 

قبل از مصرف این دارو حتما این اطلاعات را به پزشک و یا داروساز خود بدهید :

سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال افسردگی دوقطبی یا مانیک، مشکلات خونریزی، بیماری کبد، تشنج، بیماری تیروئید، سابقه خانوادگی گلوکوم شخصی یا خانوادگی .

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. پس رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا فعالیتی را انجام ندهید که مستلزم هشدار است تا اینکه مطمئن شوید که می توانید چنین فعالیت هایی را با خیال راحت انجام دهید. از نوشیدن نوشیدنی های الکلی نیز اجتناب کنید.

این داروی مایع حاوی الکل است. در صورت داشتن دیابت، وابستگی به الکل یا بیماری کبدی، توصیه های احتمالی را جدی بگیرید. برخی از داروها (مانند مترونیدازول، دیسولفیرام) می توانند در هنگام ترکیب با الکل سبب واکنش شدید شوند. برای اطمینان از مصرف این دارو با پزشک و داروساز خود مشورت کنید.

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به این دارو از خود نشان دهند، به ویژه خونریزی یا از دست دادن هماهنگی بدن. سرترالین در بدن این افراد به احتمال زیاد یک نوع عدم تعادل نمک (هیپوناترمی) ایجاد می کند، به خصوص اگر آنها قرص های (دیورتیک) مصرف می کنند. از دست دادن هماهنگی و تعادل بدن می تواند خطر سقوط را افزایش دهد.

کودکان ممکن است به عوارض جانبی دارو، به خصوص از دست دادن اشتها و کاهش وزن، حساسیت بیشتری داشته باشند. باید بر مصرف این دارو توسط کودکان نظارت شود به خصوص بر وزن و قد کودکان .

در دوران بارداری نیز این دارو باید تنها زمانی مورد استفاده قرار گیرد که بسیار اورژانسی و ویژه است. چرا که مصرف آن به نوزاد آسیب میرساند. همچنین نوزادان متولد شده در مادرانی که از این دارو در ۳ ماه گذشته بارداری استفاده کرده اند، ممکن است به ندرت نشانه هایی از قبیل مشکلاتی در تغذیه / تنفس، تشنج، سفتی در عضلات و یا گریه دائمی ایجاد کنند. در صورتی که  این مشکلات را در نوزاد خود دیدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

از آنجا که مشکلات روحی (مانند افسردگی، حملات پانیک، اختلال وسواس فکری، اختلال استرس پس از سانحه) می تواند یک وضعیت آزاردهنده است، مصرف این دارو را متوقف نکنید، مگر آنکه توسط دکتر شما تجویز شود. اگر در حال برنامه ریزی بارداری هستید، باردار شوید یا فکر میکنید که باردار هستید، بلافاصله با پزشک خود درباره مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری صحبت کنید.

این دارو وارد شیر مادر نیز میشود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

موارد احتیاطی سرترالین , موارد احتیاطی سرترالین

منبع : لینک

موارد احتیاطی سرترالین , موارد احتیاطی سرترالین

مترجم : میترا کرمانیان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره