۳۱ مرداد, ۱۳۹۸

مهارت گوش دادن به همسر در روابط زوجین

  • 2 سال قبل
  • 0

مهارت گوش دادن

 

مهارت گوش دادن به همسر در روابط زوجین

آیا زندگی کردن نیاز به مهارت دارد؟
بله، زندگی کردن مانند بسیاری از کارهای دیگر همچون رانندگی، آشپزی، تدریس و…نیازمند تمرین و کسب مهارت در آن زمینه، می باشد.اگر افراد،مهارت های لازم برای زندگی کردن را دارا نباشند و نتوانند آنها را در زندگی مشترک خود پیاده کنند، پس از مدت کوتاهی احساس خواهند کرد که انتظارات آنها در زندگی برآورده نشده و ناامید می شوند.بقول بزرگی “آنچه را که خواستی نشد، آنچه را که داشتی بخواه” .

برای کسب مهارت در زندگی باید چه کرد؟
بسیاری از افراد بر این باورند که باید بر طبق الگوهایی که از والدین آموختند، پیش رفت و راه پدران و گذشتگان را دنبال نمود و به شیوه ی آنها زندگی کرد.هر فردی هر روز سر کار می رود و همسران هم وظیفه ی رسیدگی به فرزندان را دارد و زندگی، روزمرگی خود را طی می کند.اما همین روزمرگی، پس از مدتی باعث فاصله بین زوجین می گردد.

از جمله مهمترین مهارت که همه باید در زندگی آن را فرا بگیرند، مهارت گوش کردن و همدلی است. جالب است بدانید که مهارت گوش کردن برای خانم ها از رابطه ی جنسی نیز با ارزش تر و مهم تر است. آقایانی که مهارت گوش کردن را بلد نیستند، قادر نخواهند بود تا ارزش، عشق، صمیمیت و علاقه ی خود را به همسرشان منتقل کنند. برای خانم ها، مهارت گوش کردن از اهمیت بسزایی برخوردار است.بهتر است روزی ده تا سی دقیقه را به این امر اختصاص دهید و از کارهای روزمره و یا فعالیت هایی که همسرتان در منزل انجام می دهد،سر یک میز دو نفره صحبت کنید. اگر با همسر خود صحبت نکنید، به مرور این مهارت کمرنگ شده و مشکلاتی را برای طرفین بوجود خواهد آورد. اجازه دهید همسرتان با شما راحت باشد و صحبت کند و شنونده ی خوبی برای او باشید.

سیستم روانشناختی خانم ها به گونه ایست که از طریق گوش عاشق می شوند، عاشق می مانند و می توانند عشق بورزند.
برای کسب این مهارت ها، نیاز به تمرین های ویژه ای می باشد و می توانید با مراجعه به متخصصین مربوطه یا شرکت در کارگاه ها این مهارت را کسب نمایید.

یادگیری مهارت گوش کردن،در کیفیت زندگی زناشویی نقش بسزایی دارد و جزء اولین و مهترین مهارت است. در کنار آن، باید همدلی را نیز فرا گرفت و با همدلی با همسرتان، صمیمیت در رابطه را روز به روز افزایش دهید و زندگیتان را لبریز از عشق نمایید.

هر جا در زندگی خلائی رخ دهد و فاصله ی جنسی و عاطفی میان زوجین اتفاق بیفتد، طرفین تبعات آن را نیز تجربه خواهند کرد بعنوان مثال امکان دارد خانم ها دچار افسردگی شوند و یا زوجین وارد پیمان شکنی در رابطه شوند و یا تبعات روحی و روانی که موجب بهم ریختگی هوشیار و ناهوشیار فرد می گردد و به مرور زمان، از یکدیگر فاصله گرفته و دور می شوند. بسیاری از زوج ها، تنها با هم ،هم خانه هستند و زیر یک سقف زندگی می کنند و در واقع طلاق عاطفی و جنسی میان آنها رخ داده است.

 

مهارت گوش دادن , مهارت گوش دادن

منبع:دکتر مجتبی یارمحمدی
( روانشناس، زوج درمانگر،سکستراپ،مشاور ازدواج و طلاق و مدرس مهارت های زندگی در کلینیک آوان)

جهت ارتباط با این پزشک و دریافت نوبت و یا پرسش سوال در زمینه ی این مطلب ، در قسمت نظرات ، با ما در میان بگذارید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره