۳۱ مرداد, ۱۳۹۸

مراحل بیماری آلزایمر – ۷ مرحله این بیماری

  • 2 سال قبل
  • 0

آلزایمر

 

مراحل بیماری آلزایمر – ۷ مرحله این بیماری

 اگر همسر شما مبتلا به آلزایمر است شما با کسب اطلاعاتی در مورد مراحل بیماری آلزایمر و خود این بیماری می­ توانید به او کمک کنید.

مراحل همیشه دقیقاً به ترتیب اتفاق نمی ­افتند و ممکن است نشانه ها  متفاوت باشد، اما این اطلاعات می ­تواند برای برنامه­ ریزی و کمک به دوستانتان و یا خانواده شما را راهنمایی کند.

مرحله اول: رفتار به ظاهر طبیعی

وقتی همسرتان در این مرحله قرار دارد، در ابتدا او هیچ علامتی نخواهد داشت تا شما متوجه شوید. فقط یک اسکن PET که یک تکنیک برای نمایش نحوه عملکرد مغز است می­ تواند ابتلای او به آلزایمر را نشان دهد.

زمانی که او به مرحله ۶ برسد، شما و خانواده و دوستان شاهد علائم بیشتر و بیشتری خواهید بود. تغیراتی در نحوه تفکر و منطق او را  می­بینید.

مرحله دوم: تغییرات بسیار کم

ممکن است شما هنوز هم متوجه هیچ تغییری در رفتار همسرتان نشوید اما او دچار دگرگونی­ های بسیار مختصری شده است که حتی شاید پزشک هم آن را تشخیص ندهد. این تغییرات می ­تواند شامل فراموش کردن یک کلمه یا گم کردن یک شئ باشد. در این مرحله، علائم آلزایمر نمی ­تواند در زندگی مستقل و یا کار بیمار اختلالی ایجاد کند.

یادتان باشد این علائم همیشه نشانه آلزایمر نیست، بلکه می­ تواند تغییراتی به دلیل افزایش سن باشد.

مرحله سوم: نقصان کم

در این مرحله شما متوجه تغییرات در رفتار و منطق همسرتان می­ شوید، تغییراتی مثل:

فراموش کردن چیزهایی که او تازه خوانده است.پرسیدن یک سؤال به طور مکرر.داشتن مشکلاتی در برنامه ­ریزی و مدیریت زندگی که با مرور زمان بیشترمی شود .زمانی که افراد جدید را می­ بیند نمی ­تواند نام آن­ ها را به خاطر آورد.

شما می­ توانید به عنوان یک حافظه کمکی برای او باشید و به او کمک کنید تا چک ­هایش را به موقع پرداخت کند یا قرارهای ملاقاتش را به او یادآوری کنید. شما همچنین می­ توانید با درخواست بازنشستگی او، باعث کاهش استرس ­های او شوید.

مرحله چهارم: نقصان متوسط

در طول این دوره، مشکلاتی که در تفکر و استدلال در مرحله قبل  متوجه آن شده بودید، آشکارتر می­ شود و مسائل جدیدی بوجود می ­آیند. مانند:

فراموش کردن جزئیاتی در مورد خودش.مشکل  در نوشتن تاریخ و مبلغ درست در چک،فراموش کردن ماه یا فصلی که در آن قرار داریم.مشکل داشتن برای پختن غذا یا حتی سفارش دادن آن از روی منو.

شما می ­توانید در کارهای شخصی روزانه و حفظ امنیت او، به وی کمک کنید. حواستان باشد او معامله مالی نکند و یا اینکه دیگر رانندگی نکند.

مرحله پنجم: نقصان نسبتاً شدید

همسر شما ممکن است فراموش کند کجا هست و یا الان چه زمانی است. او مشکلاتی مانند فراموش کردن آدرس و شماره تلفن خودش و یا فراموش کردن اینکه در کودکی به کدام مدرسه می ­رفت، خواهد داشت. ممکن است مشکلاتی مانند اینکه چه لباسی برای فصل یا موقعی از روز که در آن هست، بپوشد روبرو گردد.

شما می­ توانید با آماده کردن لباس­ های مناسب به او کمک کنید. اینکه بگذارید تا لباس ­ها را خودش بپوشد و کمی مستقل باشد هم کمک ­کننده است.

اگر او سؤالی را تکرار می­ کند، با یک لحن اطمینان بخش به او پاسخ دهید، حتی بارها. با پاسخ دادن به او ممکن است سؤال پرسیدن وی کمتر شود و می­ خواهد از اینکه شما در کنارش هستید مطمئن شود. حتی اگر او نمی ­تواند وقایع و جزئیات را به یاد آورد،شاید هنوز قادر به تعریف کردن یک داستان باشد. در این مواقع او را تشویق کنید تا تصورات خود را بیان کند.

مرحله ششم: نقصان شدید

همچنان که آلزایمر پیشرفت می ­کند، همسر شما ممکن است چهره­ ها را بشناسد ولی نام­ ها را فراموش می­ کند. احتمال دارد افراد را با هم اشتباه بگیرد، برای مثال شاید همسرش را به عنوان مادرش بشناسد. ممکن است توهماتی داشته باشد، مثلاً شاید فکر کند باید به سرکار برود در حالی که مدت طولانی است که کاری ندارد. برای رفتن به حمام ممکن است نیاز به کمک داشته باشد. شاید حرف زدن با او مشکل باشد ولی شما باید سعی کنید با او ارتباط احساسی برقرار کنید،خیلی از بیماران آلزایمری عاشق گوش دادن به موسیقی، خواندن و یا نگاه کردن عکس ­های قدیمی هستند.

مرحله هفتم: نقصان خیلی شدید

خیلی از توانایی­ های اولیه در یک شخص مثل غذا خوردن، راه رفتن، نشستن و کارهای دیگر می­ توانند از بین بروند شما همچنان می­ توانید با دادن غذاهای نرم و راحت برای بلعیدن به او کمک کنید. به او کمک کنید تا از قاشق برای غذا خوردن استفاده کند و از اینکه تشنگی خود را رفع می کند اطمینان حاصل نمایید. این نکته بسیار مهم است چون خیلی از افراد در این مرحله نمی­ توانند احساس تشنگی خود را بیان کنند.

 

محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره