۲۶ آذر, ۱۳۹۷

لکه سیاه چشم و درمان آن

  • 1 سال قبل
  • 0

لکه سیاه

لکه سیاه

لکه سیاه

 

بیماری لکه یا نقطه سیاه چشم

هنگامیکه از لکه های چشمی سخن به میان آید، تمام موارد ذهنی مانند؛ لکه‌‌های کوچک، رگه رگه شدن چشم و غیره را شامل می شود که به طور ناگهانی در میدان دید شما به حرکت در می آیند. این لکه های در اکثر مواقع آزار دهنده هستند ولی خیلی جدی نمی باشند و در بین افراد و عموم مردم رایج هستند.

دلیل ایجاد نقطه سیاه

دلیل ایجاد این نقاط سیاه ممکن است این باشد که مقادیر بسیار کمی از مایع ژل – مانند زجاجیه (vitreous) شکسته شده و در بین قسمت پشتی چشم جاری میشود.

هنگامیکه کودکی متولد می شود تا دوران جوانی، زجاجیه مایعی ژل مانند دارد که از قوام خوبی برخوردار است. با بالا رفتن سن، زجاجیه شروع به تجزیه شدن و رقیق شدن می کند تا زمانیکه به حالت آبکی درآید.

بعضی از ذرات غیر محلول و حل نشده در این مایع شناور می مانند و به سمت مرکز زجاجیه به حرکت در می آیند. این ذرات اشکال و اندازه های متفاوتی دارند و ما از آن ها با نام لکه یا نقطه سیاه یاد می کنیم.

شما زمانی به وجود این لکه ها به درستی  پی خواهید برد که به یک صفحه روشن یا آسمان صاف خیره شوید. در واقع شما این ذرات را به طور مستقیم نمیبینید بلکه سایه ای از آن ها بر روی رتینا (retina) شبکیه انداخته می شود و ما تنها قادر به دیدن سایه ای از این ذرات هستیم.

این ذرات به گونه ای هستند که هیچگاه در جای خود ثابت نیستند و مدام به این سو و آن سو می روند و شما قادر به تمرکز بر روی آن ها نیستید. این ذرات با حرکت چشم و زجاجیه چشم شما، شروع به حرکت می کنند و اینطور به نظر می رسد که این مواد روان هستند.

چه زمانی لکه سیاه چشم مشکلی جدی محسوب می شود؟

دیدن چند لکه سیاه هر از چندگاهی بسیار نگران کننده نیست. در صورتیکه شما دریایی از این ذرات را در جلوی چشم خود ببینید و این ذرات همراه با جرقه ها و فلش هایی نورانی باشند، باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید.

چگونه از لکه سیا چشم خلاص شویم

اغلب لکه های چشمی بی ضرر هستند و صرفا برای دید چشمی مزاحمت ایجاد می کنند. بسیاری از آنها در طول زمان محو خواهند شد و به هیچ وجه خطری ایجاد نخواهند کرد. در اغلب موارد، درمان ضروری نیست.

با این حال زیاد بودن تعداد این لکه ها بسیار آزار دهنده هستند و برای برخی از افراد دید محدودی ایجاد میکنند.

در گذشته، تنها درمان برای لکه سیاه، یک روش جراحی تهاجمی به نام ویترکتومی بود. در این روش، برخی از یا تمام ذرات از چشم خارج می شوند (همراه با شناورهای چشم درون آن) و با یک مایع روشن استریل جایگزین می شدند.

اما خطر ویترکتومی معمولا بیشتر از مزایای استفاده از درمان آن است. این خطرات شامل جدایی شبکیه، ناشی از جراحی و عفونت های شدید چشم می باشد. در موارد نادر، عمل جراحی ویترکتومی می تواند موجب جابجایی و ایجاد لکه های چشمی جدید یا حتی بیشتر شود. به همین علت، اکثر جراحان چشم، ویترکتومی را برای درمان لکه های چشم توصیه نمی کنند.

لیزر درمانی برای از بین بردن لکه سیاه

به تازگی یک روش لیزر به نام لیتیم ویترولیز معرفی شده است که جایگزین بسیار امن برای ویتروکتومی برای درمان است، این درمان سرپایی چشم با یک پرتو لیزر به مردمک چشم انجام می شود و بر روی ذرات بزرگ تر متمرکز می شود که آنها را متلاشی می سازد و / یا اغلب آنها را تبخیر می کند ، درنتیجه ناپدید می شوند و یا تبدیل به ذرات ریزتر شده و مزاحمت کمتری برای دید فرد ایجاد می کنند.

برای تعیین اینکه آیا شما می توانید از ویترولیز لیزر برای از بین بردن لکه های چشم استفاده کنید، پزشک چشم شما عوامل متعددی را در مورد شما در نظر می گیرد و طی سوالاتی این موضوع را مشخص می کند؛ از جمله سن شما، چگونگی شروع علائم،شکل و سایز لکه هاو محل قرارگیری آنها.

لکه ها در بیماران جوانتر از ۴۵ سال به نظر می رسد بیش از حد نزدیک به شبکیه واقع شده اند و با لیتیم ویترولیز قابل درمان نیستند. بیمارانیکه لکه های چشمیشان دورتر از شبکیه قرار گرفته باشند، برای این روش مناسب هستند.

چشم پزشک که لیزر ویترولیزی را نیز انجام می دهد، شکل و مرزهای لکه های چشمی را ارزیابی می کند. کسانی که لکه های چشمی نرمتری دارند اغلب می توانند با موفقیت درمان شوند. به همین ترتیب، لکه هایی که ناگهان به علت انزال زجاجیه خلفی ظاهر می شوند، اغلب با روش لیزر قابل درمان می باشند.

در هنگام لیزر درمانی چه اتفاقی می افتد؟

ویترولیز معمولا بدون درد است و می تواند در دفتر چشم پزشک شما انجام شود. درست قبل از درمان، قطره های بیحسی چشم اعمال می شود و نوع خاصی از لنزهای تماسی روی چشم شما قرار می گیرد. سپس، دکتر از بیومیکروسکوپ (لامپ شکاف) نگاه می کند تا دقیقا انرژی لیزر را به لکه ها متمرکز نماید.

در طول مراحل، شما ممکن است متوجه لکه های سیاه شوید. این ها قطعاتی از لکه های متلاشی شده هستند. درمان می تواند تا نیم ساعت طول بکشد اما معمولا به طور چشمگیری کوتاه تر است.

منبع

مترجم و محقق: میترا کرمانیان

لکه سیاه

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره