۲۶ تیر, ۱۳۹۸

قرص فلوکستین چیست ؟ و همه چیز در مورد آن

 • 1 سال قبل
 • 0

قرص فلوکستین

قرص فلوکستین چیست ؟ و همه چیز در مورد آن

قرص فلوکستین

قرص فلوکستین

فلوکستین دارویی ضد افسردگی است و برای در مان بیمارانی که از این عارضه ی روانی رنج میبرند تجویز میشود .

این دارو در سال ۱۹۷۴ کشف شده و در سال ۱۹۸۷ توسط سازمان غذا و داروی امریکا تاییدشد و از ان پس در میان پزشکان و مردم محبوبیتی برای در مان و مواجه با افسردگی پیدا کرد اما هنوز مشکلی وجود داشت و ان هم این بود که به دلیل وجود داشتن حق ثبت اختراع تمام شرکت ها نمی توانستند این دارو را تولید کنند و به فروش برسانند به همین دلیل به دست اوردن این دارو در ان سالها با دشواری های زیادی مواجه بود و مقدار داروی تولید شده بسیار کم بود تا اینکه در سال ۲۰۰۱با توجه به درخواست بالای مردم و درخواست بالای شرکت های دارو سازی برای تولید این دارو حق ثبت اختراع این دارو باطل شده و این دارو برای تولید در دست رس تمام شرکتهای دارو سازی قرار گرفت . و از ان پس این دارو به راحتی در تمام دارو خانه های دنیا به فروش میرسد .

همان طور که میدانید دارو های ضد افسردگی برای در مان و یا بهبود بیماریهای زیادی استفاده می شود که این بیماری ها بیشتر بیماری های افسردگی و اختلالات خلقی و رفتاری است .

موارد مصرف قرص فلوکستین :

قرص فلوکستین در موارد زیر استفاده میشود .

 1. برای در مان و یا بهبود افسردگی .
 2. بیماری اختلالات وسواسی .
 3. برای درمان حملات ترس .
 4. درمان بعضی از سند روم های پیش از قاعدگی .
 5. درمان اختلالات در خواب .
 6. درمان اختلالات شخصیت مرزی .
 7. درمان بعضی از سر درد ها .
 8. درمان بعضی از بیماری های روانی .
 9. درمان اختلالات استرس بعد از سانحه .
 10. چاقی .
 11. مشکلات جنسی .

طریقه ی عمل کرد و طرز کار قرص فلوکستین در بدن :

این قرص بعد از جذب شدن در بدن باعث تولید سروتنین میشود و این ماده ی تولید شده که سروتنین نام دارد ماده ای است که در مغز باعث ایجاد تعادل روانی و ثبات در تصمیم گیری میشود .

چگونگی مصرف قرص فلوکستین .

این قرص ممکن است که برای افراد مختلف با در نظر گرفتن میزان پیشرفتگی بیماری آنها در مقادیر و دز های مختلف و در مدت  زمان های مصرف گوناگون تجویز شود . واین تشخیص فقط و فقط باید توسط پزشک انجام شود .

این دارو را باید تا آخر مصرف کنید زیرا به طور کلی یک یا دو هفته طول میکشد که این دارو کم کم شروع به اثر کند و در طول ۴ یا ۵ هفته طول میکشد که اثر کلی خود را بر روی بیمار بگذارد .

عوارض جانبی که این دارو ممکن است بر روی افراد گوناگون داشته باشد .

 1. تهوع .
 2. خواب آلودگی .
 3. اضطراب .
 4. مشکل در بینایی .
 5. خستگی .
 6. کاهش اشتها .
 7. عرق کردن و یا خمیازه کشیدن .
 8. ضعف .
 9. کاهش وزن .
 10. تغییر در میل و توان جنسی .
 11. گلودرد .
 12. خشکی دهان .
 13. گرفتگی عضلات .

همان طور که میدانید هر دارویی برای بیمار خوبی ها و عوارضی به همراه دارد و این نظر دکتر است که تشخیص دهی فواید این دارو بر عوارضش می چربد و ان دارو را برای بیمار تجویز کند .

هرگاه در دوران مصرف قرص فلوکستین بودید و این عوامل را در خود مشاهده کردید فورا به پزشک یا به بیمارستان بروید .

 1. مدفوع خونی و سیاه .
 2. تپش قلب شدید .
 3. استفراغ شبیه دانه های قهوه .
 4. تشنج .
 5. غش کردن .

این دارو نیز ممکن است که در بعضی اشخاص باعث بالا رفتن سطح سروتونین در خون شود که این عمر در مواردی باعث ایجاد بیماری نادری  به نام سندرم سروتونین می شود . حتی احتمال ابتلا به این سندرم زمانی که شما از دارو های افزایش سروتونین خون استفاده میکنید بیشتر شده واحتمال مبتلا شدن  شما را به این بیماری بیشتر میکند . پس هر گاه در دوره ی مصرف فلوکستین بودید و این موارد را در خود دیدید حتما به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید .

 1. توهم
 2. عدم توانایی در جهت یابی .
 3. تهوع
 4. اسهال .
 5. یبوست شدید .
 6. کشیدگی عضلات . تب ناگهانی .
 7. بی قراری .
 8. پریشانی ناگهانی و غیر معمولی .

مصرف قرص فلوکستین و موارد جنسی .

لطفا این دارو را به هیچ عنوان خود سرانه مصرف نکنید و به کسی هم تجویز نکنید عده ای فکر میکنند که این دارو باعث تقویت قوای جنسی میشود و این مورد را ممکن است در مقاله ای مطالعه کرده باشند اما باید بدانید که یکی از عوارض شایع این دارو کاهش میل جنسی است اگر در جایی خواندید یا کسی به شما گفت که این دارو میل جنسی را افزایش میدهد ان فرد دروغ نگفته و امکان دارد که فرد مبتلا به افسردگی بوده و در هنگام بیماری میل جنسی زیادی نداشته است و بعد از مصرف این دارو افسردگی وی خوب شده است و میل جنسی او نیز افزایش یافته است .

منبع : لینک

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره