۲۰ آذر, ۱۳۹۷

قرص برنج چیست ؟ و چه ترکیباتی دارد ؟

 • 11 ماه قبل
 • 0

قرص برنج

قرص برنج چیست ؟ و چه ترکیباتی دارد ؟

قرص برنج

قرص برنج از جمله مواد سمی و خطر ناکی است که برای دفع و از بین بردن افات غلات استفاده می شود .

اسم علمی این قرص {فسفیدآلومینیوم} است و با ترکیب کردن فسفید به وجود می آید .برای در امان ماندن از خطرات این نوع قرص باید حتما شناخت ظاهری از این نوع قرص داشت و اگر هم شناخت چندانی از این قرص ندارید باید حتما به معلومات خود در مورد این قرص اضافه کنید.

زیرا متاسفانه در کشور ما این نوع قرص ها به راحتی در بیشتر خانه ها یافت می شود و بازهم متاسفانه پدر مادر ها نیز از این قرص و اسیب ها یی که می تواند برساند و خطراتی که برای انسان در پی دارد کاملا بی خبر اند .  و این قرص ها را در محلی نگهداری می کنند که به راحتی در دسترس کودکان خرد سال و از همه جا بی خبر و کنجکاو آنان است .

متاسفانه در کشور عزیز ما علاوه بر خطری که از جانب این قرص ها کودکان مارا تهدید میکند امار خودکوشی با این نوع قرص ها هم بسیار بالا است . و البته مرگ از نوع مسمومیت با قرص برنج بسیار زجر اور و درد ناک است .

شناخت ظاهری قرص برنج

این قرص به رنگ خاکستری است و اغلب در بسته های ۱۰ تایی به فروش میرسد. و در بسته ای استوانه ای از جنس  الومینیوم بسته بندی و عرضه میشود . که البته روی بسته علامت خطر و مسمومیت غذایی خطر ناک چاپ شده است و توضیحات کامل داده شده است اما ما همیشه باید بدانیم که کودکان ما هیچ توجه ای به این نوشته ها ندارند . و نباید فراموش کنیم که این نوع قرص قرصی است که چنان قدرتی دارد که یکی از ان میتواند هزاران هزار شته را بکشد و حتی یک ششم ان چنان قدرتی دارد که میتواند مسمومیت های بسیار شدیدی را به وجود اورد که حتی در بعضی موارد با مصرف یک ششم ان مرگ هم اتفاق افتاده ایت .

قرص برنج چیست

قرص برنج چیست

قرص برنج چیست

 

علائم و عوارض بعد از مصرف این نوع قرصها ( قرص برنج )

این ماده به این گونه در بدن ما عمل میکند که :

ابتدا بعد از بلعیده شدن به راحتی با رطوبتی که در معده وجود دارد حل شده و با حل شدن در اب از خود گازی منتشر میکند به نام گاز فسفین که گازی بسیار خطر ناک است و با جذب راحت این ماده در دستگاه گوارشی باعث اسیب های بسیار خطرناک و جدی در بدن می شود . که از جمله ی این اسیب ها مختل شدن تنفس سلولی بدن است و اسیبهای جدی به اندام های حساس و حیاتی بدن مانند کلیه ها و قلب و کبد می رساند .

این قرص هیچ تاثیری بر روی دستگاه عصبی بدن ندارد و به همین دلیل فرد مسموم شده تا لحظه ی اخر هوشیار بوده و تمام درد ها را به خوبی حس میکند و مرگ تدریجی خود را به اهستگی و ارامی با چشمان خود میبیند .

این قرص همواره بعد از بلعیده شدن در معده شروع به ازاد کردن گاز فسفید میکند و با ازاد شدن این گاز در معده ی فرد مسموم فرد دچار درد شدید و احساس اتش شدید میکند و این حالت تا ۳ الی ۴ ساعت ادامه دارد و فرد بیمار بعد از گذشت ۴ ساعت سیستم تنفسی و قلب خود را از دست میدهد و در نهایت بر اثر مسمومیت شدید و از کار افتادگی دستگاه تنفسی و قلب فوت میکند .

 علائم مسمومیت با قرص برنج

 1. بی اشتهایی .
 2. بی قراری .
 3. تحریک پذیری .
 4. دو بینی .
 5. تهوع .
 6. استفراغ .
 7. اختلال در ضربان قلب .
 8. افت فشار خون .
 9. دل پیچه و دل درد .

البته شایان ذکر است که بدانید این علائم فقط در لحظات اول مسمومیت اتفاق می افتد و تنها بعد از گذشت چند دقیقه جای خود را به درد های شدید و استفراغ های مدام میدهد که شما وقت بسیار کمی برای نجات بیمار و رساندن وی به بیمارستان دارید .

اگر بیمار مسموم شده با قرص برنج به سرعت به بیمارستان رسانده شود و هرچه زود تر مواد سمی از بدنش بیرون اورده شود و معده ی فرد شستشو داده شود امید به زنده ماندن فرد بسیار بیشتر است . ودر صورت دیر شدن و گذشت لحظات طلایی فرد فوت می کند .

محصولات همنام با قرص برنج

جدیدا در بازار قرصی به نام قرص برنج برای لاغری و کاهش وزن امده است و در عطاری ها به فروش میرسد . این قرص با قرص برنج سمی و کشنده زمین تا اسمان فرق دارد این قرص با افزایش سوخت و ساز بدن باعث کاهش وزن میشود . البته بیشتر پزشکان ما این قرص را هم برای لاغری و کاهش وزن پیش نهاد نمیکنند . هر چند نام این قرص قرص برنج است ولی به هیچ عنوان از مواد گیاهی در ساختش استفاده نشده است و کاملا شیمیایی است و مصرف این قرص به عزیزان توصیه نمیشود .

اگر کسی در خانه قرص برنج خورد باید چه کنیم ؟

 1. اول از همه خون سردی خود را حفض کرده تا به درستی فکر کنید و تصمیم بگیرید و این را هم بدانید که مهمترین چیز برای بیمار شما وقت است پس به هیچ وجح وقت را از دست ندهید .
 2. به هیچ عنوان به بیمار اب ندهید والا ان را میکشید .
 3. روغن غیر قابل جذب به مریض بدهید . برای کند کردن و کم کردن میزان مسمومیت به بیمار روغنی که در بدن جذب نمیشود را بدهید مانند روغن پارافین مایع {روغن خانگی نمیشود زیرا فورا جذب بدن میشود)روغن زیتون هم خوب است
 4. بیمار را وادار به استفراغ نکنید ولی اگر خودش استفراغ کرد مهم نیست .
 5. قرص زغال (شاربن) به بیمار بدهید تا بخورد
 6. مهمترین دارو برای بیماری که قرص برنج خورده است منیزیم سولفات است که در بیمارستان به محض ورود به بیمار داده میشود .
 7. مهمترین داروی دیگر استیل سیستین است که این را هم در بیمارستان به بیمار میدهند .
 8. خوراندن محلول خوراکی بیکربنات به بیمار قبل یا بعد از خوردن روغن یا پارافین .

بدانید که خوردن روغن یا پارافین برای بیمار بسیار خوب است اگر روغن یا پارافین مایع دردست رس نبود میتوانید به بیمار شمع بدهید تا بجود و قورت دهد .

محلول بیکربنات هم بسار مهم است و حتی میتوانید که در مسیر بردن بیمار به بیمارستان جلو یک داروخانه توقف کرده و یک ویال ۵۰ سی سی محلول بیکربنات خریده و فورا به بیمار بخورانید .

قرص برنج چیست

قرص برنج چیست

 

مواردی مهم در مورد قرص برنج

به هیچ عنوان تاکید میشود به هیچ عنوان در خانه قرص برنج نگهداری نکنید . حتی اگر شما قرص را در بهترین جا و دور از دست رس کودکانتان قایم کنید بدانید که انها کودک اند و کنجکاو و بازی گوش احتمال پیدا کردن قرصها و خردنشان بسیار بالا است .

مهمترین مطلب این مقاله به بیماری که قرص برنج خورده است به هیچ عنوان به هیچ عنوان اب ندهید .

اگر به بیماریکه قرص برنج خورده است اب بدهید او را کشته اید .

منبع : لینک

 

قرص برنج چیست , قرص برنج چیست , قرص برنج چیست

قرص برنج چیست , قرص برنج چیست , قرص برنج چیست

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره