۵ تیر, ۱۳۹۸

فلوکستین و همه چیز در مورد آن

  • 2 سال قبل
  • 0

فلوکستین

فلوکستین

فلوکستین

از مصرف خودسرانه دارو جدا خودداری نمایید.

فلوکستین

یک مهارکننده ی بازجذب سروتونین ((SSRIداروی ضد افسردگی است. فلوکستین مواد شیمیایی در مغز را  که ممکن است باعث بروز افسردگی ، ترس، اضطراب و یا نشانه های وسواس شود را تحت تاثیر قرار می دهد.
فلوکستین در درمان اختلال افسردگی ماژور، پرخوری عصبی( اختلال در غذا خوردن) ، وسواس، ترس و اختلالات پیش از قاعدگی ( PMDD) استفاده می شود.
فلوکستین گاهی اوقات بهمراه یک دارو به نام اولانزاپین (Zyprexa)جهت درمان افسردگی مانیک ناشی از اختلال دو قطبی ( روان پریشی شیدایی) نیز استفاده می شود. این ترکیب همچنین برای درمان افسردگی پس از مصرف حداقل ۲ داروی دیگر که نشانه های درمانی موفقیت آمیزی نداشته اند، تجویز می گردد.
اگر شما در حال حاضر، اولانزاپین مصرف می کنید ، راهنمای دارو و تمام هشدارها و دستور العمل های ارائه شده را مطالعه نمایید.
اطلاعات مهم
همچنین در صورت مصرف پیموزید یا تیوریدازین و یا تزریق بلو متیلن ، نباید فلوکستین مصرف کرد.
در صورت استفاده از یک مهار کننده MAOدر ۱۴ روز گذشته از قبیل ایسوکاربوکازید، لینزولید و تزریق بلو متیلن و فنلزین، از مصرف فلوکستین جدا خودداری کنید.
باید فلوکستین را حداقل ۱۴ روز پس از متوقف کردن مهار کننده MAO  استفاده نمایید و اگر می خواهید تیوریدازین و یا یک  MAOIمصرف کنید باید ۵ هفته پس از متوقف کردن فلوکستین صبر کنید.
بعضی از افراد جوان، مدت کمی پس از مصرف داروهای ضد افسردگی به فکر خودکشی می افتند. هر گونه تغییر در خلق و خو و نشانه های آن، علامت خطر است.
هر گونه نشانه ی جدید و یا وخیم شدن آنها مانند: تغییرات خلقی یا رفتاری، اضطراب، ترس ، کم خوابی و یا اگر احساس می کنید تحریک پذیر، تند مزاج، بی تاب، دچار رفتار های خصمانه و پرخاشگر ، بی قرار و فعالیت بیش از حد ذهنی و جسمی شده اید و به خودکشی و آسیب به خودتان فکر می کنید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
قبل از مصرف این دارو
اگر در ۱۴ روز گذشته از مهارکننده های MAOاستفاده کرده اید نباید فلوکستین را مصرف کنید‌. ممکن است تداخل دارویی خطرناکی برای شما اتفاق بیفتد. مهارکننده های MAOعبارتند از ایزوکاربوکازید، لینزولید، فنلزین، رزاگلیس، سلگین و ترانیلسیپرومین می باشند. برای استفاده از فلوکستین، باید حداقل ۱۴ روز از مصرف مهارکننده ی MAO بگذرد. برای داروهایی همچون تیوریدازین و یا یک MAOIباید ۵ هفته از توقف مصرف داروی فلوکستین گذشته باشد.
در صورت داشتن حساسیت به این دارو و همچنین مصرف پیموزید یا تیوریدازین و یا تزریق بلو متیلن ، جدا از مصرف این دارو پرهیز نمایید.
در صورت مصرف سایر داروهای افسردگی از جمله Celexa, Cymbalta, Desyrel, Effexor, Lexapro, Luvox, Oleptro, Paxil, Pexeva, Symbyax, Viibryd, یا Zoloft، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

برخی از داروها با فلوکستین تداخل دارند و باعث ایجاد یک وضعیت جدی بنام سندروم سروتونین می شوند. اطمینان حاصل کنید که پزشک شما در مورد تمام داروهای دیگری که استفاده می کنید مطلع است. قبل از انجام هر گونه تغییر در نحوه و زمان مصرف دارو از پزشک خود سوال کرده و همه ی موارد را با او در میان بگذارید.
مطمئن شوید که مصرف فلوکستین برای شما خطری بهمراه نداشته باشد . اگر مبتلا به :
سیروز کبدی
بیماری کلیوی
دیابت
گلوکوم زاویه ی محدود
تشنج یا صرع
اختلال دو قطبی ( افسردگی مانی)
سابقه ی مصرف مواد مخدر و یا افکار خودکشی و یا
اگر شما به روش درمانی الکتروشوک(ECT) تحت معالجه اید؛
نباید فلوکستین مصرف کنید.
برخی افراد جوان ، اندکی پس از مصرف داروهای ضد افسردگی به فکر خودکشی می افتند . پزشک شما باید پیشرفت در بهبود وضعیت سلامتی و روانی را طی ویزیت های منظم بررسی نمایند و خانواده یا دیگر افرادی که از شما مراقبت می کنند باید به تغییرات رفتاری و یا نشانه های آن توجه ویژه داشته باشند.
مصرف داروهای ضد افسردگی SSRIدر دوران بارداری ممکن است باعث مشکلات جدی ریوی یا سایر عوارض جدی در کودک گردد. با این وجود، اگر مصرف داروهای ضد افسردگی را متوقف کنید امکان عود بیماری وجود دارد. اگر باردار  شدید، بلافاصله آن را به پزشک خود اطلاع دهید ، بدون مشاوره با پزشک خود، فلوکستین را در طول دوران بارداری شروع و یا آن را متوقف نکنید.
فلوکستین می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به کودک آسیب برساند . در صورت شیر دادن به نوزاد خود لطفا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
مصرف فلوکستین برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است.

چگونه باید فلوکستین را مصرف کرد؟
فلوکستین را دقیقا مطابق با تجویز پزشک خود مصرف نمایید. تمامی دستورالعمل های تجویزی پزشک خود را دنبال کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز و مقدار مصرف دارو را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر از حد تجویز شده مصرف نکنید.
نباید کپسول را باز کنید یا آن را بجویید یا بشکنید. آن را کامل با مقداری آب ببلعید.
داروهای مایع را با یک سوزن تزریقی یا با یک قاشق مخصوص اندازه گیری دوز ، اندازه بگیرید. سپس مصرف نمایید.  در صورتی که وسیله ی اندازه گیری دوز ندارید می توانید آن را از داروخانه تهیه کنید.
برای درمان اختلالات قبل از قاعدگی ، دوز معمول فلوکستین ، یک بار در روز است، این ممکن است شما  در سیکل قاعدگی و یا ۱۴ روز قبل از شروع آن باشید. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال نمایید.
ممکن است ۴هفته طول بکشد تا علائم بهبود یابد. اگر علائم بهتر نشدند، مصرف دارو را ادامه دهید و به پزشک خود اطلاع دهید.
مصرف فلوکستین را بطور ناگهانی متوقف نکنید، این کار ممکن است عوارض ناخوشایندی را برایتان به وجود آورد. از دکتر خود بپرسید چگونه با خیال راحت می توان مصرف فلوکستین را متوقف کرد.
در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگه داشته شود.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو در بازه ی زمانی مشخص چه کاری باید انجام داد؟
به محض یادآوری؛ دارو را مصرف نمایید حتی اگر نزدیک به بازه ی زمانی مصرف دوباره ی آن باشید.
از مصرف داروی اضافی برای جبران دوز از دست رفته جدا خودداری کنید.
اگر دوز مصرفی فلوکستین برای شما به صورت هفتگی می باشد و فراموش کردید که دارو را مصرف نمایید ،بلافاصله دارو را مصرف کرده و دوباره پس از هفت روز اقدام به مصرف دوباره ی آن نمایید و برای جبران دوز از دست رفته، داروی اضافی نخورید.

در صورت مصرف بیش از اندازه، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟
فورا به پزشک خود مراجعه کرده و یا با مرکز فوریت های پزشکی یا اورژانس تماس بگیرید.

حین مصرف داروی فلوکستین، از چه مواردی باید پرهیز کرد؟
نوشیدن الکل میتواند عوارض جانبی فلوکستین را افزایش دهد.
قبل از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( NSAID) برای درد، آرتریت یا التهاب مفاصل، تب و تورم که شامل آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب،دیکلوفناک، اندومتاسین، ملوکسیکام هستند، حتما با پزشک خود مشورت نمایید.
مصرف همزمان NSAID با فلوکستین براحتی باعث ایجاد خونمردگی و خونریزی می شود.
این دارو ممکن است فکر یا واکنش شما را مختل نماید پس در هنگام رانندگی یا انجام اموری که به تمرکز و توجه بالایی نیاز دارد، بسیار مراقب باشید.

عوارض جانبی فلوکستین
اگر علائم واکنش آلرژیک به فلوکستین از جمله بثورات پوستی، نفس تنگی، تورم چهره، لبها، زبان یا گلو را مشاهده کردید فورا به اورژانس مراجعه نمایید.
هر گونه علائم جدید و یا وخیم تر شدن آن ها مانند تغییرات خلقی یا رفتاری، اضطراب ، حملات پانیکی ، کم خوابی، تحریک پذیری، کم خوابی، پرخاشگری، فعالیت بیش از حد فکری یا جسمی و یا به فکر خودکشی یا آسیب رساندن به خودتان افتادید؛ بروز کرد، حتما به پزشک خود مراجعه نمایبد.
در صورتی که:
تاری دید، درد در ناحیه ی چشم و یا تورم و یا دیدن هاله ای اطراف چراغ شدید ، سریعا این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید.
سطح بالای سروتونین در بدن باعث تحریک، توهم، تب، داشتن عدم هماهنگی و تعادل، بالا رفتن تپش قلب، حالت تهوع ، استفراغ، اسهال و غش می گردد.
سطح پایین سدیم در بدن باعث سر درد ، سر در گمی، بی حسی ، ضعف شدید، استفراغ، داشتن عدم هماهنگی، احساس ناپایداری، واکنش شدید سیستم عصبی، سفت شدگی عضلات ، تب بالا، عرق شدید ، ضربان بالا یا نا منظم قلب، لرزش در بدن و یا ممکن است واکنش های شدید پوستی، گلو درد ، تورم در چهره یا زبان ، سوزش چشم ها ، بثورات پوستی قرمز یا بنفش در صورت یا بدن که روی پوست گسترش می یابند و سبب پوسته پوسته شدن آن می گردد، همراه باشد. عوارض جانبی فلوکستین به طور معمول ممکن است شامل موارد زیر باشد:
مشکلات خواب( بی خوابی) ، رویاهای عجیب و غریب
سردرد ، سر گیجه، تغییراتی در بینایی
لرزش یا تکان هایی در بدن، احساس اضطراب یا عصبی شدن
درد، ضعف، خمیازه های پی در پی، احساس خستگی
ناراحتی معده، از دست دادن اشتها ، تهوع ، استفراغ، اسهال
خشکی دهان، عرق کردن، گر گرفتگی،
تغییر در وزن یا اشتها
درد سینوس ، گلو درد، علائم آنفولانزا یا
کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی یا مشکل داشتن ارگاسم.
البته این موارد ، لیست کامل عوارض جانبی داروی فلوکستین نیست و ممکن است موارد دیگری نیز برای افراد مختلف پیش بیاید.
بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی این دارو با پزشک خود تماس بگیرید. اطلاعاتی در مورد دوز تجویزی فلوکستین
دوز معمول فلوکستین برای بزرگسالان بالغ مبتلا به بولیمیا
فرمول های خوراکی فوری
دوز توصیه شده: ۶۰ میلی گرم خوراکی و یک بار در روز
ممکن است برخی از بیماران در ابتدا نیاز به دوز پایین تری از دارو داشته باشند و تنها چند روز نیاز به مصرف دارو باشد.
دوزهای روزانه بیش از ۶۰ ملیی گرم برای درمان بولیمیا بطور سیستماتیک و منظم ، مورد بررسی قرار نگرفته است.

دوز فلوکستین برای بزرگسالان بالغ مبتلا به افسردگی
فورمول های خوراکی فوری
دوز اولیه : ۲۰ میلی گرم خوراکی و یک بار در روز، اگر بهبود بالینی کافی نبود بعد از چند هفته، مقدار دارو افزایش داده می شود.
دوز نگهدارنده: ۲۰ تا ۶۰ میلی گرم خوراکی در روز
حداکثر دوز: ۸۰ میلی گرم در روز

کپسول های خوراکی تاخیری:
دوز اولیه: ۹۰ میلی گرم خوراکی یک بار در هفته، ۷ روز پس از آخرین دوز روزانه مصرف فلوکستین ۲۰ میلی گرم شروع می شود.
دوزهای بالاتر از ۲۰ میلی گرم در روز ممکن است تا بعد از حداقل ۴ هفته طول بکشد.
اگر بهبودی رضایت بخشی با مصرف فلوکستین به مدت یک بار در هفته حاصل نشود باید مصرف روزانه را جایگزین آن کرد.
در اختلالات افسردگی ماژور، نیاز به چند ماه یا بیشتر به درمان فارماکولوژیک پایدار می باشد.

مصرف روزانه ی بزرگسالان برای درمان اختلال وسواس اجباری
فرمول های خوراکی فوری
دوز اولیه: ۲۰ میلی گرم خوراکی یک بار در روز ، در صورت عدم مشاهده ی بهبود وضعیت بالینی ، دوز دارو بعد از چند هفته افزایش می یابد.
دوز نگهدارنده: ۲۰ تا ۶۰ میلی گرم خوراکی در روز
حداکثر دوز: ۸۰ میلی گرم خوراکی در روز
دوزهای بالاتر از ۲۰ میلی گرم در دو وعده ی صبح و عصر تقسیم می شود و برای اثر کامل ، حداقل ۵ هفته دوره ی درمان طول می کشد.

دوز مصرف فلوکستین برای بزرگسالان بالغ مبتلا به اختلالات هراس
فرمول های خوراکی فوری
دوز اولیه: ۱۰ میلی گرم خوراکی، یک بار در روز، بعد از یک هفته تا ۲۰ میلی گرم خوراکی و یک بار در روز افزایش می یابد.
دوز نگهدارنده: ۲۰ تا ۶۰ میلی گرم خوراکی در روز
حداکثر دوز: ۶۰ میلی گرم خوراکی در روز
دوزهای بالاتر از ۲۰ میلی گرم در روز ممکن است در دو وعده ی صبح و ظهر تقسیم شوند و اگر پیشرفت بالینی مشاهده گردد، ممکن است بعد از چندین هفته ، افزایش دوز در نظر گرفته شود.
دستور بیش از ۶۰ میلی گرم در روز بطور سیستماتیک برای درمان اختلال ترس مورد بررسی قرار نگرفته است.

مصرف روزانه بزرگسالان برای اختلال افسردگی پیش از قاعدگی
فرمول های خوراکی فوری
دوز اولیه: رژیم مداوم: ۲۰ میلی گرم خوراکی یک بار در روز و در هر روز چرخه ی قاعدگی
رژیم سیکل: ۲۰ میلی گرم خوراکی یک بار در روز با شروع ۱۴ روز قبل از آغاز سیکل قاعدگی
دوز نگهدارنده: ۲۰ تا ۶۰ میلی گرم در روز برای هر رژیم مداوم یا متناوب
حداکثر دوز: ۸۰ میلی گرم خوراکی در روز
مدت زمان : دوز ۲۰ میلی گرم روزانه تا مدت ۶ ماه در درمان موثر است.
اثر کامل ممکن است بعد از حداقل ۴ هفته مشاهده شود.
قبل از استفاده از این دارو؛ خطرات احتمالی در برابر نیاز بالینی در کودکان و نوجوانان باید ارزیابی شود.

مصرف روزانه ی فلوکستین در افراد نابالغ و کودکان مبتلا به اختلال وسواس اجباری
فرمول های خوراکی فوری
کودکان و نوجوانان با وزن بیشتر
دوز اولیه: ۱۰ میلی گرم خوراکی یک بار در روز که بعد از دو هفته به ۲۰ میلی گرم خوراکی در روز افزایش می یابد.
دوز نگهدارنده: ۲۰ تا ۶۰ میلی گرم خوراکی در روز
حداکثر دوز: ۶۰ میلی گرم خوراکی در روز

کودکان کم وزن
دوز اولیه: ۱۰ میلی گرم خوراکی و یک بار در روز ، اگر بهبودی کافی بالینی مشاهده شود پس از چند هفته مقدار دارو افزایش می یابد.
دوز نگهدارنده: ۲۰ تا ۳۰ میلی گرم خوراکی یکبار در روز
حداکثر دوز: ۶۰ میلی گرم خوراکی در روز
اگر بهبود بالینی ناکافی باشد ، ممکن است پس از چند هفته، دوز دارو افزایش داده شود.
دوزهای بالاتر از ۲۰ میلی گرم در روز ممکن است در وعده های صبح و ظهر تقسیم شوند.
در کودکان با وزن کمتر به ندرت دوزهای ۲۰ میلی گرم در هر روز برای آنها تجویز می گردد ، دوزهای بیشتر از ۶۰ میلی گرم در روز به هیچ وجه تجویز نمی گردد.
تاثیر کامل دارو ممکن است تا بعد از حداقل ۵ هفته طول بکشد.
خطرات احتمالی در برابر نیاز بالینی کودکان و نوجوانان ، قبل از مصرف دارو باید ارزیابی شود.

چه داروهای دیگری بر عملکرد فلوکستین تاثیرگذارند؟
مصرف فلوکستین با داروهای دیگر که باعث خواب آلودگی و یا کند شدن تنفس شوند؛ می تواند عوارض جانبی خطرناک و مرگ آوری را ایجاد کند. قبل از مصرف یک قرص خواب، داروهای مسکن ، داروهای ضد افسردگی یا ضد استرس و تشنج ، حتما با پزشک خود مشورت نمایید.
بسیاری از داروهای دیگر می توانند با فلوکستین تداخل داشته باشند و همه ی آنها در اینجا ذکر نشده است. بهتر است برای شروع یا متوقف کردن مصرف هر کدام از این داروها با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای ضد افسردگی
مخمر آبجو سنت جان
تریپتوفان ( که گاهی اوقات تریپتوفان-L نیز نامیده می شود)
غلیظ کننده های خون – وارفارین، کومادین، یانتون
داروهایی برای درمان اضطراب ، اختلالات خلقی، اختلالات فکری یا بیماری های روحی- آمیتریپتیلین، بوزپیرون، دیزپارمین، لیتیوم، نورتیپتیلین و بسیاری دیگر.
داروهایی برای درمان ADHD یا نارکولپسی-  Adderall, Concerta, Ritalin, Vyvanse, Zenzedi و غیره.
داروهایی برای سردردهای میگرنی -ریزاتریپتان، سوماتریپتان، زولمیت ریپتان و … یا
داروهای ضد درد- فنتانیل ، ترامادول.
این فهرست کامل نیست و بسیاری از داروها نیز میتوانند با فلوکستین تداخل دارویی پیدا کنند که شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی است. حتما لیستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را به پزشک خود ارائه دهید.
محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره