۲۴ آذر, ۱۳۹۷

سکته ی مغزی ، علائم و علل آن

  • 1 سال قبل
  • 0

سکته ی مغزی

سکته ی مغزی

سکته ی مغزی،علائم و علل آن

سکته مغزی چیست؟
سکته مغزی در کل دنیا دومین علت مرگ بشر است و اولین علت از کارافتادگی، اما در کشورهای پیشرفته در حال حاضر سومین علت مرگ است که با پیر شدن جوامع در آینده نه چندان دور در آن کشورها نیز دومین علت مرگ خواهد شد. سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که به دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب بروز علائمی مثل فلج نیمه ی بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن می شود.سکته مغزی، زمانی اتفاق می افتد که رگی خونی در مغز مسدود یا منفجر شود. به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد افرادی که به سکته های مغزی مبتلا می شوند در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند و ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران با درمان مناسب می توانند زندگی مستقل داشته باشند.

نشانه های سکته مغزی کدامند؟
اگر فکر می کنید که خودتان یا شخص دیگری ممکن است دچار سکته مغزی شده باشد،  این علائم و نشانه ها را جستجو کنید:

اختلال در تکلم و درک کلام
-اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن چیزی که دیگران می گویند.
-فلج یا بی حسی و ضعف ناگهانی در  صورت، دست یا پا بخصوص در یک طرف بدن
-سر درد شدید و ناگهانی همراه با استفراغ و سرگیجه
-دو بینی-تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم
-عدم تعادل و لنگ زدن
-سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی
-بی اختیاری ادرار و مدفوع

 

علت سکته مغزی در افراد چیست؟
سکته مغزی زمانی رخ می دهد که جریان خون به مغز قطع و یا کاهش یابد. با این عمل، اکسیژن و مواد مغذی به سلول های مغز نمی رسند و این می تواند موجب آنها شود. سکته مغزی ممکن است توسط یک رگ مسدود شده (سکته مغزی ایسکمیک) و یا پارگی و انفجار یک رگ خونی (سکته مغزی) ایجاد شود. برخی افراد ممکن است تنها اختلال موقت در جریان خون در مغزشان (حمله ایسکمیک گذرا یا TIA)، سکته مغزی را تجربه کنند.

انواع سکته ی مغزی
سکته مغزی ایسکمیک: حدود ۸۵ درصد سکته های مغزی، سکته مغزی ایسکمیک است. سکته های ایسکمیک زمانی اتفاق می افتد که شریان های مغزی تنگ و یا مسدود شوند و باعث شدت جریان خون (ایسکمی) شود.
شایع ترین سکته های مغزی ایسکمیک عبارتند از:
سکته مغزی ترومبوتیک: سکته مغزی ترومبوتیک زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون (ترومبوز) در یکی از شریان هایی که خون را به مغز می رساند تشکیل می شود. لخته ممکن است به دلیل رسوبات چربی (پلاک) ایجاد شده و موجب کاهش جریان خون (آترواسکلروز) یا سایر اختلالات شریانی  شود.

 سکته مغزی حاد:یک سکته مغزی حاد زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون یا سایر ضایعات از مغز – معمولا در قلب  – شکل گرفته و از طریق جریان خون وارد شریان های مغز شده و موجب انسداد آن می گردد.

 سکته هموراژیک: سکته مغزی هموراژیک هنگامی رخ می دهد که یک رگ خون در مغز دچار انفجار یا پارگی شود.خونریزی مغزی می تواند از بسیاری از شرایطی که بر روی رگ های خونی تأثیر می گذارد، از جمله فشار خون بالای کنترل نشده،آنوریسم و …ایجاد شود. سکته مغزی هموراژیک بسیار نادر و مرگ بار است. این نوع سکته وقتی بروز می کند که یک رگ خونی ضعیف در مغز منفجر شود. نتیجه این نوع سکته، خونریزی شدید درون مغز است که متوقف کردن اش بسیار دشوار است.

حمله ایسکمیک گذرا:در واقع یک سکته مغزی ناقص است که در اثر گرفتگی رگ خونی رخ می دهد. اگرچه حمله ایسکمی گذرا باعث آسیب دائمی مغز نمی شود، ولی باعث بروز علائم سکته مغزی می شود که چند دقیقه و یا حتی چند ساعت طول می کشند. شما به عنوان علامت سکته مغزی نباید از این حالت چشم پوشی کنید.

عوامل زمینه ساز سکته مغزی چه مواردی می باشد؟
بسیاری از عوامل می توانند خطر سکته مغزی را افزایش دهند. بعضی از عوامل همچنین می توانند احتمال ابتلا به حمله قلبی را نیز افزایش دهند. عوامل خطر سکته مغزی که  قابل درمان اند عبارتند از:
-سبک زندگی نادرست و خطرساز
– داشتن اضافه وزن یا چاقی
– عدم فعالیت فیزیکی

-افراط در مصرف نوشیدنی های الکلی
-ستفاده از مواد مخدر مانند کوکائین و متامفتامین

 

سکته ی مغزی , سکته ی مغزی , سکته ی مغزی

 

عوامل خطرساز در سکته ی مغزی

-فشار خون بالاتر از ۱۲۰/۸۰ میلیمتر جیوه (mmHg) میتواند خطر بروز سکته ی مغزی در افراد را افزایش دهد.
-مصرف دخانیات و یا قرار گرفتن در معرض دود آن
-کلسترول بالا
-دیابت
-آپنه انسدادی خواب که در آن میزان اکسیژن رسانی به مغز به طور متناوب در طول شب افت می کند.
-بیماری های قلبی عروقی، از جمله نارسایی قلبی، نقص های قلبی، عفونت قلب یا ریتم غیر طبیعی قلب

سایر عوامل مرتبط با خطر بالای سکته مغزی عبارتند از:

-سابقه شخصی یا خانوادگی سکته مغزی، حمله قلبی یا حمله ایسکمیک گذرا
-سن ۵۵ سال یا بالاتر
-نژاد: آفریقایی-آمریکایی ها دارای خطر بیشتر بروز سکته مغزی هستند.
-جنسیت : مردان بیشتر در معرض خطر بروز سکته مغزی نسبت به زنان هستند.هرچند در زنان ممکن است مصرف برخی از قرص های ضد بارداری یا درمان های هورمونی که شامل استروژن هستند، زمینه ساز سکته ی مغزی در آنها گردد.

 

سکته ی مغزی

سکته ی مغزی

سکته ی مغزی

 

عوارض جانبی بروز سکته ی مغزی در افراد
یک سکته مغزی می تواند گاهی اوقات ،معلولیت های دائمی و مادام العمر را ایجاد کند.عوارض  آن ممکن است شامل:

فلج یا از دست دادن حرکت عضلانی: ممکن است یک طرف بدن فلج شود و یا کنترل عضلات خاصی مانند آنهایی که در یک طرف چهره یا بازو قرار دارند، از دست برود. فیزیوتراپی میتواند تا حدودی باعث بهبود آن شود.
اختلال در تکلم یا بلع :سکته مغزی ممکن است سبب شود که کنترل ماهیچه های دهان و گلو (دیزارتا) از دست برود،و مشکلاتی در بلع یا خوردن (دیسفاژی) برای فرد ایجاد گردد. همچنین ممکن است با زبان نیز با مشکل روبرو شوند، از جمله صحبت کردن یا درک گفتار، خواندن یا نوشتن. درمان با یک پاتولوژیست گفتار و زبان ممکن است در این امر بسیارکمک کننده باشد.
از دست دادن حافظه: بسیاری از افراد مبتلا به سکته مغزی، حافظه ی خود را از دست می دهند و برخی  ممکن است دچار دشواری در تفکر، قضاوت و درک مفاهیم شوند.
مشکلات عاطفی :افراد مبتلا به سکته مغزی ممکن است مشکلاتی در کنترل عواطف خود داشته باشند و یا مبتلا به افسردگی شوند.
 درد :افراد مبتلا به سکته مغزی ممکن است درد، بی حسی یا احساسات عجیب و غریب در قسمت هایی از بدن که تحت تاثیر سکته مغزی قرار دارند داشته باشند. به عنوان مثال، اگر سکته مغزی باعث از بی حسی در بازوی چپ آنها شود، ممکن است احساس سوزش ناراحت کننده در آن قسمت حس کنند. برخی افراد نیز ممکن است به تغییرات دما حساس باشند، به خصوص پس از سکته مغزی شدید. این عارضه به عنوان درد شدید سکته مغزی یا سندرم درد مرکزی شناخته می شود. این وضعیت معمولا چند هفته پس از سکته مغزی ایجاد می شود .
 تغییر رفتار و توانایی خود مراقبتی:افرادی که دچار سکته مغزی شده اند بیشتر تمایل به تنهایی دارند و یا رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز می دهند. آنها ممکن است نیاز به مراقبت های روزانه داشته باشند.

 

مراقبت های بعد از سکته مغزی

-اقدامات توانبخشی جهت بهبود حرکتی

-جابجا کردن مرتب بیمار و استفاده از تشک مواج جهت جلوگیری از زخم بستر

-مراقبت تنفسی جهت تخلیه بهتر خلط و تنفس موثرتر بیمار

-مراقبت دستگاه ادراری و خروج هر چه سریعتر سوند

-در صورت تجمع مد فوع استفاده از ملین و شیاف

-رسا ندن غذا اب و داروها به بیمار از طریق لوله بینی معده ای یا دهان

-مراجه مرتب به پزشک معالج جهت تنظیم دارو

 

محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره