۲۶ تیر, ۱۳۹۸

سرطان چیست و راه ها ی درمان آن

  • 1 سال قبل
  • 0

سرطان چیست

سرطان چیست و راه ها ی درمان سرطان

سرطان چیست

سرطان چیست

سرطان چیست ؟
سرطان یا نام دیگر ان به فارسی یعنی چنگار که در فرهنگ لغت امده است. به تکسیر و رشد قیر قابل کنترل سلولهای بدن گفته میشود که در ان بافتی که دچار سرطان شده است بدون هیچ دستوری از سمت مغز و بدون هیچ نیازی شروع به تکسیر و بیشتر و بشتر شدن می کند تا اینکه زیاد شدن و رشد بیش از حد سلو لها ی سرطانی باعث بروز مشکل در بدن میشوند که این مشکلات به وجود امده به چندین روش ممکن است در بدن انسان پدیدار شوند .
به وجود امدن سرطان ممکن است به علل و دلایل مختلف باشد . که رایج ترین انها دلیل ژنتیکی است . که در این روش سلول به خواطر عوامل ژنتیکی به اشتباه شروع به تولید سلولهای بیشتر از حد نیاز میکند .
دلیل دوم عوامل خارجی است که در این نوع باید در بیرون بدن به دنبال دلیل این بیماری گشت .
دلیل های خارجی دلیل هایی است مانند :ورود سم ها و مواد شیمیایی مضر به بدن و یا قرار گرفتن در معرض نور ها و تشعشوات خطر ناک .
البته باید خاطر نشان کرد که در یک انسان سالم همیشه تعداد سلول های مرده و تعداد سلول های تازه ساخته شده همیشه برابر است .
دانشمندان در تحقیقات تازه ای به این نتایج دست پیدا کردند که همیشه ۲پروتئین به نام های plcy1و. Grb2برای چسبیدن به AKTبا هم رقابت میکنند و هرگاه که پرتئینPLCY1 موفق میشود که به مسیر بچسبد شروع به تحریک سلول ها برای تولید و تکسیر بیرویه میکند و بر عکس پروتئین GRB2 سلول را وادار به کنترل در تکثیر و زیاد شدن و رشد کردن میکند و بنابر این ساده است بدانیم که کمبود پروتئین GRB2در بدن به مبتلا شدن و بروز سرطان در بدن می انجامد .

انواع سرطان :
سرطان به طور کلی از نظر درمانی به ۲دسته تقسیم میشوند که عبارت اند از :

سرطان خوش خیم :که در این نوع سرطان فرد بعد از مداوا و عمل شدن و برداشته شدن توده ی سرطانی دیگر کاملا خوب شده و امکان برگشت بیماری به هیچ عنوان وجود ندارد .
۲ . سرطان بدخیم : در این نوع سرطان همیشه بعد از عمل شدن بیمار و برداشته شدن توده ی سرطانی امکان ایجاد دوباره ی سرطان و در گیر شدن عضو دیگری از بدن وجود دارد .
سرطان ممکن است در اندام های مختلف اتفاق بی افتد مانند
۱٫سرطان
۲٫چشم
۳٫دهان
۴٫گوش
۵٫پوست
۶٫مری
۷٫معده
۸٫روده
۹٫کبد
۱۰٫خون
۱۱٫استخوان
و . . . . . .

راه های در مان سرطان 
از انجایی که سرطان تک بیماری بسیار گسترده و پیچیده ای است و هنوز متاسفانه درمان قطعی و صد در صدی برایش وجود ندارد راه های در مان و یا جلوگیری از رشد زیادی دارد به همین دلیل در این مقاله به طور کاملا خلاصه به ان می پر دازیم .
در مان در این نوع بیماری بر خلاف بیماری های دیگر که فقط یک راه درمانی دارد سرطان برای هر نوع و هر اندامی که درگیر شده یک درمان جدا گانه ای برایش وجود دارد .
راه هایی مانند :
۱ . شیمی درمانی
۲ . پرتودرمانی
۳ . عمل جراحی
۴ . در مواردی نیز گیاه درمانی

شیمی درمانی :

شیمی در مانی روشی است که در ان برای نابودی توده ی سرطانی از دارو استفاده میشود . شیمی درمانی رشد و تکثیر سلول های سرطانی که رشد بسیار بالا یی هم دارند را کم ویا متوقف میکند متاسفانه شیمی در مانی میتواند به سلولهای سالم بدن انهایی که رشد بالایی دارند مثل سلول های پوششی دهان و یا مو ها اسیب جدی بزند . ناگفته نماند که این عوارض بعد از پایان شیمی درمانی از بین میروند .

پرتو درمانی :
یکی از مهمترین شاخه های فیزیک پزشکی است .
پرتو در مانی به معالجه ی بیماران با استفاده از پرتو های نافز مانند پرتوهای ایکس گاما الفا وبتا که یا از دستگاه تابیده میشود و یا با دارو هایی که حاوی این پرتو ها است ساطع میشود انجام میشود .

گیاه در مانی در سرطان :
استفاده ی روش درمانی با گیاه در بیماری سرطان جدیدا به میان است اما باید دانست که تمام سلول های سرطانی مانند هم نیستند و هر نوع سرطان گیاه و داروی خاص خود را میخواهد. و بعضی سرطان ها هست که فقط و فقط با شیمی در مانی از بین میروند.

سرطان چیست

منبع : لینک

سرطان چیست

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره