۲۶ تیر, ۱۳۹۸

سرطان سینه در مردان وعلائم وتشخیص و درمان آن

  • 2 سال قبل
  • 0

سرطان سینه در مردان

 

 سرطان سینه در مردان،علائم،تشخیص و درمان

در این مقاله، به بررسی سرطان سینه در مردان، نشانه ها، دلایل و درمان آن می پردازیم.سرطان سینه در مردان یک سرطان نادر است و در بافت سینه مردان ایجاد می شود. اگرچه سرطان سینه اغلب به عنوان یک بیماری زنانه شناخته می شود، اما امکان ابتلای آقایان به این بیماری نیز وجود دارد.
ابتلا به سرطان سینه در مردان بیشتر در بین افرادمسن به چشم می خورد ، هرچند که در هر سنی ممکن است این بیماری اتفاق بیفتد.
اگر بیماری در همان ابتدای شروع خود تشخیص داده شود، پروسه ی درمان راحت تر طی می شود.  با این حال، بسیاری از مردان بدلیل عدم آگاهی، زمانی متوجه می شوند که توده ای بزرگ در قسمت سینه ی خود دارند و سرطان آنها  به سرعت در حال پیشرفت است. ولی جای امیدواری است که محققان علم پزشکی برای سرطان سینه در هر مرحله ای درمان قطعی  را کشف کردند.

نشانه های سرطان سینه مردان
علائم و نشانه های سرطان سینه مردان می تواند شامل موارد زیر باشد:

یک توده ی بدون درد در بافت پستان
-تغییرات در پوست سینه شما مانند کمرنگ شدن آن،قرمزی یا پوسته پوسته شدن
-تغییرات در نوک سینه، مانند قرمزی یا پوسته پوسته شدن آن

دلایل سرطان سینه در مردان
 علت سرطان سینه در مردان روشن نیست.پزشکان می دانند که سرطان سینه هنگامی رخ می دهد که برخی از سلول های سینه سریعتر از سلول های سالم تقسیم شوند. با تجمع سلولها ،تومور شکل میگیرد که ممکن است به بافت های مجاور، گره های لنفاوی و یا سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

هر کس با مقدار کمی از بافت پستان متولد می شود. بافت پستان شامل غدد تولید شیر (لوبول) است،کانالهایی که شیر را به نوک سینه و چربی انتقال می دهند. در دوران بلوغ، زنان شروع به تولید بافت سینه بیشتری می کنند، و مردان نمی کنند. اما چون مردان با مقدار کمی بافت پستان متولد می شوند،زمینه ی ابتلا به سرطان پستان را دارا می باشند. انواع سرطان سینه تشخیص داده شده در مردان عبارتند از:

سرطان که در مجاری شیر شروع می شود (کارسینوم داکتال). تقریبا تمام سرطان سینه مردانه کارسینوم داکتال است.

سرطان که در غدد شیر تولید می شود (کارسینوم لوبولار). این نوع در مردان بسیار نادر است زیرا تعداد آنها در بافت سینه بسیار کم است.
سرطانی که به نوک سینه گسترش می یابد (بیماری پاژه نوپل).  سرطان سینه مردانه ، به ندرت در کانال های شیر تشکیل می شود و به نوک سینه گسترش می یابد و باعث پوسته پوسته شدن پوست در اطراف آن می شود.
 
ژن های ارثی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند.
بعضی از مردان، ژنهای غیرطبیعی (جهش یافته) را از والدین خود به ارث می برند که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. جهش در یکی از ژن ها، به ویژه ژن BRCA2، خطر ابتلا به سرطان سینه و پروستات را افزایش می دهد. این ژن ها به طور معمول پروتئین هایی را ایجاد می کنند که از رشد غیر طبیعی سلول ها ممانعت میکند. ژنهای جهش یافته، زمینه ساز ایجاد سرطان در بدن می باشند.

مشورت با یک مشاور ژنتیک و انجام آزمایش ژنتیک می تواند تعیین کند که آیا شما جهش های ژنی  که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد را دارا می باشید یا خیر – اگر شما ناقل ژن جهش یافته باشید میتوانید آن را به فرزندان خود،چه  پسر  و  یا دختر منتقل کنید. در مورد مزایا و خطرات آزمایش ژنتیک با پزشک خود مشورت کنید.

 

درمان سرطان سینه در مردان
 در واقع ، پزشک مرحله به مرحله ،سرطان و وضعیت کلی سلامت بدنی شما را در نظر می گیرد. درمان سرطان سینه مردان اغلب شامل جراحی می شود و ممکن است شامل سایر درمان ها نیز باشد.

عمل جراحي
هدف از انجام عمل جراحی ،حذف تومور و بافت اطراف آن است.
عمل جراحی به دو روش انجام می شود که عبارتند از:
 حذف بافت سینه و غدد لنفاوی اطراف آن (ماستکتومی رادیکال اصلاح شده). جراح ،تمام بافت سینه ،از جمله نوک سینه و آرئول و برخی از گره های لنفاوی زیر بغل را از بین می برد.
حذف یک گره لنفاوی برای آزمایش (بیوپسی گره لنفاوی نگهبان). پزشک غدد لنفاوی را شناسایی می کند که احتمالا اولین بار سلول های سرطانی را انتشار دادند. این گره لنفاوی حذف و سپس آنالیز می شود.

 اگر هیچ سلول سرطانی یافت نشد،احتمال بالایی می رود که سرطان سینه به خارج از بافت خود منتشر نشده است.

  پرتو درمانی
در پرتودرمانی، از پرتوهای پر انرژی برای کشتن سلول های سرطانی انجام می شود. در سرطان سینه مردان، پس از جراحی، می توان از پرتودرمانی برای از بین بردن هر گونه سلول های سرطانی باقی مانده در سینه، ماهیچه های آن یا زیر بغل استفاده کرد. در طی پرتودرمانی، عمل تابش از یک دستگاه بزرگ انجام می گیرد که در اطراف بدن شما حرکت می کند و پرتوهای انرژی را به نقاط دقیق در سینه ی شما هدایت می کند.

شیمی درمانی
از شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. این داروها ممکن است از طریق رگ ها  در بازو (داخل وریدی)، به صورت قرص یا هر دو روش تجویز شود. پزشک شما ممکن است پس از عمل جراحی ،شیمی درمانی را برای کشتن هر سلول سرطانی که ممکن است در خارج از سینه شما گسترش یافته باشد، تجویز می نماید. شیمی درمانی همچنین برای مردان مبتلا به سرطان پیشرفته سینه بسیار تاثیر گذار است.

 هورمون درمانی
اکثر مردان مبتلا به سرطان سینه ، دارای تومورهایی هستند که بر رشد هورمون ها  تکیه دارند.  هورمون درمانی برای سرطان سینه مردانه اغلب شامل داروهای تاموکسیفن است که برای زنان نیز استفاده می شود. دیگر داروهای  اثبات شده و موثر در هورمون درمانی زنان مبتلا به سرطان سینه برای مردان مفید واقع نمی شود.

محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره