۲ شهریور, ۱۳۹۸

زونا چیست؟ نکته هایی در مورد این بیماری

  • 2 سال قبل
  • 0

زونا

زونا چیست؟ نکته هایی در مورد این بیماری

زونا

زونا

ابله مرغان یک بیماری ویروسی است که عوارض ان در بدن انسان به صورت ضایعات پوستی به وجود می اید یعنی در بدن فرد مبتلا به ویروس ابله مرغان تاول های بزرگ پوستی همراه با درد و خارش پدیدار می شود.

می توان گفت ویروس ابله یعنی ویروس واریسلا زوستر که از خانواده ی ویروس هرپس است وقتی به بدن فردی حمله می کند و شخص را بیمار می کند حتی بعد از بهبود کامل شخص این ویروس در بدن فرد و در رشته های عصبی که از نخاع خارج می شود باقی می ماند و اگر فردی که حتی در کودکی بیماری ابله مرغان را گرفته باشد و خوب شده باشد در بزرگ سالی شرایط بدنش به نحوی شود که همه چیز برای رشد و تکثیر ویروس قدیمی ابله اماده باشد این ویروس مجدداً در بدن شروع به فعالیت کرده و به شدت تکثیر می شود و اما این بار فرد را دچار بیماری زونا می کند.

پس تعریف روان و ساده ی بیماری زونا این است که : بیماری زونا  از تکثیر و رشد مجدد ویروس ابله که فرد در گذشته به ان دچار شده است به وجود می اید. و این بیماری نیز مانند بیماری ابله عوارض چرکی پوستی بر روی بدن به وجود می اورد. اما عوارضی چندین بار شدید تر و دردناک تر از ابله.

راه های انتقال بیماری زونا

این ویروس به شدت مسری و قابل انتقال است و راه های انتقال ان از قطرات ریز بزاق دهان فرد بیمار که به دلیل عطسه یا سرفه و یا حتی حرف زدن در هوا گسترده شده است می تواند صورت گیرد و یا دست زدن به تاول و زخم بیمار و یا حتی ریختن مقدار کمی از چرک و اب درون تاول بر روی بدن فرد سالم ، این مرض مسری منتقل می شود.

شدت انتقال و مسری بودن این بیماری  به قدری بالا است که در گذشته که سطح بهداشت پایین تر از زمان حال بوده است این بیماری را قسمتی از شیطان می دانستند و زمانی که این مرض وارد شهری می شد حداقل ۸۵ درصد جمعیت شهر را از بین می برد.

اما  در زمان ما با پیشرفت چشم گیر علم پزشکی و همچنین پیشرفت بسیار بالا ی بهداشت شیوع این بیماری در هنگام بروز بیماری به ۲ دهم درصد رسیده است.

عوارض زونا

بعضی اوقات عوارض این بیماری از ایجاد تاول های پوستی گذشته و بسیار خطر ناکتر می شود زیرا در مواردی ویروس واریسلا زوستر عفونت مغزی و التهابات قلبی و قرنیه و التهابات مفاصل که با درد شدید همراه است و عفونت کبد که بسیار خطر ناک  است را ایجاد می کند .

علایم بیماری زونا

علایم این بیماری را می توان تب کردن بدن، عرق شدید ، درد در مفاصل و ایجاد تاول های چرکی که با درد و خارش همراه است بر شمرد .

 

زونا , زونا , زونا , زونا

 

راه ها و روش های درمان زونا

درمان این بیماری یعنی تا جایی که امکان دارد از به وجود امدن عوارضش جلوگیری شود برای تحقق این عمل باید شست و شوی مداوم دست ها ، گرفتن ناخن ها و استحمام روزانه با اب ولرم را انجام داد.

و بیمارانی که کمتر از ۲۴ ساعت از شروع بیماریشان گذشته است باید از اسیکلوویر استفاده کنند .

اگر در بیمار تب مشاهده شد حتما از استامینوفن استفاده کنید. اخیرا نوعی واکسن که ویروس زنده ولی ضعیف شده ی همین بیماری است کشف شده است و امید می رود که با تزریق این واکسن این بیماری تقریبا ریشه کن شود.

تقریبا در تمام کشور ها و تمام جوامع دنیا در مورد این بیماری به شدت هرچه تمام تر تاکید می شود که در هنگام الوده بودن به این ویروس و حتی شک داشتن در مورد مبتلا بودن به این ویروس به هیچ عنوان تاکید می شود به هیچ عنوان در مجاورت زن باردار قرار نگیرید و حتی ورود به خانه ای که زن بار دار در ان هست اصلا توصیه نمی شود زیرا بسیار خطر ناک می باشد. به این دلیل که اگر خانومی در هنگام بار داری در مجاورت این ویروس قرار گیرد و این ویروس وارد بدن زن بار دار شود به طور مستقیم بر روی جنین وی اثر گذاشته و به جنین زن بیمار صدمات جبران ناپذیری وارد می شود. که این صدمات عبارت اند از کر و لال شدن کودک و کور شدن و عقب افتادگی و یا فلج شدن کودک . و چندین و چند اتفاق بسیار خطرناک و جبران ناپذیر برای کودک به دنیا امده می تواند رخ دهد.

منبع : لینک

 

زونا , زونا , زونا , زونا , زونا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره