۲ شهریور, ۱۳۹۸

زخم معده چگونه بیماری است ؟ بیشتر بدانیم!

  • 2 سال قبل
  • 0

زخم معده

زخم معده چگونه بیماری است ؟ بیشتر بدانیم!

زخم معده

زخم معده

زخم معده چگونه بیماری است ؟

به صورت روان و ساده و دور از اصطلاحات پزشکی زخم معده به مجموعه جراحاتی گفته می شود که در دیواره ی معده و یا قسمت آغازین روده ی کوچک که اثنی عشر نام دارد ایجاد میشود و ناگفته نماند که این جراحات بسیار درد ناک  است .

چه میشود که زخم معده به وجود می اید ؟

ایجاد شدن زخم معده میتواند دلایل مختلفی داشته باشد ولی به طور کلی هر گاه به دلایل مختلف تعادل بین اسید معده و لایه ی محافظتی مخاط معده بر هم میریزد این زخم ها در روی دیواره ی معده ایجاد می شود و به صورت روان تر و قابل درک تر این که هر گاه و به هر دلیلی اسید معده زیاد و بیش از حد نیاز  ترشح شود باعث ایجاد زخم معده و زخم های گوارشی می شود .

جالب است بدانید که زخم معده در هر سنی  می تواند برای انسان پیش بیاید و به جنسیت هم ربطی ندارد . تقریبا ده در صد مردم در طول عمرشان حداقل ۱ بار به زخم معده یا اثنا عشر مبتلا میشود .

علائم و نشانه های زخم معده 

زخم معده میتواند علائم زیادی داشته باشد و یا در هر فردی با سلا مت بدنی و رژیم غذایی متفاوت نشا نه ها و علائم متفاوتی داشته باشد . اما  علائم و نشانه ها یی هستند که تقریبا در تمام بیماران مبتلا به زخم معده دیده میشوند حال شاید این علائم یکی زیاد و یکی کم باشد.

رایج ترین علائم زخم معده عبارت اند از :

۱  . درد معده . احساس درد شدید در معده مخصوصا بین جناغ سینه و ناف . این درد بعد از خوردن غذا به شدت بیشتر شده و درد ی همراه با سوزش است .

۲  . آروغ و سکسکه ی فوری و طولانی بعد از غذا: در زمانی که معده دچار زخم و اسیب شده است بسیار ضعیف میشود و این ضعف و ناتوانی معده در تمام جوانب خود را نشان میدهد . مثلا بعد از غذا خوردن همیشه مقداری گاز در معده جمع میشود و معده زمانی که سالم است این گاز را انباشته میکند و به روده میفرستد ولی زمانی که معده بر اثر زخم ضعیف شده است بعد از خوردن غذا و ایجاد گاز نمیتواند گاز را نگهداشته و فورا باعث اروغ  و یا سکسکه ی شدیدی میشود .

۳  . حالت تهوع : در هنگامی که فرد زخم معده دارد بر اثر تغییر مکرر حجم مایعات در معده فرد دچار حالت تهوع می شود . ناگفته نماند که این درد در هنگام ناشدا و صبح زود بیشتر است .

۴  . سنگینی معده : معده وقتی که دچار اسیب و زخم میشود برای اینکه کمتر کار کند مغز در بیشتر مدت شبانه روز به فرد احساس سیری میدهد. سیری  دقیقا مانند زمانی که کلی اب نوشیده  و همواره احساس سنگینی در معده دارید .

۵ .  علائمی مانند علائم انفلوانزا : بیشتر بیمارانی  که به زخم معده دچار  اند علائم و حالاتی را دارند که یک فرد مبتلا به انفلوانزا دارد حالاتی مانند : خستگی مفرط . کسالت . تب . حالت تهوع  و . . . . . . . . !

۶ . از دست دادن اشتها : از دست دادن اشتها هم به دستور مغز برای کم تر کار کردن معده است و هم هنگامی که فرد مبتلا به زخم معده غذا می خورد فورا بعد از غذا درد های او شروع می شود و به همین دلیل فرد مبتلا کم کم از غذا خوردن میترسد و اشتهای خود را از دست میدهد .

۷ . گرسنگی بدون دلیل : جالب است بدانید که در بعضی افراد این علائم برعکس بوده و فرد مبتلا همیشه و حتی بعد از میل کردن یک غذای کامل احساس گرسنگی میکند .

۸ . کاهش وزن ناگهانی : طبیعی است که فرد مبتلا به زخم معده اشتهای خود را از دست می دهد و این از دست دادن اشتها خود باعث افت وزن شدید می شود و دلیل دیگری که باعث این افت وزن شدید و ناگهانی می شود بالا اوردن مکرر بعد از خوردن غذا است . که با این اتفاق بیشتر مواد غذایی مورد نیاز بدن را از دست می دهد .

۹ . تغییر رنگ مدفوع  : مدفوع فرد مبتلا به زخم معده به دلیل تغییر کار کرد معده و خون ریزی های داخلی معده تغییر رنگ میدهد و بسیار تیره می شود . و مواقع ای نیز با رگه ها یی از خون دیده می شود .

۱۰ . استفراغ خونی  : همان طور که در موارد پیش گفته شد به دلیل تغییرات سطح مایعات معده استفراغ و تهوع امری طبیعی و اجتناب نا پذیر است . اما در مواقع ای در استفراغ  رگه هایی از خون دیده  می شود که استفراغ خونی نشان دهنده ی پیشرفت زخم و خون ریزی داخلی معده است که در این هنگام حتما باید به پزشک مراجعه کرد .

منبع : لینک

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره