۲ شهریور, ۱۳۹۸

روزانه چقدر آب بخوریم ؟

  • 1 سال قبل
  • 0
روزانه چقدر آب بخوریم ؟

روزانه چقدر آب بخوریم ؟

 

روزانه چقدر آب بخوریم ؟

به چه میزان باید آب بخورم؟

حدود شصت درصد وزن بدن شما را آب تشکیل میدهد. شما به آب برای هر بخش از بدن خود نیاز دارید. آب سموم را از بخش های مختلف بدن شما دفع میکند، مواد غذایی را به سلول های بدن شما می رساند، از مفاصل شما محافظت میکند، و به شما کمک میکند غذایی را که میخورید، هضم کند. اگر شما به اندازه ی کافی آب به بدن خود نرسانید، شما دی هیدراته میشوید(از دست دادن آب بدن به علت مصرف کم آب). اثرات متعدد دی هیدراته شدن میتواند باعث سرگیجه،پریشانی و در بعضی مواقع موجب حمله ناگهانی عصبی به بدن شود.

روزانه ۸ لیوان آب؛واقعا؟

همه ی ما شنیدیم که مصرف ۸ لیوان آب در روز بهترین میزان مصرف آب در یک روزمیباشد. اما در اصل میزان  نیاز شما به آب در روز به مقدار فعالیت شما در روز و اقلیمی که در آن زندگی میکنید، متنوع است. اگر شما زیاد فعالیت نکنید و در یک آب و هوایی مرطوب زندگی می کنید، هر روز از طریق فرایند های تعریق، ادرار و فعالیت های روده آب از دست می دهید.

“انجمن پزشکی” (  (IOMمیزان مصرف مایعات برای آقایان در طول یک روز را سیزده فنجان (حدود ۳لیتر) توصیه میکند. این انجمن میزان مصرف مایعات را برای خانوم ها را در طول یک روز ۹ فنجان (کمی بیشتر از۲ لیتر) پیشنهاد می کند. زنان حامله روزانه باید حدود ده فنجان آب بنوشند. آن دسته از زنان حامله که شیردهی نیز دارند باید حدود دوازده فنجان آب مصرف کنند.

اگر شما در در یک روز گرم بیرون هستید و یا کاری انجام می دهید که منجر به تعریق زیاد شما می شود، باید مقدار بیش تری مایعات به بدن خود برسانید تا در حالت هیدراته بمانید(وجود میزان کافی آب در بدن). این موضوع برای شرایطی مثل داشتن بیماری ای که منجر به وجود آمدن استفراغ، اسهال یا به وجود امدن تب در شما میشود، صدق می کند.

اما اگر شما شرایطی مثل نارسایی قلبی و یا نوع خاصی از بیماری کلیوی دارید، بهتر است میزان دریافت مایعات خود را محدود کنید. درمورد این موضوع ها با دکتر خود صحبت کنید.

روزانه چقدر آب بخوریم ؟

روزانه چقدر آب بخوریم ؟

 

درمورد کودکان چطور؟ آن ها باید به چه میزان آب مصرف کنند؟

همانند بزرگسالان، میزان مصرف آب کودکان به عوامل متعددی مثل سن آن ها، مقدار وزنشان و جنسیت آن کودک بستگی دارد. دیگر عوامل مثل میزان فعالیت فیزیکی و سلامت جسمی کودکان و اقلیم محل سکونت آن ها نقش مهمی را ایفا میکند.

در کل، کودکان و نوجوانان حدود شش تا هشت فنجان آب در روز احتیاج دارند. همچنین باید مقدار بسیار زیادی میوه  و سبزیجات تازه که حامل مقدار بسیار زیادی آب هستند،مصرف کنند.

در طول بازی و یا ورزش کردن، بهتر است نصف تا دو فنجان آب در هر ۱۵تا۲۰ دقیقه مصرف شود.

چه چیزهایی تحت عنوان آب تلقی میشوند؟ و روزانه چقدر آب بخوریم ؟

تمام میزان آب دریافتی توصیه شده برای هر نفر شامل تمام گونه ها مثل آب آشامیدنی، دیگر نوشیدنی ها و غذا ها میشوند. اما از این نکته غافل نشوید که بعضی از نوشیدنی ها مضرات خاض خود را دارند.

به عنوان مثال،انواع آبمیوه،نوشابه و اسموتی ها(نوشیدنی های غلیظ که با میوه وآب میوه مخلوط شده اند) میتوانند هیدراته کنند اما همچنین میزان کالری قندی بسیار زیادی دارند.

قهوه و چای هم به بدن آبرسانی میکنند اما کافیین هم به بدن میرسانند که باعث بیشتر از دست دادن آب از بدن در زمان ادرار میشود.

افراد سالم در طول روز میتوانند دو تا هشت اونس قهوه مصرف کنند. این نکته فراموش نشود که  مصرف زیاد آن باعث اضطراب و پریشانی روحی میشود.

نوشیدنی های الکلی نیز آب دارند اما همانند کافیین در اصل باعث از دست دادن مقدار بیشتری آب از راه ادرار میشود. این عامل میتواند باعث دی هیدراته شدن بدن شود.

نوشیدنی های ورزشی مقدار زیادی آب دارند. هم چنین این نوشیدنی ها کربوهیدرات و الکترولیت دارند که به شما کمک میکند آب بیشتری جذب کنید و انرژی خود را بالا نگه دارید. در طول تمرین های سنگین از طریق تعریق، نمک از دست رفته ی بدن را جایگزین میکنند. اما این نکته را فراموش نکنید که این نوشیدنی ها شامل مقدار زیادی کالری، قند و نمک میباشند.جدول ارزش غذایی آن را چک کنید. به اندازه ی بطری این نوع نوشیدنی ها توجه کنید و میزان مصرف آن را محدود کنید.

نوشیدنی های انرژی زا با نوشیدنی های ورزشی تفاوت دارند. این نوشیدنی ها علاوه بر شکر شامل محرک هایی با مقدار زیاد مثل کافیین میباشند. پزشکان متعددی توصیه می کنند این نوشیدنی ها مورد استفاده ی کودکان و نوجوانان قرار نگیرد.

از غذاها غافل نشوید! غذاها و سبزیجات مثل خیار،کاهوی سردسیری،کرفس و هندوانه بالغ بر ۹۰ درصد آن ها آب می باشد. این مواد غذایی مقدار بسیار زیاد و متنوعی از ویتامن ها و مواد معدنی که باعث شادابی بدن میشود،فراهم میکند.

روزانه چقدر آب بخوریم ؟

روزانه چقدر آب بخوریم ؟

 

میتونم زیاد آب بخورم؟ و روزانه چقدر آب بخوریم ؟

احتمالش  بسیار پایین است  اگر سالم باشید و رژیم غذایی آمریکایی داشته باشید. اما شدنی است. اگر مقدار بسیار زیادی آب بنوشید که کلیه شما قادر به دفع میزان اضافی آن نشود ،شما در شرایطی پیش میروید که دکترها به آن “هیپوناترمی” میگویند(کاهش سطح یون سدیم در خون بدن). این شرایط به گونه ای است که مواد معدنی در خون شما رقیق میشود و یا کاهش میابد. درنهایت میزان سدیم در خون کم میشود. میزان آب در بدن شما افزایش میابد و سلول های شما متورم میشوند. این شرایط میتواند منجر به مشکلات جدی ای مثل مرگ شود. ورزشکاران رشته های استقامتی مثل ماراتون در معرض خطر این شرایط هستند.

برخی شرایط فیزیکی مربوط به سلامت یک فرد نقش مهمی در میزان نیاز آن فرد به آب دارد. از پزشک خود توصیه های مربوطه را دریافت کنید؛ اگر شما مشکل تیروییدی، کلیوی و روده ی بزرگ و یا مشکل قلبی دارید داروهایی که آب را در بدن نگه میدارند مثل NASAID(nonsteroidal anti-inflammatory drug) ها(داروهای ضد التهاب غیراستروییدی) ،دارو های تسکین دهنده ی درد و یا برخی داروهای ضد افسردگی را مصرف کنید

چطور میتونم مطمین بشم که به اندازه ی کافی آب نوشیدم؟

آیا به اندازه ی کافی مایعات مصرف کرده اید که به ندرت احساس تشنگی کنید؟

آیا ادرار شما شفاف و زرد کم رنگ است؟

اگر توانستید به هردو سوال جواب مثبت دهید، احتمالا تمام مایعاتی که مورد نیاز بوده را دریافت کرده اید.

منبع : لینک

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره