۲۶ تیر, ۱۳۹۸

دژنراسیون ماکولا و Anti-VEGF

  • 2 سال قبل
  • 0

داروی جدید Anti-VEGF برای درمان دژنراسیون ماکولا

 دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا

داروی جدید Anti-VEGF برای درمان دژنراسیون ماکولا 

دژنراسیون ماکولا (یا تباهی لکه زرد): بیماری ست که در آن ماکولا یا لکه زرد که به نور شبکیه حساس است و سبب کارهای دقیق مثل خواندن و نوشتن می شود به علت بالا رفتن سن در افراد تخریب شده و نابینایی را به همراه دارد).

تحقیقات جدید حاکی از آن است که، داروی جدید رشد عضلانی و ضد عروقی درون پوش (VEGF) OPT-302 (Opthea)ایمن است و اثرات موثری در درمان  دژنراسیون ماکولا مربوط به سن دارد.

پراوین دوگل، MD، استاد پزشکی بالینی در دانشکده پزشکی کاک در لس آنجلس و مدیریت مشاوران شبکه ای آریزونا گفت: این داروی آزمایشی می تواند توان جنسی مصرف کنندگان  VEGFرو افزایش بده چرا که حاوی انواع مختلفی از VEGF است.

او به Medscape Medical News گفت: “این دارو گاهی موجب وزوزهایی می شود.”

دژنراسیون ماکولای Neovascular ناشی از عروق خونی غیرطبیعی است که زیر شبکیه، خونریزی و نشت مایع بوجود می آید. VEGF به گیرنده های VEGF در سلول های اندوتلیال متصل می شود، و سبب تحریک آنژیوژنز می شوند. رانیبیزوماب (Lucentis، Genentech) و بویازیوزامب (Avastin، Genentech) به VEGF-A متصل می شوند، که مانع از اتصال پروتئین به گیرنده های آن شده،و سبب مهار آنژیوژنز می شود.

در آزمایشات بالینی، این دو مهارکننده VEGF ، قدرت بینایی بسیاری از بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا نئوواسکولار را بهبود داده اند، اما همه بیماران از آن بهره مند نمی شوند. دکتر دوگل می گوید : این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که دیگر انواع VEGF نیز آنژیوژنز را تحریک می کنند. در واقع، سرکوب VEGF-A باعث تولید VEGF-C و VEGF-D می شود.

Aflibercept (Eylea، Regeneron)، که به VEGF-A و VEGF-B متصل است، نشان دهنده بهبود دید در برخی از بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا است، اما دوباره همه بیماران از آن بهره مند نمیشوند.

در حال حاضر هیچ دارویی قادر به اتصال به VEGF-C یا VEGF-D نیست، اما OPT-302 هر دو این پروتئین‌ها را مهار می کند.

OPT-302 در یک آزمایش روی موش نشان داد که دژنراسیون ماکولا موثرتر از یک آنتی بادی کنترل بود و در هنگام ترکیب با aflibercept حتی بیشتر تاثیر بیشتری داشت.

آزمایش OPT-302

دکتر دوگل نتایج آزمایش یک فاز ۱ / ۲a OPT-302 را در اینجا در مجمع سالانه انجمن متخصصین شبکیه چشم ۲۰۱۷ ارائه داد.

شرکت کنندگان ۵۱ مطالعه OPT-302 را در دوزهای ۰٫۳ میلی گرم، ۱ میلی گرم یا ۲ میلی گرم دریافت کردند. سی و هشت بیمار آن را در ترکیب با رانییبیزوماب دریافت کردند و ۱۳ نفر آن را به عنوان یک مونوتراپی دریافت کردند.

در گروه ترکیبی، ۱۸ بیمار قبلا با میانگین ۱۷ تزریق ضد VEGF-A مورد درمان قرار گرفتند اما پاسخ های نامطلوبی دریافت کردند و ۲۰ بیمار مبتلا، هیچ بهبود و درمانی را تجربه نکردند. در این گروه ۷۳٪ بیماران دچار ضایعات مخفی شده بودند.

در ۱۲ هفته، میانگین بهبود در گروه ترکیبی ۱۰٫۸ حرف از بینایی در بیماران درمان شده و ۴٫۹ حرف در بیمارانی که درمان نشده بودند. در گروه مونوتراپی، متوسط ​​بهبود ۵٫۶ حرف بود.( در اینجا منظور از حرف، علامتگذاری اسم بیماران با حرف های مختلف الفبا بوده است.)

علاوه بر این، مایع سوبستتینال در گروه ترکیبی در بیماران با درمان ۵۱٪ و در بیماران بدون درمان به میزان ۸۳٪ کاهش یافت.

در بیماران مبتلا به درمان نابارور در گروه ترکیبی، neovascularization کروئیدی از ۱۲٫۷۱ میلی متر در شروع به ۲٫۰۳ میلی متر در ۱۲ هفته کاهش یافت. در واقع،در نیمی از این بیماران در ۱۲ هفته هیچ تشخیص نئوکوزولاریزاسیون کروئیدی یافت نشد. علاوه بر این، در این گروه از بیماران، میزان طول و عرض مواد انعکاسی بیش از حد تحت در سلول ها نیز کاهش یافته است.

دو بیمار در گروه ترکیبی، دچار التهاب خفیف شدند که نشان دهنده یوویت قدامي بود و به نظر می رسید که به OPT-302 مرتبط بود: آن ها به ترتیب دوز ۰٫۳ میلی گرم و دوز ۱ میلی گرم را دریافت کردند. ۳۱ مورد بیمار در معرض ابتلا به عوارض جانبی ناگهانی چشم بودند، که در ابتدا به تزریق داخل صفاقی مربوط بود، اما بیشتر آنها دچار نوع متوسط ​​و قابل کنترل آن بودند. دو مورد آن ها نیز به علت مصرف مواد مخدر به این مشکل مبتلا شده بودند.

دکتر Dougel گفت: “این مطالعه اهداف خود را در برداشته، و متذکر شد که OPT-302 در حال توسعه نیست و به عنوان یک درمان واحد مورد استفاده قرار نمیگیرد. “اکنون ما در حال برنامه ریزی و مطالعه بزرگتر برای فاز ۲b هستیم.”

از نظر او کار بر روی این مورد تنها اتلاف وقت است. از آنجا که در حال حاضر ۳ مهار کننده VEGF برای درمان دژنراتیو ماکولا تایید شده اند، شرکت های دارویی مایل به تمرکز بر راه های دیگری برای درمان این بیماری هستند.

منبع

محقق و مترجم: میترا کرمانیان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره