۲ شهریور, ۱۳۹۸

دلایل علمی عاشق شدن چیست؟ بیشتر بدانیم!

  • 2 سال قبل
  • 0

دلایل علمی عاشق شدن

دلایل علمی عاشق شدن چیست؟ بیشتر بدانیم!

دلایل علمی عاشق شدن

دلایل علمی عاشق شدن

اینکه بدانیم دوستانمان که خیلی به ما نزدیک هستند و در اطراف ما زندگی می کنند عاشق شده اند تجربه بسیار جذاب و زیبایی است. شخصی که حس می کند عاشق شده ، زمانی که او در مورد شخص مورد علاقه اش صحبت می کند لبخند می زند، هر از چند گاهی و به طور رندومی و گه گاهی بی مقدمه در مورد او صحبت می کند. این موضوع خود نشان دهنده این است که او به فرد مورد علاقه اش بسیار فکر می کند.

یکی از موضوعات جالب در مورد عاشق شدن این است که این حالت روحی و حس خوش بیشتر در تابستان رخ می دهد و پاییز و زمستان زمان روابط کوتاه مدت است.

محققان چنین استدلال می کنند که در زمستان به این دلیل که فعالیت های بدنی انسان بسیار کوتاه است و فرد از نور خورشید کمی دور است، خلق و خوی پایینی دارد و به طور مداوم از رنگ های بی حال و یا کم رنگ برای لباس های استفاده می کند. در نتیجه جذابیت و شادابی کمتری خواهد داشت. البته یادمان باشد که بسیاری از افراد در محل هایی زندگی می کنند که هوای شهرشان بیشتر سال سرد است و اما افراد زیادی در این محل ها عاشق می شوند.

اینکه با افرادی که عاشق شده اند رابطه داشته باشید و با آن ها رفت و آمد کنید شاید کمی برایتان جالب و خنده دار هم باشد. چرا که این افراد مانند شما شرایط راحت و نرمالی ندارند و کمی مجنون و دیوانه به نظر می رسند.

اما گاهی این حالت تنها سرخوشی و شادی بیش از حد برای افراد بوجود نمی آورد و فرد گاهی مبتلا به افسردگی می گردد به ویژه اگر او در یک رابطه نا مطمئن قرار گرفته باشد. مقایسه ی اجتماعی می تواند یک بخش تند و زننده از طبیعت بشر باشد.

البته افراد عاشق شدن را به طور متفاوتی تجربه می کنند. در پشت این عشق دلایل بیولوژیک و شیمی وجود دارد که می تواند دلیل گریه ها و خنده های شدید ما را در این ایام توضیح دهد.

برای شروع، اکسی توسین (Oxytocin) و دوپامین (Dopamine) ، که در مغز و غدد فوق کلیه ایجاد می شود، سبب می شود تا تستوسترون بیشتری آزاد شود. دوپامین بر اندامهای مختلف، از جمله اندام تناسلی، غدد عرق، و همچنین حس ها نیز تاثیر می گذارد. آیا تا به حال متوجه شده اید که وقتی در مراحل اولیه عشق قرار دارید، بیشتر عرق می کنید؟ آیا آسمان برایتان آبی تر به نظر می رسد؟ دوپامین (Dopamine) در این موضوع تا حد زیادی مسئول است. آزاد شدن بیش از حد دوپامین (Dopamine ) بر خلق و احساسات تاثیر شگرفی دارد. تا حدی که سبب بالا رفتن تپش قلب و احساس هیجان و شادی بی اندازه و یا گاهی احساس خوشبختی بیش از حد می شود. در همین حال، تستوسترون نه تنها میل جنسی را افزایش می دهد، بلکه باعث افزایش رفتار تهاجمی فرد به سمت کسی که این حس را در او بر می انگیزد شود.

پس از این مرحله، نوروپروپرینرها و PEA (فنيل اتیلامین) موجب جلب توجه و یا تمرکز فرد می شوند. افراد شروع به متمرکز شدن در فردی که می خواهند، می کنند، و در عین حال، اغلب احساس خجالت می کنند. نوراپی نفرین محرک است، بنابراین باعث می شود افراد احساس هوشیاری کنند، به طور کلی خواب شان کم شود، و آن ها را قادر به تمرکز ویژه در مورد شخص مورد علاقه شان کند و یا حتی کوچکترین جزئیات در مورد شرکای خود را به یاد داشته باشند. PEA مسئول احساس سرخوردگی است و ممکن است باعث از دست رفتن اشتها شود. اگر رابطه طولانی نباشد، سطح PEA کاهش می یابد و تا حدی مسئول احساس افسردگی است که می تواند در افراد عاشق تجربه شود.

در این حالت چرخه ای با فیدبک ها و بازخوردهایی در بدن شکل می گیرد که با سیستم پاداش مغز در ارتباط نزدیک است. به این صورت که سیستم پاداش تحت تأثیر سیستم عصبی مرکزی و محتویات جریان خون، مانند سطح نوروترانسمیترهای مختلف قرار می گیرد. سیستم پاداش پیام های شیمیایی را از طریق انتقال دهنده های عصبی به قسمت های مختلف بدن، از جمله معده، پوست، اندام تناسلی و سایر اندام ها می فرستد، که باعث می شود پیام های خود را به مغز ارسال کنند. به بیان ساده، اگر تحریک اندام تناسلی احساس خوبی داشته باشد، سیستم پاداش این اطلاعات را دریافت می کند و موجب می شود تا بیشتر از چیزی که لذت بخش است آن را جلوه دهد. جالب توجه است، پیش بینی و انتظار به تنهایی می تواند پاسخ بیولوژیکی و سیستم پاداش را تحریک کند.

در مراحل ابتدایی عشق، سیستم پاداش از طریق ابزار بسیار ساده تحریک می شود. مانند:

  1. لمس
  2. دیدن عکس
  3. فکر کردن به شخص مورد علاقه

خلق و خوی فرد را بالا می برد.

هلن فیشر و همکارانش در یافتند که هنگامیکه با یک fMRI مغز اسکن شود به راحتی می توان به فعال بودن سیستم پاداش در زمان عاشق بودن اعتماد نمود و آن را به راحتی دید.

رایطه زمانیکه شکل می گیرد برای هر شخصی پیچیدگی خاص خود را خواهد داشت برای مثال:

  1. فردی دچار شور آن شده اما از پس زده شدن می هراسد پس ان را کنار می گذارد.
  2. فردی از ایجاد رابطه جنسی ترس دارد.
  3. شخصی به رابطه بیش از حد نیاز دارد و باز می هراسد..

روابط زود هنگام، اگرچه نه عاشقانه، ما را در مورد چگونگی روابط کار، آنچه که ما از دیگران انتظار داریم و اینکه آیا روابط از هر نوع ارزشمند است یا خیر ، به ما می آموزد.

البته یادتون باشه که مجرد بودن و یا در یک رابطه نبودن هم مزایا و فواید خاص خودش رو داره ولی عاشق شدن هم باعث جوانی و شادابی بدن و حس زیبای آن می شود پس بد نیست که یک بار آن را امتحان کنیم.

دلایل علمی عاشق شدن

منبع : لینک

دلایل علمی عاشق شدن

مترجم : میترا کرمانیان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره