۵ فروردین, ۱۳۹۸

درمان آکنه خفیف، متوسط و شدید

  • 2 سال قبل
  • 0
درمان آکنه

درمان آکنه

درمان آکنه بستگی به این دارد که آیا شما دارای نوع خفیف، متوسط ​​یا شدید آکنه هستید.  گاهی اوقات پزشک شما مواد دارویی مختلفی رو با هم ترکیب میکند و بر روی ناحیه‌ای که جوش و یا مشکلات پوستی وجود داره تجویز میکند، این موضوع سبب می شود که باکتری‌های حاصل از آن جوش به مناطق اطراف پخش نشود و یا به عبارتی دیگر از شیوع باکتری‌ها به پوست اطراف جوش جلوگیری میکند. درمان ممکن است شامل لوسیون یا ژل هایی باشد که روی گاهی اوقات کل مناطق پوست مانند سینه یا پشت (داروهای موضعی) مالیده و یا گذاشته میشود. شما همچنین می توانید برای درمان مشکلات پوستی خود از داروهای خوراکی استفاده کنید.

آکنه خفیف

روش‌های مختلف برای درمان آکنه‌های خفیف:

پاکسازی و تمیز کردن جوش‌ها با آب گرم و صابون ملایم مانند؛ Dove یا Cetaphil.

استفاده از پراکسید بنزوئیل (مانند Brevoxyl یا Triaz).

استفاده از اسید سالیسیلیک (مانند Propa pH یا Stridex).

اگر این درمان ها موثر واقع نشد، بهتر است به پزشکی متخصص مراجعه کنید. پزشک شما معمولا لوسیون‌ها و کرم‌های قویتری برای پوستتان برای شما تجویز میکند. ممکن است یک لوسیون حاوی آنتی بیوتیک را امتحان کنید. یا ممکن است یک لوسیون حاوی دارویی خاص را مصرف کنید که باید به طور موضعی منافذ پوستتون را پاک کند.

آکنه متوسط ​​تا شدید

روش‌های مختلف برای درمان آکنه‌های متوسط تا شدید:

استفاده از پراکسید بنزوئیل.

از بین بردن یک جوش بزرگ و کیست توسط پزشک

استفاده از ژل، کرم، یا لوسیون آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک

استفاده از رتینوئیدهای تجویزی

اعمال اسید آزولیک

مصرف داروهای خوراکی حاوی آنتی بیوتیک

مصرف رتینوئید خوراکی (مانند ایزوترتینوئین)

درمان زخم های آکنه

گاهی درمان آکنه به داروهای قویتری و یا حتی ترکیبی از چند دارو نیاز دارد. آکنه‌هایی که با کیست‌های بزرگ همراه هستند میل به ترکیدن و روان شدن بر روی پوست دارند و در صورت بروز این مشکل، محتویات این کیست‌ها بر روی پوست ریخته شده و ویروس‌ها با سرعت بیشتری شیوع پیدا خواهند کرد. در نتیجه مراقبت و نگهداری از چنین آکنه‌هایی نیاز به تجویز و مراقبت‌های پزشکی دارد. پزشکان معمولا دراین مواقع آنتیبیوتیک‌های خوراکی به بیماران خود تجویز می کنند.

روش های متعددی برای رفع زخم های آکنه وجود دارد، مانند؛ لیزر در جلسات متعدد و dermabrasion درم آبریژن . بعضی از زخمها در مدت زمان کمی محو می شوند. اما اگر زخم ها ناراحت کننده باشند، باید با پزشک خود تماس بگیرید. او ممکن است شما را به یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک ارجاع دهد.

بیشتر درمان ها برای آکنه به زمان نیاز دارد. اغلب ۶ تا ۸ هفته طول می کشد تا آکنه پس از شروع درمان بهبود یابد. برخی از درمان ها ممکن است سبب افزایش آکنه شود، پس خود درمانی را کنار بگذارید.

در صورتیکه آکنه و جوش‌های پوستی شما با این روش‌ها درمان نشدند و یا حتی بهبود نیافتند، پزشک شما برایتان رتینوئیدی خوراکی مانند ایزوترتینوئین تجویز خواهد نمود. پزشکان این دارو را بعنوان آخرین راه می دانند، زیرا عوارض جانبی آن زیاد است و استفاده از این دارو به نفع بیمار نخواهد بود.

برخی از قرص های ضد بارداری با دوز کم ممکن است به کنترل آکنه‌های پوستی در زنان قبل از قاعدگی کمک کنند.

منبع

محقق : میترا کرمانیان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره