۲ شهریور, ۱۳۹۸

حملات پانیک و همه چیز در مورد آن

  • 2 سال قبل
  • 0
حملات پانیک

حملات پانیک

 

حملات پانیک

حملات پانیک به وضعیتی گفته می شود که فرد در یک لحظه بدون هیچ مقدمه و علائم از پیش تعیین شده ای احساس ترس و هراس شدیدی را تجربه نماید. این احساس در حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد و به اوج خود می رسد و با علائمی همراه است . از قبیل:

  • تپش قلب
  • لرزش
  • خفگی
  • سرگیجه
  • تهوع
  • استفراغ
  • لمس شدن و سستی
  • تعرق شدید

همه چیز در مورد حملات پانیک و اختلال هراس عصبی

در این اختلال ، داروها برای کنترل علائم حملات پانیکی مورد استفاده قرار می گیرند و موجب کاهش تعداد و شدت آن و کاسته شدن از اضطراب و ترس مرتبط با دیگر حملات می گردد.

علائم اختلال هراس عصبی( پانیک) چند هفته پس از مصرف داروها شروع به بهبود مینماید. چنانچه پیشرفتی در طی ۶ تا ۸ هفته .حاصل نشد ، نیاز است تا دوز بالاتر یا سایر داروها نیز توسط پزشک تجویز شود

برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان حملات پانیک باید تا یک سال یا بیشتر ادامه داشته باشد و سپس ممکن است به تدریج طی چند هفته علائم کاهش یابند. اگر پس از متوقف کردن مصرف داروها، دوباره حملات پانیکی به سراغتان آمد ، ممکن است .پروسه ی درمان را برای بهبودی کامل حداقل برای چند ماه بیشتر ادامه دهید

مصرف دارو برای درمان حملات پانیک در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد. اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید ، حتما با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما میتواند خطرات درمان در دوران بارداری را کنترل کند.

تجویزهای دارویی

داروهایی که اغلب برای درمانحملات پانیک استفاده می شوند عبارتند از:

Panil ،Prozac یا Zoloft : داروهای ضد افسردگی

Ativan، Valium یاXanax: بنزودیازپین ها

داروهایی که گاهی برای درمان اختلال هراس عصبی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

Anafranil، Norpraminیا Tofranil : داروهای ضد افسردگی

Effexor:  داروهای ضد افسردگی با اثرات ترکیبی نوروترانسمیتر

Marplan، Nardil یا Parnate مانند:  مهارکننده های مونوآمین اکسیدازها( MAOI)

از مصرف خودسرانه داروها جدا خودداری نمایید.

دیگر روش های درمانی

مشاوره

داروهای درمان اختلال هراس اغلب مانع از دیگر حملات پانیکی می گردند اما ممکن است ترس از حمله را در فرد از بین نبرد. مشاوره می تواند به شما کمک نماید تا ترس خود را به درستی کنترل کنید. ترس از حمله ممکن است در واقع حمله ی دیگری نیز در پی داشته باشد.

درمان شناختی- رفتاری بر تغییر الگوی تفکر و رفتارهای خاص تمرکز می کند و این متد میتواند برای درمان اختلالات پانیکی ، فوق العاده موثر واقع شود. دیگر انواع مشاوره ها که می توانند اثربخش باشند عبارتند از

درمان مواجه ای: نوعی مشاوره ی شناختی- رفتاری است.

خانواده درمانی: این نوع درمان برای افرادی که از شما مراقبت می کنند بسیار مفید بوده و به آنها کمک می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری کسب نمایند، همچنین این متد برای حفظ روابطی خوب به یاریتان می آید.

گروه های پشتیبانی و خود- یاری رسان

گروه های پشتیبانی اغلب مکان های خوبی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و رهنمون هایی برای حل مسائل و احساسات مربوط به این اختلال را در دسترس همه قرار می دهند.

انجمن های آنلاین و وب سایت ها هم ممکن است اطلاعات و پشتیبانی خوبی را برای اینگونه افراد فراهم آورد.

در مقوله خود- یاری رسانی ، فیلم های آموزشی، کتاب ها  و فایل های صوتی را در اختیار بیماران قرار می دهد تا آنها بهتر بتوانند با اختلال پانیک یا اضطراب خود مقابله کنند.

تمرینات آرام بخش

تمرینات آرام بخش بدن می تواند برای کاهش اضطراب و درمان علائم استرس مفید واقع شود. از جمله ی آنها میتوان به این موارد اشاره کرد:

تمرینات تنفسی مانند تنفس رول( یک نوع نفس عمیق)  : میتواند برای کاهش اضطراب و درمان علائم استرس مفید واقع شود.

آروماتراپی: میتوان با استفاده از روغن های معطر گیاهی آرامش را تقویت نمود.

ورزش هایی همچون: یوگا، تای چی، چی گونگ و دیگر انواع ورزش ها و مراقبه که معمولا اغلب آنها نیاز به آموزش اولیه دارند.

فعالیت های ذهنی

فعالیت های ذهنی شامل تکنیک هایی هستند که به ذهن کمک میکند تا با استفاده از تمرینات آرام بخش هر چه بهتر بتوان با این بیماری مقابله کرد.

این تکنیک ها عبارتند از:

آموزش اتوژنیک: که برای بازگشت بدن به حالت عادی پس از واکنش به استرس بسیار کمک کننده می باشند.

مراقبه: شما در این متد ، توجه خود را بر روی چیزهایی که در حال حاضر در حال رخ دادن هستند ، متمرکز می کنید. روش دیگر این است که بر روی تنفس و عمل دم و بازدم نیز تمرکز نمایید.

مدیریت استرس: انجام مراقبه

تجسم یا تصویرسازی: این متد به شما کمک میکند تا با استفاده از تخیل، تنش ایجاد شده توسط استرس را آرام کنید. بدن به تصاویر ذهنی پاسخ می دهد.

موسیقی درمانی: این روش می تواند برای آرامش بدن و بهتر شدن خلق و خو و کاهش اضطراب و استرس ، بسیار موثر واقع گردد.

شوخی درمانی: این درمان به عنوان یک ابزار برای کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن بطور گسترده مورد استقبال قرار گرفته است.

محقق و مترجم : مریم نعمتی زاده

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره