۳۱ مرداد, ۱۳۹۸

جراحی پلاستیک بینی و همه چیز در مورد آن

  • 2 سال قبل
  • 0

جراحی پلاستیک بینی

جراحی پلاستیک بینی

همه چیز در مورد جراحی پلاستیک بینی(رینوپلاستی)

از جراحی پلاستیک بینی با نام” رینوپلاستی” نیز یاد می شود. قدمت رینوپلاستی مدرن به ۵۰ تا ۶۰ سال قبل و بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد.” در ایران از دهه ۴۰ شمسی اقدام به جراحی زیبایی بینی شد. بعد از انقلاب اولین گروهی که اقدام به جراحی بینی کردند متخصصین گوش وحلق وبینی بودند. البته در حال حاضر تعداد متقاضیان عمل زیبایی در ایران روز به روز افزایش یافته که متاسفانه حتی در سطح جهانی نیز رکورد شکن است.”
 
  با استفاده از این جراحی میتوان بینی را بزرگتر یا کوچکتر کرد و زاویه بینی را نسبت به لب بالا تغییر داد همچنین اندازه ی نوک بینی را تغییر داد و یا نقایص دیگر بینی را اصلاح نمود.

در رینو پلاستی ایراد های مختلف بینی را می توان برطرف کرد ، برای مثال :

بزرگ بودن اندازه بینی
قوزدار بودن بینی
افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه  بینی ولب
پهن بودن بینی
بزرگ بودن سوراخ های بینی
جعبه ای شکل بودن نوک بینی
زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی
دو شاخه بودن نوک بینی
دماغ زین اسبی متعاقب ضربه های قبلی ویا عمل جراحی انحراف تیغه بینی
دفورمیتی (بد شکلی )های بعدازعمل جراحی

در طول رینوپلاستی، جراح، برای دسترسی بیشتر، استخوان ها و غضروف هایی که از بینی پشتیبانی می کنند، برش می دهد. برش ها معمولا در داخل بینی قرار می گیرند به طوری که بعد از عمل جراحی اثری از آنها باقی نمی ماند. بسته به نتیجه مورد نظر، ممکن است برخی از استخوان ها و غضروف ها برداشته شود یا بافت هایی نیز اضافه گردد (از قسمت دیگری از بدن یا با استفاده از پرکننده های مصنوعی).
 پس از جراحی، استخوان و غضروف را مجددا مرتب کرده؛ پوست و بافت بر روی ساختار بینی قرار می گیرند.
در جراحی پلاستیک بینی ممکن است از بیهوشی عمومی و یا موضعی استفاده شود. این جراحی معمولا جزء عمل های سرپایی است ، اما گاهی اوقات نیاز به گذراندن ۱ شب در بیمارستان یا مرکز جراحی دارد.
 
جراحی پلاستیک بینی، معمولا توسط یک جراح گوش و حلق و بینی ، جراح فک و صورت و یا جراح پلاستیک انجام می شود .

پس از جراحی پلاستیک بینی:
 پانسمان اطراف بینی حدود یک هفته پس از عمل، برداشته خواهد شد. در ناحیه اطراف چشم و بینی،هیچ حسی وجود ندارد و  کبودی و تورم برای چند روز باقی می ماند.
کمپرس های سرد می تواند به کاهش تورم و درد کمک نماید. پزشک ممکن است داروهای مسکن برای کاهش درد ،نیز تجویز کند. حدود ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد تا تورم و کبودی بهبود یابد.
با استفاده از رینوپلاستی می توان اندازه، شکل و زاویه بینی را تغییر داد و نسبت آن را  با بقیه صورت هماهنگ ساخت. جراحی پلاستیک بینی،همچنین ممکن است مشکلات ساختاری را برای بینی ایجاد کند و موجب بروز مشکلات تنفسی نیز گردد.

 نتیجه ی رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی
نتایج ممکن است جزئی یا قابل توجه باشد، در واقع این امر به هدف شما و جراح پلاستیک از انجام این عمل بستگی دارد. اگر انتظارات واقع بینانه باشد و جراح پلاستیک نیز با نظرات فرد همراهی کند، احتمالا او می تواند نتایجی را که می خواهید به شما بدهد. نتایج رینوپلاستی دائمی است اگرچه آسیب های بعدی یا سایر عوامل می تواند ظاهر بینی را تغییر دهد. جراحی زیبایی فقط در یک بینی که بطور کامل دوره رشد خود را پشت سر گذاشته است؛ انجام می شود. تکامل رشد معمولا در سن ۱۵ یا ۱۶ سالگی در زنان و در سن ۱۷ یا ۱۸ سالگی در مردان رخ می دهد. اگر جراحی قبل از این زمان انجام شود، ادامه رشد بینی می تواند نتایج جراحی را تغییر دهد و احتمالا موجب بروز مشکلاتی برای فرد گردد.

خطرات جراحی بینی
تورم موقت و کبودی در اطراف چشم و بینی بعد از رینوپلاستی وجود دارد و مشکلات دیگری که ممکن است رخ دهد عبارتند از:
خون ریزی. آسیب ی به دیواره ای یا ایجاد حفره در آن(دیواره ای که سوراخ های بینی شما را جدا می کند). مشکلات پوستی، از جمله شکستگی بافت پوست (نکروز پوست) و سوزش حاصل از نوار و باندینگ و عفونت.

 برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، پزشک،آنتی بیوتیک هایی برای فرد،پس از عمل جراحی تجویز می نماید.
انسداد شدید بینی که ناشی از تورم در داخل بینی است نیز ممکن است رخ دهد.

ظاهر بینی می تواند بسیاری از ویژگی های برجسته ی چهره و ظاهر افراد را تحت تاثیر قرار دهد.اگر برای مدت زمانی طولانی،از ظاهر بینی خود ناراضی هستید ،جراحی پلاستیک بینی یا همان رینوپلاستی گزینه ای مناسب برای تغییر آن است.

 

محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره