۲۴ آذر, ۱۳۹۷

تبخال لب: علائم ،علت و درمان آن

  • 1 سال قبل
  • 0

تبخال لب

تبخال لب: علائم،علت و درمان آن
تبخال، یک نوع عفونت ویروسی رایج است که به صورت زخم های کوچک و یا تاول هایی پر از مایع بر روی لب و در اطراف آن بوجود می آید و گاهی اوقات بسیار دردناک اند. تب خال معمولا پس از دو تا چهار هفته درمان می شود و هیچ اثری از آنها روی لب باقی نمی ماند.
 ویروس تبخال از طریق تماس نزدیک، از قبیل بوسیدن، از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. بسیاری از تبخال ها توسط ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ ( HSV-1 ) ایجاد می شوند و از طریق دهان و دندان نیز قابل سرایت می باشد. حتی زخم های کوچک تبخال که بسیار کوچک اند و با چشم دیده نمی شوند نیز می توانند مسری باشند.
 داروهای ضد ویروس می توانند باعث بهبودی سریع  زخم ها و یا تاول های تبخال گردند و میزان بازگشت آن را کاهش دهند.

علائم تبخال
از علائم تبخال میتوان موارد ذیل را نام برد:
 سوزش، خارش، سوزن شدن: بسیاری از افراد، خارش، سوزش یا احساس سوزن شدن در اطراف لبها را یک روز پس از ظاهر شدن تبخال یا حتی قبل از آن ،که گاهی با درد نیز همراه است، احساس می کنند.
زخم: یک یا چند تاول آبکی دردناک ممکن است در پوست ظاهر شود. تاول‌ها قبل از بهبود پاره مي‌شوند و اغلب مایعی از آن‌ها تراوش می‌کند و به شکل پوسته خشك درمی‌آیند. زخم های خفیف نیز می توانند در اطراف بینی یا گونه ظاهر شوند.
 علائم و نشانه ها در افراد مختلف، متفاوت است و به این امر بستگی دارد که فرد قبلا ،تبخال را تجربه کرده است یا خیر. تبخال بلافاصله می تواند به طور کامل پس از  ۲-۴ هفته کاملا بهبود یابد. در صورت برگشت، تبخال ها معمولا در همان نقطه قبلی شیوع پیدا می کنند که البته شدت آن کمتر است.

در طول شیوع های ابتدایی، افراد ، گاهی اوقات علائم زیر را نیز تجربه می کنند:
تب
لثه های دردناک
 گلو درد
 سردرد
دردهای عضلانی
 تورم غدد لنفاوی
در کودکان زیر ۵ سال، تبخال ممکن است در داخل دهان شیوع یابد که معمولا با آفت دهان اشتباه گرفته می شوند. آفت ها تنها  غشای مخاطی را درگیر می کنند و از ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد نمی شود.

اگر شما:
سیستم ایمنی ضعیفی دارید؛
و تبخال ها پس از گذشت دو هفته هنوز بهبود نیافته اند؛
و یا علائم آن حاد است؛
باید هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید.

علل ایجاد تبخال لب چیست؟
تبخال از طریق ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) شیوع می یابد و می تواند باعث ایجاد زخم در ناحیه ی صورت و یا حتی بر روی دستگاه تناسلی شود. هر چند ، معمولا ویروس  HSV-2 مسئول ایجاد تبخال تناسلی است ولی با این حال، هر دو نوع می توانند باعث ایجاد زخم در ناحیه صورت و یا بر روی دستگاه تناسلی شوند.
ویروس ها نیز می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. ظروف غذا خوری مشترک،حوله، و همچنین بوسیدن، ممکن است HSV-1 را در بافت لب و یا حتی صورت گسترش دهد. رابطه جنسی دهانی می تواند HSV-1  و HSV-2 را به اندام های تناسلی برساند.
پس از بهبود تبخال،ویروس ها در سلول های عصبی پوست خاموش می شوند و ممکن است پس از مدتی دوباره در همان محل ظاهر شوند.
عود تبخال  ممکن است بدلیل:
عفونت ویروسی؛
تب ؛
تغییرات هورمونی مانند موارد مرتبط با قاعدگی؛
 فشار های عصبی؛
خستگی؛
قرار گرفتن در معرض نور خورشید و باد؛
و تغییر در سیستم ایمنی بدن،
صورت پذیرد.

پیشگیری از ابتلا به تبخال لب
معمولا نور خورشید باعث عود تبخال می گردد، پس بهتر است که کرم ضد آفتاب را به نقاط نزدیک همان محل هایی که تبخال ایجاد می گردد ،بزنید.
برای جلوگیری از سرایت تبخال به افراد دیگر یا سایر قسمتهای بدن خود،بهتر است برخی از اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید:
در صورت وجود تاول، از تماس پوست خود با دیگران جدا خودداری کنید. تاول های آبدار بشدت مستعد شیوع تبخال به سایر افراد می باشند .
به هیچ عنوان به صورت اشتراکی از ظروف و یا حوله استفاده نکنید.
دست های خود را تمیز نگه دارید.
در صورت مشاهده ی تبخال، قبل از تماس با خودتان، دیگران، به ویژه نوزادان،حتما دست های خود را بشویید.

درمان تبخال
درمان دارویی
تبخال معمولا بدون درمان خاصی در عرض دو تا چهار هفته بهبود می یابد ولی تجویز انواع داروهای ضد ویروس ممکن است روند بهبود آن را افزایش دهد که عبارتند از:
آسیکلوویر
فامسیکلوویر
والاسیکلوویر

این داروها به صورت قرص و یا پمادهای موضعی تجویز می شوند. به طور کلی، قرص ها عملکرد بهتری نسبت به پمادها دارند. برای عفونت های شدید، برخی از داروهای ضد ویروسی به موضع تزریق می شوند.

توجه : داروهای معرفی شده صرفا جهت اطلاع بیشتر شما می باشند و بدون تجویز پزشک به هیچ عنوان هیچ دارویی را خودسرانه مصرف نکنید و حتما به پزشک مراجعه نمایید، پزشک به شما داروهای مناسب با شرایط شما را تجویز خواهد کرد.

تبخال لب

محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

منبع

تبخال لب

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره