۲۷ خرداد, ۱۳۹۸

تبخال تناسلی و همه چیز در مورد آن

 • 2 سال قبل
 • 0

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی 

تبخال تناسلی بیماری مسری ست، که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود.

ویروس هرپس سیمپلکس با وارد شدن به پوست یا غشاهای مخاطی، از طریق بریدگی های میکروسکوپی در پوست و غشاهای مخاطی، باعث ایجاد تبخال تناسلی می شود.

۲ نوع HSV وجود دارد:

 1. هرپس سیمپلکس ویروس ۱، که به طور معمول باعث زخم های سرد و
 2. هرپس سیمپلکس ویروس ۲، که معمولا باعث تبخال تناسلی می شود.

هر نوع ویروس هرپس سیمپلکس می تواند باعث زخم های ناحیه تناسلی شود. هرپس تناسلی با هر گونه تماس جنسی با ناحیه تناسلی منتقل می شود.

این بیماری شامل علائم زری میباشد:

 • زخم های دردناک و / یا زخم در ناحیه تناسلی
 • خارش
 • سوزش یا احساس سوزن سوزن شدن در پوست
 • تب
 • بدن درد
 • تورم غدد لنفاوی
 • به طور معمول پلاک های دردناک (که ممکن است به نظر می رسد مانند “جوش”) در اطراف ناحیه تناسلی
 • تاولها در اطراف منطقه مقعد
 • شکل گیری زخم پس از شکستن تاول ها باز
 • بهبودی تاول ها بین ۲ تا ۴ هفته

علائم تبخال تناسلی به علت واکنش ویروس ها، ممکن است تا پایان عمر با فرد همراه باشد. تشخیص معمولا با بررسی تغییرات پوستی در ناحیه تناسلی انجام می شود البته با آزمایش ژنتیکی مواد ژنوم ویروس هرپس سیمپلکس و سایر آزمایش ها نیز قابل تشخیص هستند.

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروهایی وجود دارد که زندگی فرد مبتلا به تبخال تناسلی را آسانتر می نماید. داروهای ضد ویروسی برای کاهش شدت و فراوانی تبخال تناسلی استفاده می شوند. علائم تبخال تناسلی معمولا حدود چهار روز پس از قرار گرفتن در معرض یک فرد آلوده ایجاد می شود. برخی از داروهای طب سنتی و خانگی ممکن است به کاهش شدت علائم کمک کنند و از رنج بیمار مبتلا بکاهند، اما هیچ درمانی برای فرد بیمار وجود ندارد.

داروهای ضد ویروسی خوراکی ممکن است در دوران بارداری استفاده شوند. در صورتیکه باردار هستید، قبل از مصرف هر نوع دارو، حتما با پزشک خود مشورت نمایید. جلوگیری از تبخال تناسلی دشوار است. کاندوم ممکن است از گسترش بیماری در هنگام رابطه جنسی جلوگیری کند، اما نه در مناطقی از پوست که توسط کاندوم پوشیده شده یا در تماس با دهان با اندام تناسلی است.

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی یک بیماری معمول منتقل شده از جنس (STD) ناشی از عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است. دو نوع ویروس تبخال وجود دارد.

HSV-1 اغلب با بروز و زخم در سراسر دهان شناخته شده است.

HSV-2 همراه با ضایعات ضعیف در ناحیه تناسلی است که در طول تماس جنسی رخ می دهد.

با این حال، هر دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس می تواند دهان و یا ناحیه تناسلی آلوده، به این معنی باشد که تماس جنسی با فردی که زخم  سرد در دهان دارد، می تواند به تبخال تناسلی منجر شود. به همین ترتیب، اگر کسی را که به ویروس تبخال یا زخم سرد مبتلاست ببوسید، می تواند عفونت ویروس هرپس سیمپلکس را گسترش دهد.

پس از ابتلا به هرپس، ویروس از طریق اعصاب در بدن حرکت می کند و در بافت عصبی درون بدن قرار می گیرد. واکنش زودهنگام و یا تکرار رابطه جنسی می تواند تا پایان عمر با فرد همراه باشد. در میان افراد ۱۴ تا ۴۹ ساله، حدود ۱ مورد از هر ۶ نفر این عفونت را دارند.

تبخال تناسلی همانند زگیل های تناسلی نیستند. زگیل تناسلی رشد گوشتی دارد، که به علت عفونت با انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در مناطق جنسی ظاهر می شود.

تبخال تناسلی تا چه اندازه رایج است؟

عفونت ویروس هرپس سیمپلکس بسیار شایع است.

در میان افراد ۱۴ تا ۴۹ ساله، حدود ۱ مورد از هر ۶ نفر (۵/۱۵٪ جمعیت) مبتلا به HSV-2، ویروس است.

برآوردها نشان می دهد که در ایالات متحده، ۷۷۶۰۰۰ نفر در هر سال آلوده می شوند.

عفونت ویروسی در زنان شایع تر از مردان است. این بیماری معمولا از زنان به مردان انتقال مییابد. طبق برآوردهای WHO،این ویروس ۶۷ درصد از افراد زیر سن ۵۰ سال را آلوده می کند. اکثر افراد آلوده آگاه نیستند.

تبخال تناسلی معمولا با ضایعات ضعیف در ناحیه تناسلی و اطراف واژن همراه است که سبب باز شدن دهانه آن میشود و به شکل زخمی پیشرفت می کند. عفونت در اغلب موارد گسترش می یابد و به سرویکس (التهاب دهانه رحم) می انجامد. در برخی از زنان، سرویکس ممکن است تنها علامت تبخال تناسلی نباشد. و فرد علا ئمی مانند عفونت و التهاب مجاری ادرار که منجر به درد در ادرار می شود نیز داشته باشد.

مدت زمانیکه برای بروز علائم این بیماری در افراد طول می کشد ۴ روز است. شیوع هرپس از نظر شدت و فراوانی آنها متفاوت است. شیوع آن می تواند به عملکرد سیستم ایمنی مربوط باشد و در مواردی که سیستم ایمنی بدن ضعیف است، شدت میابد. برای مثال، در زمان استرس فیزیکی یا عاطفی، در طول بیماری یا هنگام مصرف داروهای خاص، ممکن است شیوع هرپس تناسلی بیشتر باشد.

کدام پزشکان تبخال تناسلی را درمان می کنند؟

تبخال تناسلی با ارائه دهندگان مراقبت های اولیه از جمله پزشکان داخلی و متخصصان طب خانواده و همچنین اطفال برای نوجوانان در میان گذاشته می شود. برای زنان، متخصصین زنان اغلب رسیدگی می کنند. در شرایط خاص، متخصصان دیگر ممکن است مشورت بدهند، از جمله متخصصین اورولوژیست و متخصص بیماری های عفونی.

چه داروهایی قادر به کنترل تبخال تناسلی است؟

داروهای ضد ویروسی در دسترس هستند که می توانند در کاهش شدت و طول مدت شیوع بیماری کمک کنند، اگر بلافاصله قبل از آن (زمانی که احساس سوزن سوزن شدن یا احساس غیر طبیعی شدن پوست بدون هیچ تاولی بوجود آید) و یا در عرض ۲۴ ساعت پس از شیوع داروهایی نظیر موارد زیر مصرف شود، ممکن است در کنترل بیماری به شما کمک کند:

 • آیزکلوویر (Zovirax)
 • famciclovir (Famvir)
 • valacyclovir (Valtrex)

این داروها معمولا به صورت خوراکی مصرف می شوند. در موارد شدید عفونت ویروسی، داروهای ضد ویروسی ممکن است به صورت داخل وریدی تزریق شوند، اما معمولا برای تبخال تناسلی لازم نیست. داروهای موضعی که به طور مستقیم به زخم ها زده می شوند ، که نسبت به داروهای خوراکی تاثیر و مصرف کمتری دارند.

آیا بین تبخال تناسلی و HIV وجود دارد؟

ویروس اچ آی وی که باعث ایدز می شود مثل ویروس تبخال تناسلی نیست. با این حال، داشتن زخم و زخم های تبخال، احتمال ابتلا به این ویروس را از فرد آلوده به شما زیاد می کند. زخم های تبخال تناسلی باعث ایجاد شکاف در پوست می شوند که در هنگام رابطه جنسی باعث گسترش ویروس HIV در بیشتر موارد می شود.

منبع

محقق و مترجم: میترا کرمانیان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره