۲ شهریور, ۱۳۹۸

بی اختیاری ادرار چیست ؟ از علل تا کنترل و درمان آن

  • 2 سال قبل
  • 0

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار چیست ؟ از علل تا کنترل و درمان آن - www.shadosalem.com

تعریف بی اختیاری ادرار :

بی اختیاری ادرار چیست ؟  

بی اختیاری ادراری و یا  فقدان کنترل مثانه یک مشکل رایج است که اغلب باعث خجالت می شود.
اگر در هنگام خندیدن، سرفه کردن، عطسه زدن و یا بلند کردن جسم سنگینی، ناگهان یک قطره ادرار از شما بیرون آید،نشان می دهد شما دچار بی اختیاری ادرار در اثر فشار شده اید. این مسئله یکی از شایع‌ترین مشکلات در بین دختران جوان می باشد.
اگر  بی اختیاری ادراری، برای فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد می کند ،بدون تردید و تامل به پزشک خود مراجعه نمایید.
برای اغلب افراد،تغیرات ساده در شیوه زندگی یا درمان های پزشکی،می تواند سختی را آسان و یا باعث توقف بی اختیاری ادراری شود.

نشانه ها و نحوه تشخیص بی اختیاری ادرار

ابتدا باید نوع بی اختیاری را تشخیص داد. یکی از راه های نشان دهنده بی اختیاری ادرار ناشی از فشار این است که پزشک از شما می خواهد که بایستید و سرفه کنید.پزشک، داروهای مصرفی شما را می پرسد و برای بررسی عفونت ادرار، نمونه ادرار شما را آزمایش می کند.پزشک از شما می خواهد که در یک دفتر یادداشت کنید که چقدر مایعات می نوشید، چقدر ادرار می کنید و چند بار ناگهان ادرار از بدن شما خارج می شود.

آزمایشات تشخیصی عبارتند از : 
– سونوگرافی نشان دهنده آن است که در هنگام ادرار کردن ، سرفه کردن و یا دیگر فعالیت ها، چگونه مثانه و پیشابراه تغییر وضعیت می دهند.
– آزمایش پد نشان می دهد که چقدر ادرار در طول روز از بدن شما خارج می شود.
– آزمایش استرس مثانه کمک به بررسی بی اختیاری ناشی از فشار می کند.
– کیستومتری، فشار مثانه را اندازه گیری می کند و کمک به تشخیص بی اختیاری ادرار تحریک پذیر (اصراری) می کند.
– بررسی مشکلاتی که با روش های تصویربرداری دیگر قابل ممکن نیست، با استفاده از mri امکان پذیر می باشد.

علل بی اختیاری ادرار موقتی :

برخی غذاها، نوشیدنی ها و داروها می توانند منجر به بی اختیاری ادرار موقتی شوند. یک تغییر ساده در عادات غذایی می تواند به حل این مشکل کمک کند.

علل بی اختیاری ادرار موقتی عبارتند از :

– الکل : الکل ادرارآور است و باعث تحریک مثانه و احساس نیاز فوری به دفع ادرار می شود.

– نوشیدن مقدار زیادی مایعات به ویژه در یک مدت زمان کوتاه، میزان ادرار مثانه را افزایش می دهد.

– کافئین : کافئین (مثل چای و قهوه) یک ماده ادرارآور و محرک مثانه است که می تواند نیاز ناگهانی به ادرار کردن را ایجاد کند .

– تحریک مثانه : نوشیدنی های گازدار، شیرین کننده های مصنوعی و غذاها و نوشیدنی های که حاوی مقادیر بالای ادویه و شکر و اسید هستند، می توانند مثانه ی شما را تحریک کنند.

– داروها : داروهای قلب، داروهای فشار خون، آرام بخش ها، شل کننده های عضلانی و داروهای دیگر ممکن است مشکلاتی برای کنترل مثانه ایجاد کنند.

– عفونت دستگاه ادراری : عفونت ها می توانند مثانه را تحریک کنند و سبب شوند تا فرد نیاز فوری به دفع ادرار داشته باشد. ممکن است فرد متوجه عفونت دستگاه ادراری خود نشود و تنها علامت بی اختیاری ادراری را مشاهده کند که با مراجعه به پزشک متخصص، متوجه مشکل اصلی شده و با درمان عفونت دستگاه ادراری خود، بی اختیار ادراری را درمان کند.
سایر علائم و نشانه های عفونت دستگاه ادراری ممکن است شامل احساس سوزش در هنگام دفع ادرار و بوی بد ادرار باشد.

– یبوست : روده در نزدیکی مثانه واقع شده است. بنابراین به محض این که مدفوع فردی سفت شود و در اصطلاح به یبوست مبتلا شود، برای دفع آن نیاز به فشار بیشتری حس می کند که در نهایت به مثانه هم فشار می آید و منجر به تکرر ادرار در فرد می شود.

 

علل بی اختیاری ادرار دائمی :

– بارداری و زایمان : زنان باردار ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی و بزرگ شدن رحم، دچار بی اختیاری ادراری شوند. علاوه بر این، زایمان طبیعی می تواند عضلات کنترل کننده مثانه را ضعیف کند. همچنین اعصاب مثانه و بافت های آن را تحریک می کند و منجر به افتادگی عضلات کف لگن می شود (پرولاپس). پرولاپس عضلات کف لگن باعث فشار زیاد روی مثانه، رحم و روده کوچک می شود. تا زمانی هم که مثانه تحت فشار باشد، فرد با اختیاری ادرار مواجه می شود.

– تغییرات مثانه با افزایش سن: با افزایش سن، عضلات مثانه ضعیف می شوند و ظرفیت مثانه برای نگهداری ادرار کاهش پیدا می کند. بنابراین علایم بی اختیاری ادراری بروز می کند. اگر فرد مسن به مشکلات و بیماری های های عروقی نیز مبتلا باشد، شانس ابتلا به بی اختیاری ادراری در او بالا می رود. به همین علت به افراد سالمند توصیه می شود که حتما بیماری های عروقی خود را کنترل کنند، وزن خود را در حد طبیعی نگه دارند و از مصرف سیگار خودداری کنند. همچنین اگر فشار خون و دیابت دارند آن را کنترل کنند تا بتوانند ادرار خود را تحت کنترل داشته باشند.

– یائسگی زنان : در یائسگی، هورمون استروژن کمتری تولید می شود. هورمون استروژن کمک می کند تا دیواره مثانه و پیشابراه قوی بماند و کنترل ادرار با راحتی امکانپذیر باشد. بنابراین با ورود به سن یائسگی و کاهش تولید استروژن، این بافت ها ضعیف شده و بی اختیاری ادرار تشدید می شود.

– برداشتن رحم در زنان : مثانه و رحم در مجاورت یکدیگر قرار دارند و همدیگر را نگه می دارند. بنابراین هر گونه آسیب و یا برداشتن رحم، به مثانه نیز آسیب می زند عضلات کف لگن با برداشتن رحم دچار مشکل می شوند و فرد با بی اختیاری ادرار مواجه می شود.

– التهاب پروستات : پروستات غده ای در مردان است که با افزایش سن اغلب بزرگ می شود و با فشار آوردن به روی مثانه، منجر به بی اختیاری ادراری می شود.

– سرطان پروستات

– سرطان مثانه و سنگ مثانه : بی اختیاری، تکرر ادرار و سوزش هنگام ادرار کردن می تواند علائم و نشانه های سرطان مثانه و سنگ مثانه باشد. علائم و نشانه های دیگر آنها وجود خون در ادرار و درد لگن می باشد.

– بیماری های مغز و اعصاب : بیماری های ام اس، پارکینسون، سکته مغزی، تومور مغزی و یا آسیب نخاع می توانند در کنترل مثانه اختلال ایجاد کنند و باعث بی اختیاری ادراری شوند.

– انسداد : ایجاد تومور در هر قسمت از مجاری ادراری می تواند جریان طبیعی ادرار را مختل کرده و سبب بی اختیاری ادراری شود .

– سنگ های ادراری در مثانه منجر به رکود ادرار در فرد می شوند. سنگ های ادراری می توانند در کلیه و مثانه یا در حالب ایجاد شوند.

چه عواملی خطر ابتلا به بی اختیاری ادراری را افزایش می دهند؟

– جنسیت : زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به بی اختیاری ادراری قرار دارند. شرایطی مانند زایمان، یائسگی، بارداری و آناتومی بدن جنس مونث از جمله عوامل مستعدکننده این مشکل در زنان محسوب می شوند. اگرچه بروز مشکلات مربوط به پروستات در مردان نیز باعث بی اختیاری ادراری می شود.

– سن : با افزایش سن، عضلات دستگاه ادراری استحکام خود را از دست می دهند و فرد بیشتر مستعد ابتلا به اختیاری ادراری می شود.

– اضافه وزن : داشتن اضافه وزن و یا چاقی، روی مثانه و عضلات اطراف آن فشار وراد می کند و آنها را تضعیف می کند و باعث می شود تا ادرار هنگام سرفه یا عطسه به بیرون نشت پیدا کند.

– سیگار کشیدن

– بیماری های دیگر: بیماری های کلیوی و یا دیابت نیز خطر ابتلا به بی اختیاری ادراری را افزایش می دهند.

کنترل بی اختیاری ادرار خفیف :

– بسیاری از زنان دچار بی اختیاری ادرار خفیف می توانند با نوشیدن کم مایعات، بی اختیاری خود را کنترل کنند.
– نصف لیوان‌تان را پر کنید و از نوشیدن قهوه، چای و نوشیدنی های دارای کافئین خودداری کنید. نوشیدنی های دارای کافئین، ادرارآور می باشند.
– به طور مرتب و هر ۲ تا ۴ ساعت یک بار و یا حتی در صورتی که احساس نمی کنید که باید به دستشویی بروید، مثانه خود را خالی کنید.

 

محقق : حسن مجتهدی 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره