۲ شهریور, ۱۳۹۸

بیماری و التهابات لثه و راه های درمان آن

  • 2 سال قبل
  • 0

بیماری و التهابات لثه

بیماری و التهابات لثه و راه های درمان آن

بیماری و التهابات لثه

بیماری و التهابات لثه

بیماری و التهابات لثه :

التهابات لثه در کودکان و بزرگسالان بسیار شایع است . و مربوط به چرکی شدن و ملتهب شدن لثه است که این التهابات می تواند به مرور زمان با چرکی که دارد استخوان فک را که وظیفه ی نگه داشتن دندان در سر جای خود را دارد تهت تاثیر قرار داده و ضعیف کند . این التهاب ها به دلیل وجود و فعالیت باکتری هایی است  که در لایه ای که بر روی پلاک دندان تشکیل شده است به وجود می اید . همان لایه ای که زرد و چسبنده است و به دلیل مسواک نزدن افراد بر روی دندان های شان به وجود می اید .

اگر دندان ها به طور روزانه و دقیق مسواک زده نشود و نخ دندان کشیده نشود پلاک دندان به وجود می اید و باکتری های موجود در پلاک دندان نه تنها بر روی  دندان و لثه تاثیر بد و مخربی می گذارد بلکه علاوه بر اینها می تواند استخوانی را که دندان را در سر جای خود نگه داشته است تحلیل کند . که در این صورت دندان یا لق شده و می افتد و یا به دلیل درگیر شدن رشته های عصب دندان با ان التهاب درد شدیدی به وجود می اید  که به اجبار باید دندان کشیده شود .

البته باید گفت که شدت این بیماری در هر فرد می تواند متفاوت باشد ولی میتوان گفت که تمام افراد جامعه در طول عمر خود هر چند هم خفیف  حداقل یک بار با این بیماری روبرو شده و ان را تجربه کرده اند .

برای اینکه شما بخواهید بدانید که هرچند هم خفیف به این بیماری مبتلا هستید یا نه باید دقت داشته باشید که در هنگام مسواک زدن لثه ی شما خون ریزی می کند یا درد لثه در هنگام مسواک زدن دارید ؟ اگر این چنین است شما هم به التهاب های لثه ای مبتلا هستید.

همان طور که می دانید اگر به هر بیماری بی توجهی شود و جدی گرفته نشود آن بیماری پیشرفت کرده و خطر ناک می شود التهاب لثه نیز از این قائده پیروی می کند و اگر التهابات لثه ای جدی کرفته نشود پیشرفت کرده که به نوع پیشرفته ی التهابات لثه ای پریودنتیت گفته می شود . این بیماری به دلیل پیشرفتی که کرده است مقدار بسیار زیادی از لثه ها را که وظیفه ی محکم نگه داشتن دندان در جای خود را دارد در بر می گیرد .

اگر پریودنتیت درمان نشود می تواند قسمتی از لثه را از بین ببرد که در این موقع فضای کوچکی که بین دندان ها است باز می شود و در نتیجه دندان لق شده و می افتد و استخوان فک نیز به شدت آسیب می بیند .

پس اگر در هنگام مسواک زدن درد لثه و یا خون ریزی لثه داشتید و یا زنگ لثه در هنگام مسواک زدن تغییر کرد حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا در این نوع بیماری هرچه فرد بیمار زود تر به پزشک مراجعه کند در مان راحت تر بوده و احتمال خوب شدن لثه صد در صد است به بیماری التهابات لثه که هنوز پیشرفتی نکرده است و در ابتدای کار است جینجیویت می گویند .

علت و دلایل بیماری و التهابات لثه :

لثه در لایه های زیرین تر از انچه که ما میبینیم به دندان ها متصل شده است به همین دلیل فضا ها یی خالی در بین دندان و لثه ایجاد می شود که به ان اسکولوس می گویند که  با قرار گرفتن تکه های کوچک غذا در این فضا ها لثه ملتهب شده و بیماری به وجود می اید .

پلاک یک لایه ی نازک از باکتری است که اقلب بر روی دندان تشکیل می شود که اگر فرد مسواک بزند این پلاک از بین می رود ولی اگر مسواک زده نشود این لایه ی جرم تشکیل شده از باکتری بسیار ضخیم شده که به این نوع پلاک ها تارتار می گویند . واگر تارتار ها در پایین تر از قسمت خط لثه تشکیل شود باعث بروز التهاب لثه می شود .

عواملی که باعث بروز و یا تشدید التهابات لثه می شود :

۱ . سیگار کشیدن

۲ . جویدن تنباکو

۳ . دیابت

۴ . مصرف بعضی از دارو ها

۵ . کجی و بی نظمی دندانها

۶ . بارداری

۷ . عوامل ژنتیکی

۸ . اختلالات در سیستم ایمنی

علائم بیماری لثه :

۱ . تورم و قرمزی لثه

۲ . خونریزی بی دلیل لثه

۳ . احساس درد به هنگام جویدن غذا

۴ . بد بویی دهان

۵ . حساس شدن دندان ها به سرما و گرما

۶ . لق شدن بی مورد و ناگهانی دندان ها

۷ . عقب نشینی لثه و نمایان شدن ریشه ی دندان ها

 راه های درمان التهاب های لثه :

بیماری لثه به ۲ دسته پیشرفته و ابتدایی تقسیم بندی می شود که در مورد التهابات ابتدایی روش درمان جرم گیری عمق ریشه دندان است که صد در صد باعث بهبود می شود.

روش در مان در التهابات پیش رفته به دلیل چرکی شدن . لثه باید جراحی شود.

بیماری و التهابات لثه

منبع : لینک

بیماری و التهابات لثه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره