۲۰ آذر, ۱۳۹۷

بیماری اوتیسم چیست؟ بیشتر بدانیم!

 • 11 ماه قبل
 • 0

بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم چیست؟

بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم 
بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم 

 

اوتیسم نام نوعی از بیماری است که در ان فرد بیشتر درون خود بسر می برد یعنی ارتباط فرد بیمار با دیگران بسیار ضعیف است به طوری که فرد بیمار رفتار های ارتباطی بسیار ضعیف و غیر طبیعی دارد.

علایم این بیماری بیشتر تا قبل از ۳ سالگی در فرد بیمار بروز میکند و پزشکان و صاحب نظران هنوز موفق به پیدا کردن  دلیل و علت اصلی این بیماری نشده اند و دلیل این بیماری همچنان ناشناخته باقی مانده است.

اوتیسم نام لاتین این بیماری است که به زبان انگلیسی autism نوشته می شود. ولی این بیماری در ایران در خود ماندگی نامیده می شود. و دلیل این نامگذاری گوشه گیر بودن و ناتوانی فرد در برقرار کردن ارتباط با دیگران است.

این بیماری فقط بر روی تعاملات اجتماعی و بر قراری رابطه با دیگران تاثیر می گذارد و  شایان ذکر است که بدانید این بیماری در پسران شایع تر از دختران است و پسران بیشتر با این بیماری درگیر هستند.

سطح زندگی از لحاظ در امد  و از لحاظ اجتماعی یا سطح سواد پدر و مادر و این گونه دلایل به هیچ عنوان در بروز این بیماری سهمی ندارد.

افراد مبتلا به اوتیسم در برقراری رابطه با دیگران یا تعامل فکری و حتی تعامل جسمی مشکل دارند به صورتی که فرد بیمار حتی در برقراری رابطه با کودکان هم سن و سال خود نیز مشکل دارد . به طور مثال فرد بیمار حتی برای بازی کردن با افراد هم سن و سال خود به صورت جدی مشکل دارد و در نتیجه این افراد در زندگی خود دچار مشکل می شوند و همیشه گوشه گیر میشوند چون در برقراری ارتباط با دنیای بیرون به طور کامل ناتوان هستند.

ناگفته نماند که این بیماری از نظر پیشرفتگی و شدت در تمام افراد به یک مقدار نیست به گونه ای که این بیماری در افراد مختلف پیشرفتگی و رشد مختلفی دارد.

در افرادی که با این بیماری درگیر هستند بعضی اوقات می توان پرخاشگری و یا حتی اسیب  رساندن به خود را مشاهده کرد. همچنین در این افراد دلبستگی به اشیا و حرکات تکراری مانند دست زدن مداوم و یا تکان دادن پا و یا پریدن را می توان دید . از دیگر مشخصات این بیماری پاسخ های غیر معمول به سوالات را نیز می توان نام برد.

پس همان طور که شایان ذکر است این بیماری در کل و به صورت خلاصه نوعی اختلالات رفتاری و عصبی است.

و اما ناگوار ترین و ناراحت کننده ترین چیزی که در مورد این بیماری میتوان گفت امار رسمی سازمان جهانی بهداشت در مورد آن است که اینگونه بیان می کند در سال ۱۹۵۷ از هر ۵ هزار نفر تنها ۱ نفر به  اوتیسم مبتلا بود امادر سال ۲۰۰۴ این میزان به ۱ در هر ۱۶۶ نفر رسید و متاسفانه در سال ۲۰۱۴ از هر ۴۲ کودک به دنیا امده  ۱ کودک به این بیماری مبتلا است و این امار تنها بیانگر رشد بسیار سریع این بیماری است.

 

بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم

 

 

نشانه ها و علایم کودک مبتلا به بیماری اوتیسم چیست؟؟؟

مهمترین و مشخص ترین نشانه ها و علا یم کودکان مبتلا به اوتیسم در کل به ۱۰ دسته تقسیم می شود که این ۱۰ مورد عبارت اند از:

 1. کودکان مبتلا به اوتیسم اختلال در تکلم دارند. به طوری که کودکان مبتلا به اوتیسم در بیان کلمات دچار تاخیر زیادی هستند به طور مثال اگر کودک سالم در یک و نیم سالگی می تواند تک کلمه بیان کند و در دو تا دو و نیم سالگی میتواند دو سه کلمه ای حرف بزند کودک مبتلا به اوتیسم چنین سرعتی در تکلم ندارد و برای بیان کلمات به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.
 2. ارتباط کودک مبتلا به اوتیسم یک طرفه است. امکان دارد که کودک اوتیسمی محتوای کلامش با سن و سالش متناسب نباشد و یا بدون توجه به صحبت دیگران فقط در مورد علایق و خواسته های خود صحبت کند. و در کل این کودکان به علایق و خواسته های دیگران اهمیتی نمی دهند و این کودکان به لبخند و خستگی دیگران توجهی ندارند و به همین دلیل ارتباط کاملا یک طرفه ای دارند.
 3. کودکان اتیسمی من نمی گویند. کودکان طبیعی زمانی که معنی من را درک می کنند دیگر از نام خود برای خواسته هایشان استفاده نمی کنند ولی کودکان اتیسمی درکی از من ندارند و برای بیان خواسته هایشان فقط و فقط از نامشان استفاده می کنند.
 4. واژه سازی کودکان اوتیسمی غیر طبیعی است. کودکان اوتیسمی برای خود واژه سازی می کنند بطور مثال یک کودک مبتلا به اوتیسم ممکن است برای همیشه به بنتن بگوید بتی و یا به باب اسفنجی برای همیشه می گویند بابی و این موضوع برای همیشه در ذهنشان تا پایان عمر اینگونه می ماند.
 5. کودک مبتلا به اوتیسم ساعت ها با یک وسیله سرگرم می شود. کودکان طبیعی مدت توجه کوتاهی دارند مثلا ممکن است با یک اسباب بازی فقط ۱۰ دقیقه سرگرم بشوند اما یک کودک مبتلا به اوتیسم با یک اسباب بازی ساعت ها ی زیادی سرگرم می شود.
 6. کودک مبتلا به اوتیسم محو وسایل می شود {مخصوصا وسایل چرخنده}. این کودکان به وسایلی که می چرخد بسیار علاقه مند هستند و ممکن است که ساعت ها با نگاه کردن به انها سر گرم شوند.
 7. کودکان اوتیسمی مثل کودکان دیگر بازی نمی کنند.
 8. کودکان مبتلا به اوتیسم ارتباط چشمی ندارند.
 9. کودکان مبتلا به اوتیسم نبوغ خاصی در بعضی مثایل دارند.
 10. کودکان مبتلا به اوتیسم توان همزاد پنداری دارند.

بیماری اوتیسم

 

درمان بیماری اوتیسم

روش درمان اوتیسم

درمان در بیماری اوتیسم به ۲ دسته تقسیم می شود که عبارت اند از:

۱٫درمان دارویی.

۲٫درمانهای رفتاری

دارو در این بیماری زیاد موثر نیست و فقط باعث کاهش بعضی از ناهنجاری های رفتاری می شود.

این بیماری به گونه ای است که درمان های رفتاری بسیار بهتر از دارو پاسخ می دهد و باعث بهبود فرد بیمار می شود.

درمان های رفتاری عبارت اند از: هنر درمانی که در این روش به شدت به کودک مبتلا در بیان نیاز های خود به صورت غیر کلامی کمک می شود.

موسیقی درمانی : در این روش به کودک مبتلا بسیار کمک می شود که گوش دادن را فرا بگیرد.

درمان با رژیم غذایی : تحقیقات نشان داده است که حذف کازیین از رژیم غذایی بیمار تغییرات زیاد و چشم گیری را در مورد برقراری ارتباط چشمی بیمار و همچنین مهارت های تکلمی بیمار ایجاد کرده است.

علل ایجاد اوتیسم

بیماری اوتیسم به دلیل وجود ناهنجاری های زیادی مانند اختلالات عصبی . محیطی . ژنتیکی و ایمونولوژیکی به وجود می اید. که شایان ذکر است که مهمترین این عوامل عامل ژنتیکی است.

به امید کمتر شدن و حتی ریشه کن شدن این بیماری و کشف دارو و یا روشی برای درمان این آن

منبع : لینک

 

بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم , بیماری اوتیسم

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره