۲۷ خرداد, ۱۳۹۸

بیماری آلزایمر چگونه بیماری است ؟

 • 1 سال قبل
 • 0

بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر چگونه بیماری است ؟

بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر , بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر , بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر , بیماری آلزایمر

 

آلزایمر نوعی بیماری و اختلال مغزی است که در ان سلولهای مغزی به آرامی و به تدریج تخریب میشوند و فرد مبتلا را به فرا مو شی دچار می کند . به طوری که فرد مبتلا قادر به یاد آوری هیچ خاطره ای نمی باشد و حتی نمی تواند اتفاقات جدیدی که در پیرامونش رخ میدهد را به خاطر بسپارد . مثلا در بعضی موارد فرد بیمار حتی ازدواج خود را به یاد نمی آورد و آدرس خانه ی خود را فراموشی کند .

این بیماری از نظر  سطح و مقدار پیشرفتگی در سطوح مختلف وجود دارد .

بیماری آلزایمر جدیداً گسترش یافته و افراد زیادی را مبتلا کرده است . مخصوصا در کشور عزیز ما ایران نیز افراد سالمند زیادی هستند که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند .

عوامل موثر در ایجاد بیماری آلزایمر

 1. مهمترین دلیل سن و سال است . به طوری که درصد مبتلا شدن به این بیماری در سنین مختلف ۱ درصد است ولی این عدد در ۶۵ سالگی به ۵درصد افزایش میابد و جالب این است که به عزای هر ۵ سال که از ۶۵ سالگی میگذرد این ۵ درصد دو برابر می شود .
 2. عامل دوم در مبتلا شدن به این بیماری عوامل ژنتیکی و ارث است . به طوری که ۴۰ در صد از مبتلایان به آلزایمر فقط به دلیل عوامل ژنتیکی این بیماری به آنها ارث رسیده است .
 3. سومین امل در مبتلا شدن به این بیماری ضربه و آسیبهایی است که در طول زندگی به سر و جمجمه وارد می شود .
 4. رژیم غذایی چهارمین دلیل مهم برای مبتلا شدن به این بیماری است به طوری که کسانی که در رژیم غذایی شان سطح کالری و چربی بالا است احتمال مبتلا شدن به این بیماری در آنها بسیار بیشتر است .
 5. پنجمین دلیلی که احتمال مبتلا شدن به این بیماری را زیاد میکند یک دلیل نیست بلکه مجموعه ای از دلایل است که فرد را مستعد به دریافت این بیماری میکند و این عوامل عبارت اند از دیابت . داشتن وزن بالا . عدم تحرک . افزایش فشار خون . افزایش کلسترول .

بیماری آلزایمر از نظر پیشرفتگی به ۳ مرحله تقسیم می شود 

 1. مرحله ی اول :در این مرحله اختلال در حافظه و فراموش کردن بعضی از موارد در فرد مبتلا آرام آرام نمایان می شود . در این مرحله فرد مبتلا میتواند کارهای روزمره ی خود را انجام دهد ولی از پس امور اجتماعی دشواری مانند انجام کارهای بانکی بر نمی آید .
 2. مرحله ی دوم :در این مرحله بیماری پیشرفت کرده و فرد بیمار دچار علائم روانی و رفتاری مانند افسردگی اضطراب ترس بی قراری و بی خوابی می شود . در این مرحله از بیماری فرد مبتلا قدرت تشخیص زمانی و مکانی خود را از دست می دهد و حتی فرد بیمار در نوع گویش خود دچار مشکل می شود . در این مرحله فرد مبتلا قادر است مراقبت های شخصی خود را انجام دهد .
 3. مرحله ی سوم :در این مرحله بیماری تا جا یی پیشرفت کرده است که فرد مبتلا حتی اسم و فامیل خود را هم فراموش میکند و قدرت تکلم و حرف زدنش را از دست میدهد و تمام عضلات بدنش سفت می شود و فرد بیمار در این مرحله حتی قادر به بلعیدن غذا نمی باشد و از بستر نیز نمیتواند برخیزد . فرد بیمار در این مرحله کم کم زخم بستر گرفته و حتی کنترل ادرار و مدفوع خود را نیز از دست می دهد .

 

بیماری آلزایمر , بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر , بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر , بیماری آلزایمر

 

راههای پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری آلزایمر

با زیاد شدن این بیماری در کشور عزیزمان و مخصوصا سن مبتلا شدن به این بیماری که اغلب در سنین بالا و در هنگام از کار افتادگی رخ می دهد طبیعی است که مردم از این بیماری ترسیده و هر کاری برای مبتلا نشدن به این بیماری انجام دهند . اما باید بدانید که نیاز به انجام هر کاری برای مبتلا نشدن به این بیماری نیست ما در اینجا تنها چند روش ساده را برای شما بازگو کرده تا شما با انجام این چند روش هیچگاه به بیماری آلزایمر دچار نشوید .

 1. ورزش متداول : شما با ورزش کردن تنها چند دقیقه در روز ولی به طور مستمر و همیشگی می توانید در صد ابتلا به این بیماری را در خود به صورت قابل توجه ای کاهش دهید .
 2. مشارکت در فعالیت های اجتماعی : همان طور که میدانید انسان موجودی اجتماعی است و مغز ما نیز در اجتماع و در مشارکت با دوستانمان بهتر رشد کرده و کار می کند پس با قرار دادن خود در اجتماع و شرکت کردن در فعالیت های اجتماعی از مبتلا شدن به آلزایمر جلو گیری کنیم و از مغز مان نیز در مقابل اختلالات روانی نیز محافظت کنیم .
 3. داشتن رژیم غذایی سالم : در بیماری آلزایمر به خاطر مقاومتی که مغز در مقابل انسولین از خود نشان می دهد باعث التهابات و اسیب رساندن به نورون ها ی مغز و مهار ارتباط بین سلولهای مغز می شود که با تنظیم عادات غذایی می شود به کاهش این التهابات و به جلوگیری از آلزایمر کمک کرد .
 4. انجام تحریکات ذهنی برای جلو گیری از ابتلا به آلزایمر . کسانی که در طول عمر خود همیشه در حال یادگیری و به چالش گذاشتن مغز خود هستند دیر تر به بیماری آلزایمر و اختلالات روانی دیگر دچار می شوند . در اصل می توان در مورد مغز چنین گفت که یا از ان کار بکش یا ان را از دست بده .
 5. کیفیت در خواب : خوب خوابیدن برای تمام اندامهای بدن انسان به ویژه مغز بسیار مهم است . در جدید ترین تحقیقاتی که پزشکان در مورد آلزایمر انجام داده اند این گونه به دست آمده است که بی خوابی و بی نظمی در خواب یکی از مهمترین عوامل ابتلا به آلزایمر است .
 6. مدیریت استرس : استرس و اضطراب های مداوم و همیشگی میتواند اثر بسیار بدی بر روی مغز انسان داشته باشد که بسیاری از این آسیبها منجر به آلزایمر می شود .

منبع : لینک

 

 

بیماری آلزایمر , بیماری آلزایمر

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره