۲ شهریور, ۱۳۹۸

بیماری آب مروارید چیست و راه های درمان این بیماری چشمی

 • 2 سال قبل
 • 0

بیماری آب مروارید

بیماری آب مروارید چیست و راه های درمان آن

بیماری آب مروارید

بیماری آب مروارید

خلاصه

بیماری آب مروارید

آب مروارید در وقع به حالتی از چشم گفته میشود که در آن هاله ای از لنزی کدر در مقابل چشم قرار میگیرد و فرد را در هنگام نگاه کردن دچار مشکل می کند. برای افرادی که دچار بیماری آب مروارید هستند، نگاه کردنشان همانند این است که از درون خانه به منظره مه آلود نگاه می کنند. آب مروارید می تواند خواندن، راندن یک ماشین (به ویژه در شب) را دشوارتر کند و یا حتی در مواردی فرد به درستی قادر نیست تا حالات چهره دیگر افراد را ببیند و تشخیص دهد.

در اکثر مواقه بیماری آب مروارید بسیار آهسته رشد می کند و به دید شما آسیبی نمیرساند ولی بای بدانید که در اثر گذشت زمان دید شما را کامل می گیرد و حتی گاهی منجر به نابینایی می گردد.

شما در اوایل ابتلا به این بیماری می توانید با استفاده از عینکهای آفتابی قوی با آن مقابله نمایید. اما چنانچه این بیماری بینایی شما را مختل کند، شما به ناچار باید حتما به عمل جراحی روی بیاورید. عمل جراحی آب مروارید یه عمل مطمئن و موثر است.

علائم بیماری آب مروارید

بیماری آب مروارید

علائم و نشانه های آب مروارید عبارتند از:

 • ابری شدن و یا تاری دید
 • افزایش دشواری دید در شب
 • حساسیت به نور و تابش نور
 • نیاز به نور روشن برای خواندن و فعالیت های دیگر
 • دیدن “هاله” در اطراف چراغ
 • تغییرات مکرر در عینک یا لنزهای تماسی
 • محو شدن یا زرد شدن رنگ
 • دو بینی

در ابتدای ابتلا به این بیماری ممکن است شما به کلی متوجه این بیماری نشوید چرا که تنها بخش بسیار کوچکی از لنز چشم را تحت تاثیر قرار می دهد و هیچ مشکلی در بینایی ایجاد نمی کند. و فرد ممکن است از ابتلا به این بیماری کاملا بی خبر باشد. به مرور زمان این لکه و آب مروارید در چشم بزرگتر می شود و لنز چشمی را مه آلود می کند و به نور اجازه نمی دهد تا به طور صحیح در چشم بازتاب داشته باشد و آن را تحریف می کند.

چه زمانی باید برای بیماری آب مروارید به پزشک مراجعه نمود؟

بیماری آب مروارید

درست زمانی که تغییراتی را در دید خود احساس کردید؛ مانند دوبینی و یا سر دردهای شدید و غیره به سرعت به پزشک خود مراجعه نمایید.

علل ایجاد بیماری آب مروارید

بیماری آب مروارید

اکثراً آب مروارید هنگامی ایجاد می شود که پیری یا آسیبی به بافت چشم که لنز چشم شما را تشکیل می دهد، برسد.

البته مطالعات نشان می دهند که اختلالات ژنتیکی و یا بهداشت نیز در ایجاد آب مروارید بسیار مهم هستند. آب مروارید همچنین می تواند به علت سایر شرایط چشمی مانند، جراحی چشم در گذشته یا شرایط پزشکی مانند دیابت باشد. استفاده طولانی مدت داروهای استروئید نیز می تواند منجر به ایجاد آب مروارید شود.

چگونه آب مروارید شکل می گیرد

بیماری آب مروارید

لنزهای چشمی، که در آن آب مروارید تشکیل می شود، در پشت قسمت رنگی چشم شما قرار دارد (عنبیه). لنز نور را می گیرد که به چشم شما می رساند و تصاویر واضح و روشن بر روی شبکیه تولید می کند – غشای حساس به نور در چشم مانند یک فیلم در یک دوربین عمل می کنند.

به مرور زمان و افزایش سن، لنزهای چشمی ضعیف تر، زخیم تر و کدرتر می شوند. بیماری های مربوط به سن و دیگر بیماری ها باعث ایجاد بافتی در داخل لنز می شوند و موجب مه آلودگی و کاهش دید می گردند.

همانطور که آب مروارید به رشد و تکثیر خود ادامه می دهد، حالت مه آلودگی در دید متراکم تر می شود و بخش بزرگی از لنز را شامل می شود. آب مروارید مانع عبور نور از طریق لنزهای چشمی می شود و نور را از رسیدن به شبکیه چشمی شما منحرف می سازد. در نتیجه، بینایی شما کم می شود.

آب مروارید معمولا در هر دو چشم، اما نه به طور مساوی اتفاق می افتد. آب مروارید در یک چشم ممکن است پیشرفته تر از دیگری باشد، و باعث ایجاد اختلاف بین دید در دو چشم شود.

انواع آب مروارید

بیماری آب مروارید

آب مروارید که بر مرکز لنز تأثیر می گذارد (آب مروارید هسته ای). یک آب مروارید هسته ای ممکن است در ابتدا باعث کاهش موقت دید شما در خواندن شود. اما با گذشت زمان، لنز چشمی به تدریج زرد تر می شود و بینایی شما کمتر شود.

همانطور که آب مروارید به آرامی پیشرفت می کند، لنز ممکن است حتی قهوه ای شود. زرد یا قهوه ای شدن شدید لنز می تواند منجر به مشکل تشخیص بین سایه های رنگ شود.

آب مروارید که بر لبه های لنز اثر می گذارد (آب مروارید کورتکس). آب مروارید کورتکس بیشتر در افراد با پوست روشن اتفاق می افتد، (غوطه وری شکل و یا رگه ها در لبه بیرونی قشر لنز). همانطور که به آرامی پیشرفت می کند، رگه ها به مرکز می روند و با عبور نور از مرکز لنز تداخل ایجاد می کنند.

آب مروارید که بر پشت لنز تاثیر می گذارد (آب مروارید زیر کپسول شبکیه). آب مروارید زیر کپسول شبکیه به عنوان یک ناحیه کوچک و مات، که معمولا در نزدیکی پشت لنز، درست در مسیر نور ایجاد می شود، شروع می شود. آب مروارید زیر کپسول شبکیه اغلب با خواندن تداخل می کند، بینایی شما را در نور روشن دچار اختلال می کند و موجب بروز نور در اطراف لامپ در شب می شود. این نوع آب مروارید سریعتر از انواع دیگر انجام می شود.

آب مروارید که با آن متولد شده اید (آب مروارید مادرزادی). بعضی از مردم با آب مروارید متولد می شوند و یا در طول دوران کودکی رشد می کنند. این آب مروارید ممکن است ژنتیکی باشد یا همراه با عفونت داخل رحمی یا تروما باشد.

این آب مروارید همچنین ممکن است به علت شرایط خاصی مانند دیستروفی میوتونی، گالاکتوزمی، نوروفیبروماتوز نوع ۲ یا سرخچه باشد. آب مروارید مادرزادی همیشه روی دید تاثیر نمی گذارد، تنها در صورتیکه سریعا تشخیص داده شود و به آن رسیدگی شود.

عواملی که خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش می دهد عبارتند از:

بیماری آب مروارید

 • افزایش سن
 • دیابت
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید بیش از حد
 • سیگار کشیدن
 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • آسیب قبلی یا التهاب
 • جراحی قبلی چشم
 • استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید
 • مصرف بیش از حد الکل

راه های جلوگیری از ابتلا به آب مروارید و درمان آب مروارید

بیماری آب مروارید

هیچ مطالعاتی ثابت نکرده است که چگونه برای جلوگیری از آب مروارید و یا کند شدن پیشرفت آب مروارید می توان عمل کرد. اما پزشکان بر این عقیده اند که ممکن است چند راهکار مفید وجودداشته باشد، از جمله:

 

به طور منظم به چشم پزشک مراجعه نمایید. معاینه چشم می تواند در تشخیص آب مروارید و دیگر مشکلات چشم در مراحل اولیه آنها کمک کند. از پزشک خود بپرسید که چگونه باید یک معاینه چشم داشته باشید.

ترک سیگار. از دکتر خود برای پیشنهادات در مورد چگونگی ترک سیگار بپرسید. داروها، مشاوره و سایر استراتژی ها برای کمک به شما در دسترس هستند.

سایر مشکلات بهداشتی را مدیریت کنید. اگر دچار دیابت یا سایر شرایط پزشکی هستید که خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش می دهد، برنامه درمان خود را دنبال کنید.

یک رژیم غذایی سالم که شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات می شود، انتخاب کنید. افزودن انواع میوه ها و سبزی های رنگارنگ به رژیم غذایی شما، تضمین می کند که شما مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد مغذی را دریافت می کنید. میوه ها و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان های زیادی هستند که به حفظ سلامت چشم کمک می کنند.

مطالعات نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها به شکل قرص می توانند از آب مروارید جلوگیری کنند. اما مطالعات کلی اخیر نشان داد که یک رژیم غذایی سالم با ویتامین و مواد معدنی با کاهش خطر ابتلا به آب مروارید ارتباط دارد. میوه ها و سبزیجات دارای بسیاری از مزایای اثبات شده بهداشتی هستند و راهی مطمئن برای افزایش مقدار مواد معدنی و ویتامین در رژیم غذایی شما هستند.

عینک آفتابی تا حدی به کاهش ابتلا به آب مروارید کمک می کند. عینک های آفتابی که نور ماوراء بنفش B (UVB) را مانع می شوند، استفاده کنید.

کاهش مصرف الکل. مصرف الکل بیش از حد می تواند خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد.

بیماری آب مروارید

منبع : لینک

بیماری آب مروارید

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره