۲۶ خرداد, ۱۳۹۸

بوی بد دهان و۹ روش برای خلاص شدن از آن

  • 2 سال قبل
  • 0

بوی بد دهان
۹ روش برای خلاص شدن از بوی بد دهان - شاد و سالم - shadosalem.com

 

۹روش برای خلاص شدن از بوی بد دهان

این راه حل های ساده را امتحان کنید تا همیشه دهانتان تازه و خوشبو بماند:

۱. مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید

پلاک ها و مواد چسبنده روی دندان، شرایط لازم برای رشد باکتری هایی را فراهم می آورند که موجب بدبو شدن دهان می شوند. همچنین غذاهای به دام افتاده بین دندان ها نیز باعث بروز چنین مشکلی خواهند شد.
حداقل دو بار در روز، مسواک بزنید و یک بار از نخ دندان استفاده کنید.
اگر دوست دارید دهانی خوشبو و دندان هایی سالم داشته باشید، توصیه ی بالا را انجام دهید.
هر چند زیاد مسواک زدن باعث آسیب به دندان ها خواهد شد و در نهایت چیزی جز دندان های آسیب پذیر عایدتان نمی شود!

۲. از دهانشویه استفاده کنید.

استفاده از دهانشویه علاوه بر خوشبو کردن تنفس، باعث از بین رفتن باکتری ها و محافظت بیشتر دندان ها و لثه می گردد. از دهانشویه ای استفاده کنید که علاوه بر ضدعفونی، ویژگی خوشبو کردن دهان را نیز داشته باشد و میکروب هایی که باعث بروز این مشکل شده اند را پاکسازی نماید. روزانه دهان را با دهانشویه ، شستشو دهید و از شر بوی بد دهان خلاص شوید!
همچنین میتوان پس از صرف غذا، دهان را با آب معمولی شست تا ذرات غذایی که بین دندان ها گیر کرده اند از دهان خارج شوند.

۳. زبانتان را با مسواک بشویید.

پوشش طبیعی روی زبان، میزبان خوبی برای باکتری های ناخوانده و بدبو هستند. برای خلاص شدن از آنها، زبان را به آرامی مسواک بزنید. همچنین می توانید از یک برس مخصوص و کوچک برای این کار استفاده کنید. آنها طوری طراحی شده اند که با اعمال فشار روی سطح زبان ، باعث پاکسازی باکتری ها، باقی مانده های مواد غذایی و سلول های مرده می شود.

۴. پرهیز از مصرف غذاهایی که دهان شما را بدبو می کنند.

پیاز و سیر، دو ماده ی غذایی اصلی در بدبو کردن دهان می باشند. حتی پس از خوردن آنها، مسواک زدن کمکی به رفع بوی بد دهان نمی کند. سخنگوی انجمن دندان پزشکی آمریکا می گوید:” مواد تشکیل دهنده ی بوی بد در این دو ماده ی غذایی ، راه خود را به جریان خون رسانده و سپس به سمت ریه ها حرکت می کنند.”
بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل چیست؟قبل از رفتن به سر کار یا ملاقات با دوستان، حتی الامکان از خوردن آنها پرهیز نمایید؟!

۵. سیگار را ترک کنید.

سیگار کشیدن ، علاوه بر ایجاد سرطان ، می تواند به لثه ها نیز آسیب برساند، دندان ها را لکه دار کند و باعث بوی بد دهان گردد.
برای ترک سیگار می توانید به پزشک مراجعه کرده و با استفاده از برنامه های ترک سیگار یا داروهای تجویزی ، برای همیشه سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

۶. پس از صرف غذا، آدامس بدون شکر بجویید.

شکر، ماده ی مورد علاقه ی باکتری هاست که با استفاده از آن، تولید اسید می کنند و این می تواند آسیب جدی به دندان های شما وارد کند و باعث بدبو شدن دهان شود. بنابراین پس از صرف غذا، از آدامس های بدون شکر استفاده کنید.
آدامس سبب تحریک ترشح بزاق که مکانیسم دفاع طبیعی دهان در برابر اسیدهای پلاک ، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان است ، می شود.

۷. مراقبت از لثه ها را فراموش نکنید.

بیماری لثه باعث به وجود آمدن بوی بد در دهان می شود. در این بیماری ، باکتری ها در پایه ی دندان تجمع پیدا کرده و بوی نامطبوعی را ایجاد می کنند.
اگر دچار بیماری لثه هستید، دندانپزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که به یک پریودنت که متخصص در درمان این مشکل است مراجعه کنید.

۸. دهان خود را مرطوب نگه دارید.

اگر به اندازه ی کافی در دهان بزاق ترشح نشود، دندان ها کم کم می پوسند و دهان بدبو می شود.اگر دهان شما خشک است، روزانه مقدار زیادی آب بنوشید.
جویدن آدامس بدون شکر و خوردن آبنبات های بدون قند میتواند بسیار مثمر ثمر باشد. همچنین سعی کنید با استفاده از یک دستگاه بخور، هوای داخل منزل را مرطوب نگه دارید.

۹.به پزشک مراجعه کنید.

اگر با وجود تمام تلاش ها برای رفع بوی بد دهان، هنوز نتیجه نگرفته اید، حتما به پزشک مراجعه نمایید.

محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره