۲۶ خرداد, ۱۳۹۸

بارداری و نشانه های بارداری

  • 2 سال قبل
  • 0
بارداری

بارداری

آغاز بارداری

بعضی از علائم بارداری ممکن است در حواشی دوران عادت ماهانه اتفاق بیافتد – یا یک هفته یا دو هفته بعد از این دوره. در ۶۰ درصد خانم ها علائم بارداری در حدود ۶ هفته طول می کشد، و به ندرت در ۹۰ درصد آن ها این علائم تا ۸ هفته به طول می انجامد.

در صورتیکه چرخه عادت ماهانه خودتان را دنبال نکرده اید و اطلاعات دقیقی از زمان چرخه بعدی خود ندارید، باید بدانید که چرخه از یک ماه تا ماه بعدی بسیار متفاوت است، به طوری که شاید یک هفته با یکدیگر تفاوت داشته باشند. اما در صورتیکه شما برخی از علائم اولیه بارداری را بیشتر احساس کنید، با خود اینگونه می اندیشید که چرا هنوز عادت ماهانه نشده اید. در این صورت است که شما باید به باردار بودن خود کمی شک کنید.

در گام بعدی به فکر دادن تست بارداری باشید. در ابتدا از تست های بارداری خانگی استفاده نمایید و سپس به نزدیکترین مرکز بهداشت برای تست بارداری از طریق آزمایش خون مراجعه نمایید.

نگرانی های غذایی در دوران بارداری

اگر شما به تازگی باردار شده اید، نسبت به بو و رایحه های مختلف ممکن است عکس العمل هایی از خود نشان بدهید. برای مثال؛ ممکن است با استشمام بوی ساندویچ های بازاری حالت تهوع شدید به شما دست دهد و دچار رفلکس معده شوید. البته گاهی این موارد ، ممکن است یک عارضه جانبی از میزان استروژن موجود در سیستم بدن شما باشد.

حتی گاهی ممکن است شما متوجه شوید که غذاهایی که شما در گذشته از مصرف آن ها به شدت لذت میبردید، دیگر برای شما لذت بخش نیستند و با دیدن و بوییدن آن ها حالت تهوع به شما دست می دهد.

تغییر در خلق و خو در دوران بارداری

شایع است که تغییرات خلقی در دوران بارداری، بخشی از تغییرات هورمونی است که بر انتقال دهنده های عصبی اثر می گذارد (پیام های شیمی در مغز). هر مادری در این دوران رفتار متفاوتی از خود نشان می دهد. برخی از مادران شدیدا احساساتی می شوند، در حالی که برخی دیگر احساس افسردگی و اضطراب می کنند.

توجه: در صورتیکه احساس ناراحتی یا ناامیدی کنید یا نتوانید مسئولیت های روزانه خود را برطرف کنید، یا مدام به فکر آسیب رساندن به خود باشید، حتما باید به یک روانشناس مراجعه کنید.(به این مسئله بی تفاوت نباشید.)

نفخ شکم

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری ممکن است احساس را در شما افزایش دهد، شبیه احساساتی که بعضی از زنان قبل از آن دوره هم به آن دچار می شوند. شاید به این دلیل که لباسهایتان در ناحیه کمر تنگتر از گذشته شده است، حتی در اوایل زمانی که رحم هنوز کوچک است.

تکرر ادرار

بلافاصله پس از اینکه باردار شوید، تغییرات هورمونی زنجیره ای از اتفاقات را برای شما به ارمغان می آورد. برای مثال میزان گردش خون در کلیه ها را افزایش می دهد. این باعث می شود که مثانه شما سریع تر پر شود بنابراین شما نسبت به گذشته از دستشویی بیشتر استفاده می کنید.

تکرر ادرار با پیشرفت بارداری ادامه می یابد – یا تشدید می شود. حجم خون شما در طول بارداری به طور چشمگیری افزایش می یابد، که منجر به تولید ادارار بیشتر و تجمع آن در مثانه می شود. فرزند شما با افزایش رشد در رحم، سبب فشار آوردن به مثانه شما می شود.

خستگی

به طور ناگهانی خسته می شوید؟ خب، دلیل خسته شدن در اوایل برداری به درستی مشخص نیست، اما احتمال دارد که سطح هورمون پروژسترون در حال افزایش باشد و باعث خواب آلودگی شما شود. البته، تکرر ادرار در طول شب نیز می تواند دلیل دیگری بر کسلی خانم باردار در طول روز باشد.

شما باید بعد از سه ماهه دوم بارداری خود احساس انرژی بیشتری کنید، اگر چه با پیشرفت بارداری وزن خانم باردار هم بیشتر شده و احساس خستگی دوباره باز می گردد و در هنگام خواب دچار مشکلاتی می شود.

وضعیت سینه ها در دوران بارداری

یک علامت معمول بارداری حساس شدن، درد و تورم ناشی از افزایش سطح هورمون ها در سینه ها است. پس از سه ماهه اول، ناراحتی شما باید به طور قابل ملاحظه ای کاهش یابد، زیرا تغییرات هورمونی در بدن شما تنظیم می شوند.

خونریزی خفیف یا لکه بینی

آخرین چیزی که در هنگام بارداری میخواهید ببینید، هر نوع خونریزی موضعی یا واژینال است. اما در صورتیکه نزدیک به زمان قاعدگی تان به این مشکل دچار شدید به یاد داشته باشید که گاهی این خونریزی خفیف به دلیل تخمک گذاری در داخل رحم اتفاق می افتد.

نکته: حدود  خانم ۱ درهر ۴ خانم در سه ماهه اول، لکه بینی یا خونریزی ناگهانی را تجربه می کنند. این موضوع اغلب نگران کننده نیست، اما گاهی نشانه ای از سقط جنین یا حاملگی خارج رحم است. اگر خونریزی شما شدید باشد یا همراه با درد یا سرگیجه باشد، یا اگر به طور کلی نگران هستید، با پزشک یا ماما تماس بگیرید.

در صورتیکه دمای بدن شما بالا برود و در حدود بیشتر از ۲ هفته این وضعیت ادامه پیدا کند به حتم شما باردار هستید.

تست های حاملگی خانگی معمولا همیشه پاسخی درستی به شما نمیدهند، مگر آنکه یک هفته پس از زمانی که عادت ماهانه شما به تعویق افتاده باشد، آن را مصرف کنید. در غیر این صورت با نتیجه منفی روبرو می شوید، لطفا پس از یک هفته دوباره امتحان کنید تا از بارداری خود اطمینان حاصل کنید.

منبع

مترجم و محقق: میترا کرمانیان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره