۲ شهریور, ۱۳۹۸

اکسی توسین چیست؟ و تاثیر آن بر بدن!

  • 2 سال قبل
  • 0

اکسی توسین

اکسی توسین چیست؟ و تاثیر آن بر بدن!

اکسی توسین

اکسی توسین

به راستی هورمون اکسی توسین چیست ؟ و چرا به آن هورمون عشق می گویند ؟

فقط کافی است که کلمه اکسی توسین را در گوگل سرچ کنید و فقط ۲ صفحه اول را مطالعه کنید. هورمون اکسی توسین که در سال های گذشته به نام هورمون عشق نام گذاری شد توانست توجه عموم مردم را به خود جلب کند. و این جلب توجه و مورد علاقه قرار گرفتن برای این هورمون به اندازه ای بود که عده ای ساختار مولکولی این هورمون را به عنوان خالکوبی بر روی بدن خود ترسیم کردند و تصویر این هورمون رفته رفته  توانست جای افرودیت الهه عشق را بگیرد.

اسم اکسیتوسین چنان مورد توجه مردم قرار گرفت که عده ای با نام گذاری  تولیدات خود به نام اکسیتوسین توانستند که فروش خود را چندین برابر کنند اجناسی مانند اسپری اکسی توسین و آدامس اکسیتوسین از این دسته بودند.

این هورمون تغریبا ۱۰۰سال است که کشف شده و عده ی زیادی از مردم آن را می شناسند. این هورمون به طور کاملا قطعی در سال ۱۹۰۶توسط هنری دیل دانشمند انگلیسی کشف شد و حدود۶۰ سال است که می توانیم این هورمون را در ازمایشگاه تولید کنیم. آقای ونسن دوویناد در سال ۱۹۵۵ برای این کار جایزه ی نوبل گرفت.

هورمون اکسی توسین هورمونی است که واقعا باعث احساس عشق دوست داشتن و مهربانی می شود.

اکسی توسین هورمونی است که در هیپوتالاموس تولید و ترشح می شود. و در مغز به عنوان یک انتقال دهنده عصبی عمل می کند. این هورمون هنگام شیر دهی و زایمان نقش بزرگی در سیستم تولید مثل زنان ایفا می کند. اما این هورمون به خاطر افزایش حس دوست داشتن و عشق در هنگام تحریک شدن به هورمون عشق معروف شده است.

جالب است که بدانید این هورمون در ایجاد روابط و اینکه چگونه با هم همراه شویم نقش بزرگی بازی می کند. به همین دلیل افزایش اکسی توسین در بدن منجر به اتفاقات خوب و خوشایند در کل سیستم فیزیکی شما می شود.

 و ما در این مقاله چند راه برای افزایش یا تولید این هورمون در بدن برای شما داریم.

۱ . تماس جنسی : آغوش بوسه و بغل کردن به سرعت باعث افزایش اکسیتوسین در بدن می شود. در آزمایشی که در یکی از دانشگاه های انگلستان بر روی چندین مرد انجام شد نتیجه این بود : هنگامی که مردان تصویر همسر و یا عشق خود را دیدند دو ناحیه از مغزشان که مسئول احساسات. لذت و پاداش بود روشن شده و به شدت شروع به فعالیت کردند. اما دیدن زنان دیگر و قریبه تاثیر عکس داشت و احساس لذت و تولید این هورمون را سرکوب کرد.

۲ . سخنان پر احساس و تشویق کننده : این امری عادی است که هرگاه از خود تعریفی می شنویم احساس خوب و خوشایندی  داریم.

وقتی می فهمیم که عاشق مان هستند و دوستمان دارند نیز همین حس را پیدا می کنیم. حتی وقتی که با دیگران خوب و مهربانیم و یا بالعکس هورمون اکسیتوسین در بدن افزایش میابد . پس چه حرف خوب زدن و یا حرف خوب شنیدن هردو باعث افزایش این هورمون در بدن می شود.

۳ . به دیگران گوش کنیم : زمانی که میفهمیم از جانب شخصی دیگر پذیرفته شده ایم احساس خیلی خوبی به ما دست می دهد که این امر با گوش کردن به سخنان دیگران تحقق میابد. هر وقت به فردی گوش کنیم یعنی ان را می فهمیم و درک می کنیم و زمانی که اطرافیانمان را درک کنیم و همواره به انها گوش فرا دهیم آنها نیز به ما گوش کرده و ما را می فهمند و این خود باعث احساس شادی و رضایت و تولید هورمون اکسیتوسین در بدن ما می شود.

۴ . لبخند بزنید و بخندید : لبخند زدن و خندیدن یکی از بهترین راه های درمان بیماری های مختلف و یا کند کردن رشد آن بیماری در بدن ما است. شاید بتوان گفت که تاثیری که خنده کردن در بدن ما دارد کمتر از ورزش کردن نباشد. خنده کردن در تولید و ترشح هورمون اکسیتوسین نیز بسیار مهم بوده تحقیقات نشان داده است که لبخند و خندیدن از طریق تغییرات فیزیولوژیکی بسیار سلامتی را بهبود می بخشد و باعث ایجاد شادابی در فرد می شود. اکسی توسین افراد شاد دائما در حال تولید و افزایش است و کسانی که همواره شاد هستند و لبخند به لب دارند سرشار از اکسیتوسین هستند. پس همیشه سعی کنید که لبخند زده و بخندید زیرا لبخند یک عمل و فرایند کاملا مصری است و زمانی که به فردی که در کنار شما است لبخند می زنید او راهی غیر از برگرداندن آن لبخند ندارد.

۵ . مراقبه و دعا کنید : برای عمل دعا کردن برای افزایش هورمون اکسیتوسین ۲ دلیل وجود دارد. ۱ زمانی که انسان احساس خالی بودن و سبک بودن می کند این هورمون در بدنش ترشح می شود. و برای داشتن احساس خالی بودن و سبک بودن بهترین راه دعا کردن با خدای خود است و ۲ . زمانی که ذهن انسان پر از استرس و نگرانی است این هورمون به هیچ عنوان در بدن ترشح نخواهد شد و یکی از بهترین راه ها برای بیرون ریختن تمام این استرس ها و احساس نگرانی ها دعا کردن است زیرا با دعا کردن ذهن احساس آرامش و امنیت می کند و در این زمان تولید اکسی توسین به مقدار زیادی افزایش پیدا می کند.

۶ . گریه کنید : مطالعاتی که در مورد این هورمون انجام شده است نشان می دهد که سرکوب عواطف و جلو گیری از بروز عواطف سطح اکسی توسین را بسیار کاهش می دهد . بر خلاف نگهداشتن خشم و نا امیدی آزاد گردن اشک ها به بدن اجازه می دهد به وضعیت عادی برگردد . همانطور که می دانید ثبات در احساسات و سیستم بدن باعث ارامش می شود و آرامش خود باعث تولید اکسیتوسین می شود .

منبع : لینک

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره