۲ شهریور, ۱۳۹۸

انگل در کودکان و درمان آن چگونه است؟

  • 2 سال قبل
  • 0

انگل در کودکان

انگل در کودکان و درمان آن چگونه است؟

انگل در کودکان

انگل در کودکان

آلودگی به انگل ها در کودکان یکی از شایع ترین بیماری هایی است که کودکان به آن مبتلا هستند. شاید بیماری هایی هم در کودکان وجود داشته باشد که از انگل بیشتر دیده می شوند ولی خطر ناک بودن و دلیل زیاد دیده شدن این بیماری واگیر دار بودن این نوع بیماری است. به طوری که اگر یک کودک در یک خانواده به بیماری انگل دچار باشد دیگر افراد خانواده هم با این بیماری درگیر می شوند.

جالب این است که بیماری های انگلی هیچ علائم خاصی ندارند و راه های بسیار راحتی برای شیوع پیداکردن دارند. راه هایی مانند : تماس دست، مشترک بودن در غذا، و باید بدانید بیشترین مکان هایی که این بیماری در آن وجود دارد و به راحتی شیوع پیدا می کنند مکان هایی مانند : دستشویی ها، اماکن شلوغ، مدارس، اماکن مسافرتی.

یکی از بیماری های انگلی که بسیار رایج است و در میان کودکان و حتی بزرگسالان زیاد دیده می شود و راه های انتقال بسیار راحتی نیز دارد و رابطه ی مستقیم با مسائل بهداشتی جامعه و بهداشت فردی دارد کرمک و یا اکسیور است. این بیماری ۲ نام دارد به طوری که در میان پزشکان و اصطلاحات علمی به اکسیور معروف است و در میان مردم عادی به بیماری کرمک معروف شده و با این نام شناخته می شود. عامل این بیماری در اصل کرم انگلی به نام اکسیور است که سفید رنگ بوده و به شکل نخ نازکی است که پوسته ی بسیار نرمی دارد و اندازه ی آن از ۲ تا ۱۲ سانتیمتر است.

محل زندگی این کرم در درون دستگاه گوارشی انسان ها است و بیشتر درون روده ها دیده می شود و راه ورود این نوع کرم به بدن از طریق دهان است که با خوردن آب های آلوده و یا غذا های آلوده به لارو این کرم به بدن وارد شده و در موقعیتی که فضا برای رشد این موجود آماده باشد لارو به حالت بیدار باش تغییر حالت داده و رشد می کند و با  استفاده از مواد غذایی بدن میزبان خود به یک کرم بالغ تبدیل شده و تکثیر می شود. و در هنگام رشد و تکثیر محل زندگی این کرم اغلب قسمت تحتانی روده بزرگ و روده کوچک است که به مدت طولانی در این مکان ها زندگی کرده و کم کم علائمی از وجود این کرم در بدن پدیدار می شود.

برای تشخیص وجود این کرم در بدن آزمایش هایی مانند آزمایش مدفوع به هیچ عنوان قابل قبول نبوده زیرا این نوع آزمایش وجود انگل کرمک را در بدن به طور دقیق  نشان نداده و احتمال خطای زیادی دارد. به همبن دلیل والدین محترم باید با علائم بالینی این انگل آشنا باشند.

علائم وجود انگل در بدن کودکان

وجود انگل در بدن همیشه دارای علائم و نشانه نیست و بعضی مواقع بدون هیچ علائمی تا مدت ها در بدن زندگی می کنند.

شایان ذکر است که بدانید هر نوع انگل علائم خواص خود را در بیمار ایجاد می کند و علائم تمام انگل ها با هم یکی نیستند.

مثلا مبتلا شدن کودک به انگل کرمک علائم خواص خود را داشته. علائمی مانند : خارش در ناحیه مقعد، و مبتلا شدن کودک به کرم اسکاریس علائمی مانند :

  • بی اشتهایی
  • پرخوری
  • بد اخلاقی
  • لجبازی
  • جاری شدن آب از دهان در هنگام خواب

پس باید گفت که اگر کودک شما یک یا چند عدد از این علائم را داشته باشد به احتمال زیاد آلوده به انگل است و فورا باید به پزشک مراجعه شود.

خوشبختانه بیماری انگل با پیشرفت علم پزشکی بسیار راحت درمان شده و بهبود پیدا می کند. و برای بهبود کافی است که تنها چند قرص خورده شود تا انگل ها به طور کامل ریشه کن شوند.

به هر حال اگر که کودک شما علائمی مانند علائم زیر داشته باشد به احتمال قوی به انگل آلوده شده است و سریعا باید درمان شود.

۱ . خارش مقعد

۲ . اسهال های متناوب

۳ . ریزش آب دهان به خصوص در هنگام خواب

۴ . دل درد های متناوب

۵ . دندان قروچه در شب

پیشگیری از انگل در کودکان

برای اینکه کودکان ما از بیماری انگل به دور باشند و یا اگر انگل دارند به دیگر اعضای خانواده سرایت نکند باید موارد زیر را رعایت کنیم.

ناخن ها همیشه کوتاه باشد. زیرا تمام لارو های انگل ها و تمام میکروبها در زیر ناخن ها جمع شده و باعث بیماری می شوند.

بعد از هر بار دستشویی رفتم حتما دست ها را با آب و صابون شستشو داده و انها را به خوبی تمیز و ضد عفونی کرد.  مخصوصا زیر ناخن ها را، این کار باعث پایین آمدن تعداد مبتلا یان به انگل در جامعه می شود.

انگل در کودکان

منبع : لینک

انگل در کودکان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره