۲ شهریور, ۱۳۹۸

افتادگی مثانه و درمان افتادگی رحم و مثانه

 • 1 سال قبل
 • 0

توضیحات کلی در مورد افتادگی مثانه

 

پرولاپس پیشین با نام افتادگی مثانه و یا سیستوسل (Cystocele) شناخته می شود. این پدیده زمانی اتفاق میافتد که دیواره و بافت کشسان بین مثانه و واژن بیش از اندازه کش بیاید و به مرور زمان استقامت خودش از دست بدهد و تضعیف شود. در این حالت مواد داخل مثانه به واژن ریخته می شود و البته که این حالت با عنوان پرولاپس پیشین نیز یاد می شود.

انسداد عضلاتی که اندام های لگن شما را پشتیبانی می کند ممکن است منجر به این مشکل می شود. چنین انسدادی در هنگام زایمان و تاثیر بر واژن یا در اثر یبوست مزمن، سرفه خشک و شدید یا بلند کردن اشیا سنگین اتفاق می افتد. افتادگی مثانه همچنین باعث ایجاد مشکلاتی بعد از یائسگی می شود درست زمانیکه سطح استروژن کاهش می یابد.

افتادگی مثانه خفیف یا متوسط، بدون جراحی نیز درمان پذیر هستند. در موارد شدیدتر، ممکن است جراحی برای حفظ واژن و سایر اندام های لگنی در موقعیت های مختلف و خطرناک ضروری باشد.

افتادگی مثانه

افتادگی مثانه

 

علائم افتادگی مثانه

در موارد خفیف بسیار اتفاق افتاده که فرد از حالت و شرایط آن به هیچ عنوان مطلع نباشد و به درستی تشخیص داده نشود. اما به طور کلی علائم افتادگی مثانه شامل موارد زیر می شود:

 • لک و احساس فشار در لگن و واژن شما
 • هنگام سرفه کردن، نشستن یا بلند شدن احساس ناراحتی کردن
 • احساس این موضوع که شما بعد از ادرار کردن کامل مثانه خود را خالی نکردید
 • عفونت های مثانه مکرر
 • احساس درد یا نشت ادرار در طول رابطه جنسی
 • در موارد شدید، بافتی از واژن شما ظاهر می شود که ممکن است درد شدیدی احساس کنید و حسی مانند نشستن روی یک تخم مرغ را به شما القا کند.

علائم و نشانه ها اغلب پس از مدت زمان طولانی ایستادن ظاهر می شوند و ممکن است هنگامی که شما دراز بکشید از بین بروند.

چه زمانی باید برای درمان افتادگی مثانه به پزشک مراجعه کنیم؟

افتادگی شدید مثانه بسیار دردناک و ناراحت کننده است. که این موضوع به راحتی می تواند سبب آسیب شدید به مثانه شما شود و عفونت های شدیدی را برای شما به دنبال داشته باشد. در صورتیکه علائم افتادگی مثانه در شما وجود دارد، حتما با پزشک مربوطه در این رابطه صحبت کنید.

افتادگی مثانه

افتادگی مثانه

 

دلیل ایجاد افتادگی مثانه و یا افتادگی مثانه از چیست ؟

کف لگن شما شامل عضلات، رباط ها و بافت های به هم متصل است که از مثانه و سایر اعضای لگن حمایت می کنند. عضلات و رباط های کف لگن ممکن است پس از زایمان و بارداری در اثر فشارهای شدید به شدت تضعیف شوند. و در نتیجه افتادگی مثانه اتفاق بیافتد.هنگامی که این اتفاق می افتد، مثانه شما می تواند پایین تر از حد نرمال قرار بگیرد و به واژن برسد.

علل احتمالی افتادگی مثانه عبارتند از:

 • بارداری و زایمان
 • داشتن اضافه وزن یا چاقی
 • بلند کردن بار سنگین
 • تنش در حرکت روده ها
 • سرفه مزمن یا برونشیت

خطرات ناشی از افتادگی مثانه

این عوامل ممکن است خطر ابتلا به افتادگی مثانه را افزایش دهد:

افتادگی مثانه بعد از زایمان _ افتادگی مثانه بعد از بارداری : خانم هایی که ۱ یا ۲ کودک را به طور طبیعی به دنیا آورده اند و به طور کلی یک یا دو بار زایمان داشته اند در خطر ابتلا به افتادگی مثانه قرار دارند.

افتادگی مثانه و رحم با افزایش سن : افتادگی مثانه در زنان و افتادگی مثانه در مردان به شدت با افزایش سن بالا می رود به طوری که سطح استروژن پس از یائسگی در خانم ها کاهش میابد و در نتیجه ماهیچه های کف لگن مقاومت خود را از دست می دهند و به شدت تضعیف می شوند.

هیسترکتومی : با برداشته شدن رحم ممکن است ماهیچه های کف لگن بسیار سست شوند و افتادگی مثانه اتفاق بیافتد.

ژنتیک : برخی از خانم ها از ابتدا با ماهیچه های بسیار شل و سست به دنیا می آیند. این موضوع سبب می شود که نسبت به سایرین در معرض خطر بیشتری باشند.

اضافه وزن و چاقی : خانم هایی که دچار اضافه وزن هستند در معرض و خطر ابتلا به پرولاپس پیشین و یا افتادگی مثانه هستند.

افتادگی مثانه

افتادگی مثانه

 

چگونه از افتادگی مثانه جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از افتادگی مثانه به این موضوعات به شدت دقت نمایید:

 1. به طور منظم به انجام تمرینات کگل بپردازید و آن را در طول روز و یا هفته بسته به توصیه های پزشکتان انجام دهید. این تمرینات به شدت بر قدت ماهیچه های کف لگن شما اثر میگذارد. به خصوص اگر شما به تازگی صاحب فرزند شده اید.
 2. یبوست خود را درمان کنید و از غذاهای با فیبر بالا استفاده کنید.
 3. از بلند کردن اجسام سنگین به شدت اجتناب کنید و هر چیزی را متناسب با وزن خود بلند کنید.
 4. در هنگام بلند شدن سعی کنید تا به جای پشت و کمر از پاهایتان کمک بگیرید.
 5. در صورتیکه به اضافه وزن دچار هستید، سعی کنید تا هرچه سریعتر از شر چربی های اضافه خود خلاص شوید.

تشخیص افتادگی مثانه

تشخیص افتادگی مثانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه لگن شما می تواند در حالتی انجام شود که شما در حال خوابیدن و ایستادن هستید. در طول معاینه، دکتر شما به دنبال یک باقیمانده از بافتی از  مهبل (واژن) شماست  که نشان دهنده افتادگی اندام های لگن است. به احتمال زیاد از شما خواسته می شود که در طول معاینه به صورت نشسته قرار بگیرید تا ببینید که چقدر میزان افتادگی مثانه شما وخیم است. برای بررسی قدرت عضلات کف لگن شما از شما خواسته می شود که آنها را سف نگه دارید، به طوری که سعی دارید جریان ادرار را متوقف کنید.

درمان افتادگی مثانه _ درمان خانگی افتادگی مثانه _ درمان جدید افتادگی مثانه _ درمان افتادگی مثانه با ورزش _ درمان افتادگی مثانه با لیزر _ درمان افتادگی مثانه بدون جراحی _افتادگی مثانه و درمان _ افتادگی مثانه درمان

استفاده از پسری (pessary) (نوعی شیاف و یا وسیله پزشکی که برای حفاظت از رحم مورد استفاده قرار میگیرد) _ درمان بستگی به شدت پرولاپس قبلی دارد و اینکه آیا شما دارای شرایط مرتبط با آن هستید، مانند سر خوردن رحم در کانال واژن (افتادگی رحم).

افتادگی خفیف مثانه – کسانی که دارای علائم خیلی کم یا بدون علائم هستند – به طور معمول نیازی به درمان ندارند. شما می توانید با پزشک مرتبط ملاقات داشته باشید و به این موضوع پی ببرید که آیا افتادگی مثانه شما بدتر می شود، به این ترتیب که به همراه اقدامات خود مراقبتی، مانند تمرینات کگل به تقویت ماهیچه های کف لگن خود کمک کنید.

اگر اقدامات شما موثر نباشد، درمان اولیه افتادگی مثانه ممکن است شامل موارد زیر باشد :

استفاده از یک دستگاه پشتیبانی (pessary). واکسن واژینال یک حلقه پلاستیکی یا لاستیکی است که به درون واژن برای حمایت از مثانه وارد می شود. پزشک یا سایر متخصصان مراقبت از دستگاه را به شما نشان می دهند و به شما آموزش می دهند که چگونه آن را تمیز کنید و دوباره آن را وارد رحم خود کنید. بسیاری از زنان از pessaries استفاده می کنند به عنوان یک جایگزین موقت برای عمل جراحی، و برخی از آنها زمانی که جراحی بیش از حد خطرناک است از این روش برای حفاظت از رحم استفاده می کنند.

استروژن تراپی _ استروژن به تقویت ماهیچه های کف لگن به شدت کمک می کند. حال پزشکان از این روش استفاده می کنند تا به درمان افتادگی مثانه بپردازند و همچنین این موضوع بیشتر برای افرادی که یائسه شده اند اتفاق می افتد.

استفاده از تمرینات ورزشی مانند کگل و یا نگاه داشتن ادرار در هنگام ادرار کردن یکی دیگر از این روش هاست.

استفاده از دستگاه لیزر برای سفت کردن عضلات واژن و جلوگیری از افتادگی رحم و مثانه

عمل افتادگی رحم و عوارض ناشی از آن

اگر علائم قابل توجه و ناراحت کننده ای در رابطه با افتادگی رحم و مثانه دارید ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشید.

افتادگی مثانه

افتادگی مثانه

 

جراحی افتادگی مثانه چگونه انجام می شود؟

اغلب جراحی به صورت واژینال انجام می شود و شامل جابجایی مثانه به محل، از بین بردن بافت اضافی و سفت کردن ماهیچه ها و پیوند های کف لگن است. البته در صورتیکه پزشک شما نوع خاصی از پیوند بافت را برای بافت های بسیار نازک شما صلاح بداند، آن را انجام می دهد. در صورتیکه در کنار افتادگی مثانه شما به افتادگی رحم نیز دچار هستید، پزشک مربوطه به درمان شما میپردازد.

اگر به باردار شدن فکر میکنید بهترین راه این است که عمل جراحی انجام ندهید و حتما تا زمانی که فارغ نشده اید از یک دستگاه pessary  استفاده کنید، که سبب کاهش علائم می شود. عمل جراحی م یتواند سالهای زیادی شما را از مشکلتان رهایی دهد ولی به مرور زمان ممکن است مشکل افتادگی مثانه شما مجددا باز گردد.

حتی ممکن است شما به بی اختیاری ادرار دچار شوید. (این حالت در طی فعالیت های شدید در شما بوجود می آید.)

منبع : لینک

محقق و مترجم : میترا کرمانیان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره