۲۶ خرداد, ۱۳۹۸

اسکیزوفرنی چیست و چه نوع بیماری است؟

 • 2 سال قبل
 • 0

اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی چیست و چه نوع بیماری است؟

اسکیزوفرنی یک بیماری روانی مزمن، شدید و از پای درآورنده است که با افکار ناخوشایند، رفتارهای غیر طبیعی و رفتارهای ضد اجتماعی شناخته می شود. این بیماری اختلال روانپریشی است، به این معنی که فرد مبتلا به این بیماری واقعیت را در زمان به درستی تشخصیخ نمیدهد و به بیان دیگر در سیر تخیلات خود گم است و تخیل را از واقعیت تشخیص نمی دهد.

چه کسانی تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرند؟

 1. این بیماری حدود ۱٫۱٪ از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.
 2. ۵ میلیون آمریکایی اسکیزوفرنی دارند.
 3. اسکیزوفرنی بیشتر در بین افراد ۱۶ تا ۲۵ ساله تشخیص داده می شود.
 4. این بیماری می تواند ارثی باشد.
 5. این بیماری در مردان ۱٫۵ برابر بیشتر از زنان است.
 6. اسکیزوفرنی و درمان آن تاثیر زیادی بر اقتصاد دارد که هر سال بین ۳۲٫۵ تا ۶۵ بیلیون دلار می باشد.

(این آمار از ایالات آمریکا گرفته شده است.)

این بیماری در کودکان چگونه است؟

این بیماری در کودکان نادر است. موسسه ملی سلامت و روان (NIMH) تخمین زده است که تنها ۱ نفر از ۴۰۰۰۰ کودک ممکن است به این بیماری مبتلا شود. البته نشانه‌های این بیماری قبل از سن ۱۳ سالگی در کودکان خود را نشان میدهند.

انواع اسکیزوفرنی

 1.  پارانوئید
 2.  در هم ریخته
 3.  کاتاتونیک
 4.  نامتمایز
 5.  مانده (باقی مانده) یا نهفته

اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی پارانوئید

اسکیزوفرنی نوع پارانوئیدی با رفتار پارانوئیدی ( از جمله تصورات و توهمات در حوضه دیداری و شنوایی) همراه است. رفتار پارانوئیدی با احساس آزار و اذیت،حس اینکه دیگران در جمع به او خیره شده‌اند، و یا گاهی اوقات این رفتارکه فرد شخصی مشهور یا قابل توجه است، مثل یک سیاستمدار یا مدیر یک سازمان و شرکت همراه است. افراد مبتلا به این بیماری نوع پارانوئیدی ممکن است خشم، اضطراب و خصومت نشان دهند. این شخاص معمولا عملکرد عضلانی نسبتا نرمال و بیان تأثیرگذاری دارند.

اسکیزوفرنی در هم ریخته

فرد مبتلا به اسکیزوفرنی نوع بی نظمی یا در هم ریخته رفتارهایی را نشان می دهد که با بی نظمی و یا اختلالات عجیب و غریب یا دشوار در گفتار همراه است. آنها ممکن است احساسات یا واکنش های نامناسب نشان دهند که با شرایطی که در آن قرار دارند تداخل داشته باشد. فعالیت های روزانه مانند بهداشت، غذا خوردن، و کار ممکن است با الگوهای ذهنی ناخوشایند آنها مختل شود یا آنها را نادیده بگیرند.

اسکیزوفرنی کاتاتونیک

اسکیزوفرنی نوع کاتاتونیک با نشانه اختلالات حرکتی همراه هستند.افراد مبتلا به این نوع، ممکن است بین افراط و تفریط تفاوت داشته باشند: ممکن است آن‌ها ساعت‌ها در یک مکان باقی بمانند و یا کل یک منقطه را بچرخند و راه بروند. آنها ممکن است برای ساعت ها چیزی نگویند، یا آنها بتوانند همه چیزهایی را که می گویند یا انجام می دهند تکرار کنند. این رفتارها ،افراد مبتلا به این بیماری را در معرض خطر جدی قرار می دهد، زیرا اغلب قادر به مراقبت از خود یا انجام فعالیت های روزمره نیستند.

اسکیزوفرنی نامتمایز

اسکیزوفرنی نوع نامطلوب نوعی طبقه بندی است که تنها زمانی رویت می شود که فرد در دو یا چند نوع دیگر از اسکیزوفرنی قرار می گیرد، از جمله علائم مانند توهم، سخنرانی یا رفتار ناهنجار، رفتار کاتاتونیک و غیره……

اسکیزوفرنی مانده

هنگامی که یک فرد در سابقه گذشته خود، حداقل یک مورد اسکیزوفرنی داشته باشد، اما در حال حاضر هیچ نشانه ای (توهم، بی نظمی در صحبت کردن و رفتار کردن) در وی وجود نداشته باشد، به عنوان اسکيزوفرني مانده در نظر گرفته مي شود. این فرد ممکن است به طور کامل پاک باشد در بعضی موارد علائم را از سر بگیرد.

اسکیزوفرنی

علل این بیماری چیست؟

این بیماری دارای علل متعدد و متفاوتی است که ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، از جمله:

 • ژنتیک
 • محیط
 • ماهیت مغزی فرد
 • سابقه تجاوز یا جدی گرفته نشدن شدید

آیا این بیماری ارثی است؟

این بیماری یک مولفه ژنتیکی دارد. در حالی که این بیماری تنها در ۱٪ از جمعیت به طور عمومی رخ می دهد، در ۱۰٪ از افراد دارای والدین (یا اعضای خانواده مثل خواهر و برادر) در درجه اول قرار می گیرد و به بیان دیگر این افرد در صف اول ابتلا به این بیماری بهم ریخته هستند. خطر ابتلا به این بیماری در دوقلوهای همسان بسیار بالاست. در افرادی با نسب درجه دوم (عمو، عموزاده، پدربزرگ و مادربزرگ) این اختلال رایجتر است.

علائم این بیماری

بسیاری از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بیمار نیستند. با این حال، بسیاری از تغییرات رفتاری باعث می شود که این بیماری در فرد پنهان بماند و پیشرفت کند. علائم عبارتند از::

 • انزوا از اجتماع
 • اضطراب
 • توهمات
 • هذیانها
 • احساسات پارانوئید یا احساس آزار و اذیت
 • از دست دادن اشتها یا نادیده گرفتن خوردن
 • از دست دادن بهداشت

این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص تشخیص این بیماری با حذف سایر اختلالات پزشکی که می تواند نشانه های رفتاری (توهم) و همچنین مشاهده علائم مشخصی از اختلال و بینظمی در رفتار را ایجاد کند، انجام می شود. دکتر به مدت حداقل شش ماه بیمار را به طور حضوری تحت نظر قرار می دهد. و تمامی فعالیت‌های روزانه وی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

پزشک ممکن است برای تشخیص بیماری فرد از معاینه فیزیکی، ارزیابی روانشناختی، آزمایش خون و اسکن استفاده نماید.

غربالگری و ارزیابی سلامت روانی بخش مهمی از روند تشخیص این بیماری است. بسیاری از بیماری های روحی دیگر مانند اختلال دوقطبی، اختلال اسکیزوفرکتیک، اختلالات اضطراب، افسردگی شدید و سوء مصرف مواد ممکن است نشانه های این بیماری را تشدید کنند. یک پزشک جدید به ارزیابی این موضوعات میپردازد.

 آیا اسکیزوفرنی ارثی است؟,اسکیزوفرنی, اسکیزوفرنی چگونه تشخیص داده می شود؟ , اسکیزوفرنی چیست, تشخیص اسکیزوفرنی,علائم اسکیزوفرنی, علل اسکیزوفرنی چیست؟,اسکیزوفرنی پارانوئید,اسکیزوفرنی در هم ریخته,درمان اسکیزوفرنی

منبع

محقق : میترا کرمانیان

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره