۵ تیر, ۱۳۹۸

اختلال دو قطبی ، نشانه ها و درمان آن

  • 2 سال قبل
  • 0

اختلال دو قطبی

 

اختلال دو قطبی، نشانه ها و درمان آن
اختلال دو قطبی که گاهی اوقات نیز از آن با عنوان،” جنون ادواری” یاد می شود و با نوسانات خلقی که طیف وسیعی از افسردگی تا مانیا را دربر می گیرد، در ارتباط است‌.
اختلال دو قطبی، یک بیماری روانی است و با تغییرات شدید خلقی همراه است‌ . در برخی موارد، اختلال دو قطبی بطور همزمان با نشانه های افسردگی و مانیا همراه است. زنان نسبت به مردان نشانه های مربوط به این اختلال را زودتر بروز می دهند و هنوز علت این امر مشخص نشده است.تشخیص این بیماری، کار بسیار دشواری است اما با استفاده از نشانه ها میتوان پی به آن برد.

علائم هشدار دهنده اختلال دوقطبی چیست؟
علائم و نشانه های اختلال دوقطبی متغیر هستند. بسیاری از این علائم همچنین می توانند به علت شرایط فرد ایجاد شوند. نشانه های هشدار دهنده اختلال دوقطبی به طور کلی می تواند بین افرادی که در مرحله ی  مانیا و افسردگی هستند، تقسیم می شوند.

۷نشانه اصلی این مرحله از اختلال دوقطبی( مانیا) عبارتند از:
احساس شادی بیش از حد یا سرخوشی برای مد۶ت زمان طولانی
 نیاز به خواب اندک
گفتار سریع
 احساس بی قراری شدید
 تحریک پذیری بالا
اعتماد به نفس کاذب
رفتار های مخاطره آمیز

علائم در کودکان و نوجوانان
برجسته ترین نشانه های اختلال دو قطبی در کودکان و نوجوانان، تغییرات خلقی سریع، رفتار بی پروا و تجاوزگر است. در برخی موارد این تغییرات در عرض چند ساعت و یا کمتر رخ می دهد. برای مثال، یک کودک ممکن است دوره شدیدی از کج خلقی و پرخاشگری را سپری کند، اما می تواند تمامی این حالات را بصورت گریه طولانی مدت و طغیان انفجاری خشم در یک روز تخلیه کند.

انواع اختلال دو قطبی
انواع اختلال قطبی عبارتند از:
 اختلال دو قطبی نوع ۱: به این نوع از اختلال دوقطبی، “افسردگی مانی” نیز اطلاق می شود و مرحله ی مانیا( جنون و شیدایی) در این نوع بسیار شدید است و حتی به سرعت افزایش می یابد تا زمانی که از کنترل خارج شود.
اختلال دو قطبی نوع۲: شدت این نوع از بیماری کمتر از دو قطبی نوع ۱ است. در این نوع ممکن است دچار تحریک پذیری و ایجاد برخی از تغییرات در عملکرد خود شود، اما به طور کلی می تواند زندگی روزانه خود را به روال عادی ادامه دهد. هایپومانیا هستید که فرم خفیف شده مانیاست. در اختلال دو قطبی نوع ۲، دوره افسردگی به طور معمول طولانی تر از دوره های مانیای خفیف است.

اختلال خلقی ادواری:  اختلال خلقی ادواری، شامل نوسانات خلقی و تغییرات شبیه به دوقطبی نوع ۱ و ۲ است‌. ‌فرد مبتلا به اختلال ادواری اغلب می تواند به طور معمول بدون دارو درمان شود. این اختلال نیز یک فرم خفیف شده اختلال دوقطبی است. اختلالات خلقی ادواری در کنار مانیای خفیف و افسردگی می تواند مخل و بسیار مخرب باشد.

تشخیص و درمان اختلال دو قطبی
در حالی که تشخیص اختلال دو قطبی ممکن است دشوار باشد اما پس از شناسایی،می تواند بطور کامل درمان شود.  افراد مبتلا به هایپومانیا ممکن است احساس شادی بیشتری نسبت به حالت معمول داشته باشند، اعتماد به نفس بیشتری داشته و پر از ایده و افکار گوناگون اند و نیاز به خواب کمتری دارند.

اگر هر گونه علائم و نشانه های افسردگی و یا مانیا را در خود می بینید، هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنید. اختلال دو قطبی به خودی خود بهبود پیدا نمی کند. در اختلال دو قطبی درمان از طریق مشاوره های روان درمانی به شما کمک میکند که علائم این بیماری را تحت کنترل خود در آورید.
بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی درمان مورد نیاز را انجام نمی دهند و اغلب تشخیص نمی دهند که چقدر این بی ثباتی عاطفی زندگی خود و عزیزانشان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر شما نیز مانند افراد مبتلا به اختلال دوقطبی هستید، ممکن است از این  احساس سرخوشی خود لذت برده و چرخه تغییرات و نوسانات را سپری کنید اما  این شادی و سرخوشی همواره با سقوط عاطفی شما همراه است و می تواند سبب افسردگی، خستگی و کوفتگی شما گردد. همچنین مشکلات مالی، حقوقی و یا ایجاد مشکل در برقراری ارتباطات را برایتان به همراه داشته باشد.
اگر به دنبال درمان این بیماری هستید، در وهله اول می توانید از یک دوست وکسی که به او علاقه دارید و یا مشاور های سلامت و روان درمانی کمک گرفته و به این افراد اعتماد کنید. این امر نقش مهمی در مراحل اولیه یک درمان موفق دارد.

درمان اختلال دو قطبی
پس از تشخیص، پزشک بر روی یک برنامه درمانی که برای فرد مناسب تر است برنامه ریزی می نماید. درمان این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:
دارو درمانی: داروهای بسیاری برای درمان اختلال دو قطبی استفاده می شود. پزشک شما ممکن است برای حداکثر اثر داروها  ترکیب داروهای مختلف را تجویز کند. داروهایی که برای اختلال دوقطبی استفاده می شوند عبارتند از داروهایی که از شدت گرفتن بیماری جلوگیری می کند و داروهایی که در مقابله با افسردگی یا اضطراب کمک می کند.
داروهایی که اغلب برای این بیماری بکار می روند عبارتند از:
لیتیوم
داروهای ضد تشنج
داروهای آنتی سایکوتیک
داروهای ضد افسردگی
بنزودیازپین

روان درمانی : روان درمانی یکی دیگر از روش های مهم درمان اختلال دو قطبی است. روان درمانی شامل انواع مختلفی است. این روش ها عبارتند از :
درمان شناختی رفتاری : این روش یکی از شایعترین نوع درمان فردی برای اختلال دوقطبی است. این روش مبنی بر تمرکز بروی رفتارهای منفی و جایگزینی آنها را با رفتارهای سالم و مثبت است و می تواند به شناسایی کامل نوع بیماری اختلال دو قطبی که دچار آن هستید کمک نموده و همچنین استراتژی های موثر برای مدیریت استرس و مقابله با شرایط روانی ناراحت کننده ناشی از آن را به شما آموزش می دهد.
درمان از طریق خانواده : این روش نیز شامل تشکیل جلسات مشاوره با روانشناس بهمراه اعضای خانواده است و به شناسایی و کاهش استرس در خانواده  کمک کند. این روش می تواند به برقراری ارتباط بهتر توسط خانواده کمک کرده و در حل مشکلات نقش موثری را ایفا می کند.
گروه درمانی : در گروه درمانی می توانید با بیمارانی که وضعیت مشابه شما را دارند ارتباط برقرار کرده و توانایی برقراری ارتباطات اجتماعی را در شما افزایش می دهد.

درمان با الکتروشوک: الکتروشوک می تواند برای افرادی که حملات افسردگی شدید دارند و یا دچار افکار خودکشی هستند و یا افرادی که بهبودی در علائم بیماریشان دیده نمی شود موثر است. در این روش جریان الکتریکی از طریق مغز به بدن شما منتقل می شود. این تصور وجود دارد که شوک الکتریکی باعث تغییرات شیمیایی در مغز می گردد و می تواند در  بهبود خلق و خوی و رفتار افراد موثر باشد. چنانچه دچار جنون یا افسردگی شدید هستید الکتروشوک می تواند گزینه درمانی مناسبی باشد. از جمله عوارضی که این روش درمانی دارد اینست که ممکن است باعث از دست دادن  موقت حافظه شود.

 

محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره