۲۶ تیر, ۱۳۹۸

ارتوپدی و شایع ترین اختلالات آن

  • 2 سال قبل
  • 0
ارتوپدی

ارتوپدی

اختلالات ارتوپدی

هر چیزی که مربوط به عضلات، رباط ها و مفاصل است،به مبحث ارتوپدی مربوط است. اختلالها عبارتند از: بیماری، جراحت یا بیماری هایی که باعث مشکلات زانو، شل شدن عضلات، و غضروف های ریز، درد پا و فیبرومیالژیا می شوند. این تنها چند مورد از اختلالات شناخته شده ارتوپدی است. درمان های زیادی برای این اختلالات وجود دارد، چرا که نواحی آسیب دیده معمولا در افراد مختلف متفاوت است.

شایع ترین مشکلات ارتوپدی

اختلالت ارتودی بسیار مختلف و متنوع هستند به گونه ای که لیست کردن آنها و قرار دادن آنها در یک فهرست غیر ممکن است البته برخی از آن ها در میان عام بیشتر رخ می دهند و یا بهتر است بگوییم هر فردی در یک نقطه از زندگی خود ممکن است به آن دچار شود، که عبارتند از :

  1. آرتروز یک بیماری روماتیسمی است که دارای علائم درد، محدودیت در حرکت، تورم و درد در بافت ها است. در ایالات متحده حدود ۵۰ میلیون نفر در معرض انواع آرتروز هستند. آرتروز مزمن به ندرت تغییر می کند و می تواند به آرامی پیشرفت کند و متاسفانه بسیاری از علل آرتروز ناشناخته است.
  2. استئوآرتروز یک بیماری مفصلی دژنراتیو در غضروف است که سالمندان و افراد مسن تجربه می کنند. غضروف مفصلی شما با افزایش سن شکسته می شود و می تواند در دست ها، زانو ها، ستون فقرات یا مفصل ها رخ دهد. اغلب استئوآرتروز به نام آرتریت دژنراتیو یا بیماری مفصل دژنراتیو به گوش شما خورده است. این بسیار دردناک است و یکی از شایعترین انواع مشکلات ارتوپدی است که پزشکان با آن هر روزه سروکار دارند.
  3. آرتریت روماتوئید بیماری ای است که باعث التهاب شدید مفاصل می شود. التهاب به قدری زیاد است که عملکرد اندامها به شدت محدود می شوند. در این میان در اثر این بیماری توده هایی بر روی مفاصل کوچک شکل میگیرند و حرکت و ظاهر اندام را به شدت تحت شعاع قرار می دهند. آرتریت روماتوئید در بزرگسالان تا پایان عمر ادامه می یابد و به تدریج وخیمتر می شود. این بیماری به عنوان یک اختلال خود ایمنی، هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به بافت ها و سلول های سالم خود حمله ور می شود. در نتیجه آرتروز روماتویید توانایی حمله به قلب و ریه ها را دارد.
  4. شکستگی ها قطعا مشکلات ارتوپدی هستند. شکستگی های باز یا شکستگی های ترکیبی شامل استخوان هایی می شوند که از طریق پوست و یا زخم هایی که در سطح پوست قرار دارند به بیرون آمده باشند. در شکستگی بسته و یا شکستگی های ساده ، تنها یک استخوان مویه می کند و یا می شکند، اما از طریق زخم خارج نمی شود. شکستگی Greenstick به مویه کردن استخوان در بین مردم مشهور است. به طوری که تنها یک ترک وشکاف بر استخوان ظاهر می شود. گاهی شکستگی تنها یک شکاف و ترک مستقیم و صاف بر استخوان است ، اما گاهی شکستگی‌ها به صورت مارپیچ اطراف استخوان را در ب رمی گیرند.
  5. درمان‌های موجود در علم ارتوپدی از هر ۱۰ نفر تنها ۱ نفر را تحت تاثیر خود قرار می دهد. درد کمر ممکن است خفیف و آزار دهنده یا مداوم و شدید باشد. اگر کمر درد دارید، تحرک شما محدود می شود و عملکرد طبیعی آن مختل می گردد.
ارتوپدی

ارتوپدی

یکی از مهمترین مشکلات ارتوپدی امروز، کمردرد است، که می تواند ناشی از فعالیت های بیش از حد و شدید، استفاده نادرست و قرار گرفتن در معرض ارتعاش های مداوم باشد. ضایعات یا آسیب دیدگی در پشت ممکن است سبب کمردرد مزمن شود و دژنراسیون مهره ها یک دلیل قطعی برای درد پشت است. اگر چاق هستید یا دارای ضعف ماهیچه ای هستید، کمر درد و رگ به رگ شدن کمر را تجربه خواهید کرد. آیا می دانستید که سیگار کشیدن علت کمر درد است؟ مطالعات نشان داده است که افراد سیگاری این درد را نسبت به سایرین با شدت بیشتری تجربه می کنند.

  1. درد گردن می تواند در اثر آسیب به عضلات و رباط گردن، دیسک گردن یا آرتروز باشد. تومورها و اختلالات مادرزادی مهره ها می توانند درد گردن را تشدید کنند. چرخش و انحراف یکی دیگر از مشکلات گردن می تواند باشد و درد گردن معمولا سردرد و درد در شانه ها و پشت را به همراه دارد.

هر استخوان، بافت و تاندون در بدن بخشی از سیستم اسکلت است و به احتمال زیاد به شرایط ارتوپدی کمک می کند. راه هایی برای جلوگیری از آسیب های جزئی وجود دارد و بهترین راه برای جلوگیری از آسیب به استخوان ها و تاندون ها این است که ورزش کنید. کشش، راه رفتن و ورزش هوازی نه تنها به سیستم قلب و عروق کمک می کنند، بلکه به استخوان ها و مفاصل شما نیز کمک می کنند.

محقق : میترا کرمانیان

منبع

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره