۲۶ آذر, ۱۳۹۷

آیا میدانید اختلال افسردگی چیست؟

  • 1 سال قبل
  • 0

اختلال افسردگی

 

آیا میدانید اختلال افسردگی چیست؟

اختلال افسردگی اساسی  (MDD)یا به اصطلاح افسردگی،اختلالی روانی است که موجب احساس غم و ناراحتی و از دست دادن علاقه ی فرد به چیزهایی که قبلا خوشایند او بوده است، می گردد. همچنین به این بیماری، اختلال افسردگی عمده نیز می گویند.
افسردگی بر احساسات، طرز تفکر و رفتار فرد تاثیر می گذارد و می تو و اند منجر به انواع مختلفی از مشکلات عاطفی و جسمی شود. بیمار ممکن است حتی در انجام فعالیت های روزمره خود دچار مشکل شود، و گاهی ممکن است احساس کند که زندگی او هیچ ارزشی ندارد.

به یاد داشته باشید که اختلال افسردگی، از ضعف شخصیت، تنبلی یا بی ارادگی ناشی نمی شود. این بیماری هم مانند بسیاری از بیماری های دیگر امکان دارد برای هر شخصی رخ دهد و نیاز به درمان دارد.

 افسردگی ممکن است نیاز به درمان طولانی مدت داشته باشد اما دلسرد نشوید؛ اکثر افراد مبتلا به افسردگی با دارو، روان درمانی و دیگر روش ها،کاملا درمان شده اند و به زندگی عادی خود برگشتند.

علائم و نشانه های افسردگی کدامند؟

علائم و نشانه ها تقریبا هر روز رخ می دهند و ممکن است شامل موارد زیر باشد:
احساس غم،اندوه و پریشانی
احساس گناه و ناامیدی
 تحریک پذیری ، حتی در مورد مسائل کوچک
 از دست دادن علاقه یا لذت بردن از فعالیتهای عادی مانند سرگرمی و ورزش
 اختلالات خواب، از جمله بی خوابی یا خواب بیش از حد

خستگی مفرط و کمبود انرژی
 کاهش یا افزایش وزن بطور ناخواسته
افزایش یا کاهش اشتها
اضطراب و یا بی قرار بودن
 احساس بی ارزش بودن
زیاد فکر کردن به شکست های گذشته و خود را سرزنش کردن  اختلال در تمرکز و تصمیم گیری
زیاد به مرگ و خودکشی فکر کردن
مشکلات جسمی ناشناخته مانند درد پشت و یا سردرد.

برای بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی، معمولا علائم به اندازه ای شدید هستند که باعث ایجاد مشکلات قابل توجه ای در فعالیت های روزمره مانند کار، تحصیل، فعالیت های اجتماعی یا روابط خود با دیگران می شود. بعضی افراد ممکن است به طور معمول احساس بد یا ناخوشایندی داشته باشند بدون این که واقعا علت آن را بدانند.

 
علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان
علائم و نشانه های افسردگی در کودکان و نوجوانان شبیه به بزرگسالان است، اما ممکن است تفاوت هایی نیز وجود داشته باشد. در کودکان، علائم افسردگی ممکن است شامل: غم، تحریک پذیری، خستگی، نگرانی، درد ، عدم حضور در مدرسه یا کمبود وزن باشد.
 

در نوجوانان علائم ممکن است شامل ناراحتی، تحریک پذیری، داشتن احساسات منفی و بی ارزش بودن، خشم، عملکرد ضعیف و یا عدم حضور در مدرسه، احساس گناه و حساس شدن، استفاده از الکل، خوردن یا خوابیدن بیش از حد، صدمه زدن به خود، از دست دادن علاقه به فعالیت های عادی و اجتناب از تعاملات اجتماعی.

علائم افسردگی در افراد مسن
متأسفانه، افسردگی اغلب در افراد مسن تشخیص داده نشده  و درمان نمی شود . علائم افسردگی ممکن است شامل موارد ذیل باشد:
مشکلات حافظه ،تغییر شخصیت
 داشتن درد فیزیکی و خستگی
از دست دادن اشتها
مشکلات خواب
تمایل به ماندن در خانه، به جای رفتن به اجتماع و یا انجام کارهای جدید
زیاد فکر کردن به خودکشی، به ویژه در مردان مسن

 

علل افسردگی چیست؟
  همانند بسیاری از اختلالات روانی،علت دقیق افسردگی هنوز مشخص نشده است و ممکن است عوامل مختلفی نیزدر آن درگیر شوند، مانند:

 تفاوت های بیولوژیکی: افراد مبتلا به افسردگی به نظر می رسد که تغییرات فیزیکی در مغز آنها رخ داده باشد. اهمیت این تغییرات هنوز نامشخص است، اما در نهایت می تواند به علل دقیق کمک کند.

 
مواد شیمیایی مغز: انتقال دهنده های عصبی در مغز احتمالا در افسردگی نقش دارند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که تغییرات در عملکرد و اثر این انتقال دهنده های عصبی و نحوه ارتباط آنها با سلول های عصبی درگیر در حفظ ثبات خلق، می تواند نقش مهمی در افسردگی و درمان آن ایفا کند.

 
هورمون ها :تغییرات در تعادل هورمون های بدن ممکن است در ایجاد افسردگی نقش داشته باشد. تغییرات هورمونی می تواند در دوران بارداری و در طول هفته ها یا ماه ها پس از زایمان یا از مشکلات تیروئید و یائسگی ناشی شود.
عامل ژنی:افسردگی در افرادی که بستگان آنها نیز این وضعیت را تجربه کرده اند، شایع تر است. محققان در حال تلاش برای یافتن ژن هایی هستند که ممکن است در ایجاد افسردگی نقش داشته باشند.

محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره