۲۶ آذر, ۱۳۹۷

آنژین پایدار چیست؟

  • 1 سال قبل
  • 0

آنژین پایدار

آنژین پایدار چیست؟ - سایت شاد و سالم - www.Shadosalem.com

آنژین پایدار چیست؟

آنژین یک نوع درد قفسه ی سینه است که در اثر کاهش جریان خونرسانی به قلب ایجاد میشود. عدم خونرسانی به قلب بدین معناست که عضله ی قلب شما به اندازه ی کافی اکسیژن دریافت نمی کند‌‌. این درد به هنگام فعالیت های بدنی و یا استرس های عاطفی تشدید می گردد.

آنژین پایدار، همچنین آنژینا پکتوریس نامیده می شود و شایع ترین نوع آنژین است. آنژین پایدار، یک الگوی قابل پیش بینی درد  در قفسه سینه است. معمولا میتوان به هنگام احساس درد در قفسه ی سینه، الگویی مبتنی بر آنچه انجام می دهید را دنبال کنید. این پیگیری به شما کمک خواهد نمود تا راحت تر علائم آنژین را در خود مدیریت کنید.

آنژین ناپایدار یکی دیگر از انواع آنژین است که ناگهانی رخ می دهد و با گذشت زمان، درد وخیم تر میشود و در نهایت ممکن است منجر به حمله ی قلبی گردد.

اگر چه خطر آنژین پایدار نسبت به ناپایدار کمتر است اما میتواند برای افراد، دردناک و ناراحت کننده باشد. هر دو نوع آنژین، معمولا زنگ خطری مهم‌ برای ابتلا به بیماری های قلبی است‌، بنابراین مهم است که هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایید.

چه عواملی باعث ایجاد آنژین پایدار می شود؟

آنژین پایدار زمانی رخ می دهد که ماهیچه ی قلب ، اکسیژنی را که برای عملکرد صحیح نیاز دارد، دریافت نکند. وقتی ورزش می کنید یا استرس احساسی را تجربه می نمایید، قلب شما با شدت بیشتری کار می کند.

برخی از عوامل مانند تنگ شدن شریان ها( آترواسکلروز) ، می تواند مانع از جذب اکسیژن بیشتر توسط قلب گردد. پلاک ها( موادی متشکل از چربی، کلسترول، کلسیم و … که در داخل دیواره های شریانی ساخته می شوند) ، موجب باریک و سفت شدن رگ ها می شوند. همچنین لخته های خونی می توانند عروق را مسدود و جریان خون غنی از اکسیژن به سمت قلب را کاهش دهند.

علائم آنژین پایدار شامل چه مواردی هستند؟

احساس دردی که در طول آنژین پایدار اتفاق می افتد اغلب به عنوان فشار یا سنگینی در مرکز قفسه ی سینه توصیف می شوند و افراد احساس سنگینی را روی قفسه ی سینه ی خود حس می کنند. این درد ممکن است از قفسه ی سینه به گردن و شانه ها گسترش یابد.

در آنژین پایدار ممکن است:
تنگی نفس
حالت تهوع
خستگی
سرگیجه
و اضطراب

را تجربه کنید.

آنژین پایدار معمولا پس از یک تمرین فیزیکی رخ می دهد. علائم آن موقت است و در بیشتر موارد حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد و با آنژین ناپایدار فرق می کند. در آنژین ناپایدار ، درد ، مداوم و شدید است.

ممکن است که علائم آنژین پایدار ،هر زمانی از روز و به احتمال بیشتر ، صبح ها احساس شود.

عوامل خطرساز در آنژین پایدار کدام اند؟

عوامل خطرساز در آنژین پایدار عبارتند از:
اضافه وزن
داشتن سابقه ی بیماری قلبی
داشتن کلسترول بالا
فشار خون بالا
دیابت
سیگار کشیدن
ورزش نکردن
تمرینات شدید فیزیکی ، آب و هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد نیز ممکن است در برخی موارد باعث ایجاد آنژین خفیف شود.

آنژین پایدار چگونه تشخیص داده می شود؟

ابتدا پزشک ، سوابق بیماری های شما را بررسی کرده و سپس ‌آزمایش هایی را تجویز می کند. تست ها ممکن است شامل:

الکتروکاردیوگرام: فعالیت الکتریکی قلب را می سنجد و ریتم قلب را ارزیابی می کند.

آنژیوگرافی: نوعی اشعه ی ایکس است و این امکان را برای پزشک فراهم می کند تا بتواند رگ های خونی را مشاهده کرده و جریان خون در قلب را ارزیابی نماید.

این آزمایش ها می توانند تعیین کنند که آیا قلب به درستی کار میکند و یا شریان ها مسدود اند یا خیر.
همچنین ممکن است نیاز به تست استرس( ورزش) داشته باشید.

در طول تست استرس، پزشک، ریتم قلب و تنفس شما را حین ورزش مورد ارزیابی قرار می دهد . این نوع آزمایش می تواند تعیین کند که آیا فعالیت بدنی باعث بروز علائم می شود یا نه‌ .

در برخی موارد ، پزشک ممکن است آزمایش های خون را برای اندازه گیری سطح کلسترول و پروتئین واکنش پذیرC( CRP)، تجویز نماید. سطح بالای CRP، می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

آنژین پایدار چگونه درمان می شود؟

روش های درمانی برای آنژین پایدار شامل تغییر سبک زندگی، مصرف دارو و جراحی است. شما معمولا می توانید زمانی که درد اتفاق می افتد را پیش بینی کنید، بنابراین با کاهش فشار فیزیکی بر بدن قادر خواهید بود که از درد قفسه ی سینه بکاهید. با پزشک خود در مورد برنامه های تمرینی خود و رژیم غذایی مشورت کنید تا بهتر و با خیال راحت تری بتوانید سبک زندگی خود را تنظیم کنید.

سبک زندگی

برنامه ریزی ویژه برای سبک زندگی می تواند از وقوع آنژین پایدار جلوگیری کند. این تغییرات ممکن است شامل ورزش منظم ، داشتن یک رژیم غذایی سالم شامل غلات، میوه ها و سبزیجات باشد. اگر سیگاری هستید باید سیگار را ترک کنید.

 

این عادت ها همچنین می توانند خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت، کلسترول بالا و فشار خون بالا را کاهش دهند. این روی آنژین پایدار که نهایتا به بیماری قلبی منجر می گردد، بشدت تاثیرگذار است.

دارو

دارویی بنام نیتروگلیسیرین، بطور موثر درد ناشی از آنژین پایدار را کاهش می دهد. پزشک به شما خواهد گفت که در صورت وقوع آنژین، چه مقدار نیتروگلیسیرین مصرف کنید.

همچنین ممکن است برای مدیریت شرایط زمینه ای همچون پرفشاری خون، کلسترول بالا یا دیابت که به آنژین پایدار کمک می کنند، نیاز به مصرف داروهای بیشتری پیدا کنید. اگر هر کدام از این شرایط را دارید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

پزشک ممکن است داروهای خاصی را برای تثبیت فشار خون، کلسترول و میزان قند خون تجویز کند که این خطر دردهای احتمالی آنژین را بسیار کاهش میدهد.

شاید داروهای رقیق کننده ی خون جهت جلوگیری از ایجاد لخته های خونی که عاملی مهم در ایجاد آنژین های پایدار محسوب می شود، برای شما تجویز گردد.

جراحی

روشی بنام آنژیوپلاستی برای درمان آنژین پایدار اغلب مورد استفاده قرار می گیرد.در این روش؛ یک بالن کوچک را به صورت موقت در محلی که رگ دچار گرفتگی شده است قرار می دهند و آن را باد می کنند تا به باز شدن رگ کمک نماید. آنژیوپلاستی غالبا همراه با قرار دادن دائمی یک لوله ی سیمی توری به نام استنت در داخل رگ است تا به صورت حائل، آن را باز نگه دارد و از تنگ شدن و انسداد مجدد آن جلوگیری بعمل آید.

برای جلوگیری از درد قفسه ی سینه ممکن است لازم باشد که شریان های مسدود شده ، طی یک عمل جراحی بازسازی گردند.

جراحی قلب باز برای انجام پیوند عروق کرونر انجام می شود و ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی ضروری باشد.

چشم انداز دراز مدت برای افراد مبتلا به آنژین پایدار

چشم انداز افراد مبتلا به آنژین پایدار به طور کلی خوب است. این وضعیت اغلب با دارو بهبود می یابد. تغییرات ویژه در سبک زندگی نیز می تواند بسیار مثمر ثمر واقع شود که شامل:
حفظ وزن مناسب
ورزش منظم
پرهیز از کشیدن سیگار
داشتن یک رژیم متعادل

اگر نتوانید سبک زندگی خود را تغییر دهید، باید همیشه با درد قفسه ی سینه دست و پنجه نرم کنید. همچنین آنژین می تواند زنگ خطری برای ابتلا به دیگر امراض قلبی باشد. عوارض احتمالی آنژین پایدار شامل حمله ی قلبی، مرگ ناگهانی ناشی از ریتم های غیر طبیعی قلب و آنژین ناپایدار می باشد. اگر آنژین پایدار، بدون درمان ادامه یابد، احتمال ابتلا به این عوارض روز به روز بیشتر خواهد شد.

به محض این که نشانه های آنژین پایدار را در خود احساس کردید با پزشک خود تماس بگیرید.

 

محقق و مترجم: مریم نعمتی زاده

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره