۲ شهریور, ۱۳۹۸

آسنترا چیست ؟ و همه چیز در مورد آن

 • 2 سال قبل
 • 0

آسنترا

آسنترا چیست ؟ و همه چیز در مورد آن

آسنترا

آسنترا

همان طور که میدانید در جوامع و زندگی ها ی کنونی میزان ترس و افسردگی بسیار بالا است و این عوامل و بیماری های روانی بسیار شایع است . همان طور که میدانید بی توجهی و جدی نگرفتن بیماری های روانی مانند ترس های مزمن و افسردگی ها علاوه بر اینکه هم زندگی را برایمان سخت و دشوار میسازد بلکه در دراز مدت میتواند علاوه بر صدمه های روحی صدمات جسمی نیز به ما وارد سازد و از کیفیت زندگی ما انسان ها بکاهد .

پزشکان در طول تاریخ کوشش زیادی در جهت کشف و ساخت داروهایی کرده اند که این بیماری ها و افسردگی ها را از ما دور سازد و مبتلا شدن به افسردگی ان را کاملا بهبود دهد .

آسنترا یکی از همین داروهای ساخته شده است این دارو برای مبارزه و از بین بردن افسردگی یا ترس های مزمن ساخته شده است .

آسنترا نام تجاری داروی سرترالین است که از دسته دارو های مهار کننده باز جذب سروتن میباشد . پس در هر جایی که نام آسنترا یا سرترالین را شنیدید بدانید که این دو در اصل نام یک دارو است .

این دارو بیشتر به دو صورت ۵۰ میلی گرمی و ۱۰۰میلی گرمی در قرص های روکش دار تولید و به فروش میرسد که هر قرص تشکیل شده از ۵۰ یا ۱۰۰ میلی گرم سرترالین هیدرو کلراید است .

ترکیبات قرص های آسنترا یا سرترالین .

این قرص تشکیل شده از کلسیوم هیدروژن فسفات دی هیدرات و سدیوم استارچ گلیکولات . سلولز میکرو کیریستالین . هیدروکسی پروپیل سلولز . تالک . منیزیم استثارات . هیدروکسی پروپیل متیل سلولز . تیتانیوم دی اکساید . پروپیلن گلایکول . میباشد .

موارد مصرف آسنترا :

این دارو در میان پزشکان برای درمان و یا مقابله با افسردگی و دیگر مشکلات روانی کاربرد بسیار ی دارد .موارد مصرف این قرص عبارت اند از :

 1. درمان افسردگی
 2. درمان اختلالات جبری و سلولی .
 3. حملات پانیک .
 4. سندرم پیش از قاعدگی .
 5. انزال زود رس یا زود انزالی .
 6. فوبیا و ترس های شدید .

پس همان طور که گفته شد این دارو در مواردی هم مانند :

اختلالات افسردگی و اضطراب زیاد و اختلالات پانیک یا وحشت زدگی . و اختلالات وسواسی  بکار میرود .

موارد منع مصرف

این دارو در زمانی که بیمار به ترکیبات سرترالین و یا دیگر ترکیبات بکار رفته در این دارو حساسیت دارد نباید تجویز و مصرف شود . تجویز همزمان این دارو و یا حتی تجویز با فاصله ی کمتر از دو هفته این دارو با مهار کننده های مونوآمین اکسیداز ممنوع است .

مواردیکه اگر این دارو برایتان تجویز شد باید حتما به پزشک بگویید .

هنگامی که این دارو برایتان تجویز شد اگر حساسیت های دارو یی زیاد و یا بیماری مزمن خاصی داشتید حتما ان را با پزشک خود در میان گذاشته و این عوامل را به اطلاع پزشک تان برسانید تا از بروز هرگونه حساسیت و یا عارضه ای در عمان باشید .

اگر شما مبتلا به  بیماری کبدی هستید حتما به پزشک اطلاع دهید تا او یا دارو را با دارویی دیگر با همین خصوصیات جایگزین کند و یا مقدار و دوز دارو را کم کند و یا فواصل مصرف را بیشتر کند .

اگر در خود سابقه ی حمله یا حملات صرع را دارید حتما به پزشک بگویید .

اگر سن شما در هنگام دریافت دارو کمتر از ۱۶ سال است حتما به پزشک بگویید .

اگر در هنگام تجویز این دارو باردار و یا مشغول شیر دادن به نوزاد تان هستید حتما به پزشک بگویید .

پزشکان و محققین هنوز بی خطر بودن این دارو را برای زنان باردار و یا شیر ده اثبات نکرده اند و به همین دلیل در هنگام بارداری و یا شیر دهی به هیچ عنوان از این دارو استفاده نکنید .

:(توجه):

این دارو در میان دارو های ضد افسرد گی قرار میگیرد و در نتیجه خواصی دارد که باعث کم شدن قدرت و سرعت فیزیکی و یا ذهنی فرد مصرف کننده میشود پس در هنگام تجویز حتما از پزشکتان سوال کنید که با دوز و مقدار دارو یی که برایتان  تجویز شده است شما میتوانید با مصرف این مقدار از این دارو به رانندگی و یا کار با دستگاه های خطرناک بپردازید .

عوارض .  .  .  .  .

عوارضی که مصرف آسنترا ممکن است ایجاد کند عبارت اند از  :

 1. کاهش تمایلات جنسی .
 2. تاخیر در انزال .
 3. خون ریزی های غیر طبیعی .
 4. گرفتگی و پرش ناگهانی عضلات .
 5. تب .
 6. سرگیجه .
 7. خشکی دهان .
 8. افزایش احساس تشنگی .
 9. احساس خستگی مفرد .
 10. تغییرات ناگهانی در خلق و خو .
 11. تپش قلب .
 12. احساس خارش های شدید در پوست .
 13. تهوع .
 14. احساس منگی .
 15. ناراحتی و مشکلات معده .

تداخلات دارویی آسنترا

داروهایی هستند که اثر این این قرص را خنصی میکنند و یا در عمل کرد این دارو اختلال ایجاد میکنند داروهایی که با این دارو تداخل دارد عبارت اند از :

 1. کاربامازپین .
 2. فنی توئین .
 3. سوماتریپتان .
 4. فن فلورامین .
 5. ترامادول .
 6. دیازپام .
 7. تولبوتامید .
 8. سایمتیدین .

و این مورد را هم به یاد داشته باشید که خوردن این دارو با اب گیریپ فروت ممنوع است .

هیچگاه از این دارو به صورت خودسر استفاده نکنید و ان را نیز به هیچ کس تجویز نکنید شاید شما با خواندن این مقاله موارد بسیاری در مورد این نوع دارو یاد گرفته باشید اما هنوز موارد بسیاری نیز وجود دارد که شما از ان بی خبر هستید و این را فراموش نکنید که هیچ کس در دنیا صلاحیت تجویز دارو را ندارد بجز پزشکان محترم .

منبع : لینک

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره