۲ شهریور, ۱۳۹۸

همه چیز در مورد آب مروارید چشم

  • 2 سال قبل
  • 0

آب مروارید چشم

 

همه چیز در مورد آب مروارید چشم

نام دیگر آب مروارید، کدورت عدسی چشم است. عدسي از آب و پروتئين ساخته شده و شفاف است تا نور بتواند از آن عبور كند. گاهي اوقات بخشي از اين پروتئين‌ها تغيير يافته و منجر به كدورت قسمت‌هايي از عدسي مي‌شوند. در نتيجه نور به خوبي به شبكيه نمي‌رسد و اختلال بينايي ايجاد مي‌شود كه اين پديده را آب مرواريد مي‌نامند.

در مراحل اوليه كه تنها بخش كوچكي از عدسي كدر شده است شايد آب مرواريد مشكلي ايجاد نكند، اما در بيشتر مواقع اين روند ادامه مي‌يابد و بخش بزرگي از عدسي كدر مي‌شود و بينايي را مختل مي‌سازد. سرعت پيشرفت آب مرواريد در بين افراد مختلف متفاوت است. آب مرواريد ناشي از افزايش سن به تدريج و طي چند سال پيشرفت مي‌نمايد. آب مرواريد در افراد جوان و افراد ديابتي ممكن است به سرعت و طي چند ماه پيشرفت نمايد ولي سرعت پيشرفت آب مرواريد در هر فرد را نمي‌توان دقيقا پيشگويي كرد.

 

انواع مختلف آب مرورايد كدامند؟

آب مروارید ناشی از افزایش سن: عدسي نيز همانند ساير قسمت‌هاي بدن،‌ در طول زندگي به رشد خود ادامه مي‌دهد و لايه‌هايي به سطح خارجي آن اضافه مي‌شود كه با گذشت زمان لنز سخت مي‌شود و شفافيت خود را از دست مي‌دهد.آب مرواريد ناشي از افزايش سن شايع‌ترين نوع آب مرواريد است و بين سنين ۶۵ تا ۷۴ سالگي، ۵۰ درصد افراد و بالاي سن ۷۵ سالگي، ۷۰ درصد افراد به آن مبتلا مي‌شوند، اما مي‌تواند از ۳۵ سالگي به بعد شروع شود.

آب مرواريد ناشي از ساير بيماري‌ها: اين نوع آب مرواريد در افرادي كه بيماري‌هاي مشخص ديگري از جمله ديابت (بيماري قند) دارند ديده مي‌شود. گاهي بروز آب مرواريد در رابطه با مصرف داروهاي كورتون دار است.

آب مرواريد ناشي از ضربه: گاهي بلافاصله پس از صدمات چشمي و گاهي سالها بعد از آن ديده مي‌شود.

آب مرواريد مادرزادي: برخي بچه‌ها با آب مرورايد به دنيا مي‌آيند يا اين‌كه در كودكي به آن مبتلا مي‌شوند كه معمولا در هر دو چشم است. اين آب مرواريد ممكن است در بينايي اختلال ايجاد نكند، اما در صورت ايجاد اختلال حتما بايد جراحي شود.

 

آب مروارید چشم1

علایم آب مروارید کدامند؟

تاری دید یا دید کدر

دشواری در تمایز رنگ ها

هاله در اطراف نور

اختلال بینایی در شب

دوبینی

تغییر عینک

 

مرور کلی

آب مروارید یک ناحیه ی کدر در عدسی چشم است. این عارضه بویژه در افراد بالای ۵۵ سال بسیار شایع است. با احتمال کم تر ممکن است در افراد جوان تر هم رخ دهد. در موارد نادری ممکن است کودکان با آب مروارید به دنیا بیایند. مواردی که خطر آب مروارید را افزایش می دهند شامل آسیب های چشمی، آب سیاه ( گلوکوم) و دیابت می باشد. بیشتر مبتلایان  در هر دو چشم درگیری دارند ولی وضعیت یک چشم معمولا بدتر از چشم دیگر است. معمولا برای درمان این مشکل جراحی به خوبی جواب می دهد و در بیشتر بیماران بینایی را بهبود می بخشد.

 

عوامل خطر در ابتلا به آب مروارید

افزایش سن

دیابت

آسیب های چشمی

مشکلات چشمی مثل آب سیاها

ستفاده از داروهای کورتونی

درمان با اشعه

استعمال دخانیات

مصرف بیش از حد الکل

مواجهه با نور

 

تشخیص

-معاینه ی بیمار و بررسی چشم ها

-شرح حال طبی

-ممکن است معاینه ی کامل تر چشم ها نیاز باشد.

 

درمان آب مروارید

عینک های جدید

جراحی برای خارج کردن لنز کدر و جایگزینی با عدسی مصنوعی

 

سوالاتی که ممکن است از پزشک پرسیده شود

-این بیماری در چه حد شدید است؟

-چه تست هایی نیاز است؟

-آیا می توان درمان را به تاخیر انداخت؟

-آیا عینک به بهبود این مشکل کمکی می کند؟

-آیا جراحی نیاز است؟

 

این وضعیت در موارد زیر بدتر می شود:

-عدم درمان طبی

-استعمال دخانیات

-دیابت درمان نشده

-مواجهه با نور

آّب مروارید جشم،علایم و علل آب مروارید چشم،درمان آب مروارید چشم-تشخیص آب مروارید چشم

 

محقق و مترجم : مریم نعمتی زاده

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن این پنجره
بستن این پنجره